Home » Zakopane » Zimowe szaleństwo! Najlepsze stoki narciarskie w Zakopanem i okolicach…

Zimowe szaleństwo! Najlepsze stoki narciarskie w Zakopanem i okolicach…

Jeśli szaleć zimą w Zakopanem to tylko na stokach! A takich w zimowej stolicy Polski nie brakuje. W dzisiejszym artykule przestawię Państwu kilka propozycji na spędzenie aktywnego urlopu na stokach narciarskich. Narciarstwo i snowboarding to najczęściej wybierane sporty zimowe. W sezonie w Zakopanem tysiące turystów odwiedza miasto właśnie w takim celu. Bogaty wybór różnego rodzaju stoków pozwala na „susy” nawet najbardziej wymagającym odwiedzającym.

Jedną z najbardziej popularnych stacji narciarskich jest Polana Szymoszkowa. Jej dużym atutem są wyjątkowe widoki na panoramę Tatr. W swojej ofercie posiada jedyną w Polsce Dużą Kolej firmy Doppelmayer z krzesełkami sześcioosobowymi posiadającymi ochronę przed deszczem i śniegiem. Na terenie Polany Szymoszkowej znajduje się także Mała Kolej zaprojektowana przez polskiego inżyniera Jana Kuńczyńskiego założyciela firmy Lift Engineering (Yan Lifts). Stacja oferuje szkolenia dla najmłodszych. Kids Park Szymoszkowa zachęca do nauki jazdy na nartach oraz snowboardzie poprzez zabawę, a dzięki wykwalifikowanej kadrze nauka przyniesie oczekiwane rezultaty. Na terenie stacji narciarskiej znajduje się również wypożyczalnia oraz naprawa sprzętu narciarskiego. Okolica urozmaicona jest o różnego rodzaju karczmy oraz bary. Regionalna Karczma Szymoszkowa oferuje tradycyjne potrawy Podhala między innymi: oscypka z żurawiną, soczystą golonkę w sosie piwnym, czy kwaśnicę góralską z żeberkiem. Zlokalizowana przy górnej stacji kolei krzesełkowej Górska Chata to karczma widokowa, zachęcająca do odwiedzin piękną panoramą Tatr. Wyjątkowym widokiem może pochwalić się także Aprés Ski przy górnej lub dolnej stacji kolei linowej. W sezonie istnieje możliwość zakupu karnetu nawet do 15 dni, a dla dzieci oraz młodzieży przygotowane z ulgi cenowe.

Stacja narciarska Polana Szymoszkowa

Stacja narciarska Polana Szymoszkowa

 

Ośrodek Narciarsko Rekreacyjny Harenda

Godnym uwagi jest także Ośrodek Narciarsko Rekreacyjny Harenda zlokalizowany na osiedlu Harenda w Zakopanem. Posiada sześć dostępnych tras zjazdowych o różnych poziomach trudności, począwszy od bardzo łatwej 100- metrowej do najtrudniejszej o długości 900 m, o różnicy wzniesień 197 m. Do Państwa dyspozycji poza trasami zjazdowymi dostępna jest również trasa biegowa i skiturow o długości 4000 m, a korzystanie z niej jest całkowicie bezpłatne. Stok jest sztucznie naśnieżany, oświetlony i ratrakowany, czynny codziennie w godzinach 8.00 – 21.00. Dostępne są wyciągi takie jak kolej krzesełkowa 4-osobowa, krzesełka z kanapą wydzieloną dla każdej z osób indywidualnie, wyciąg orczykowy oraz wyciąg taśmowy.

wyciąg orczykowy Szałas u Curusia

Przy dolnej stacji kolei znajduje się Karczma Harenda, przy wyciągach orczykowych Szałas u Curusia, gdzie po intensywnych zjazdach na nartach można przysiąść, odpocząć i rozkoszować się regionalnym jadłem. Punkty gastronomiczne z tarasem widokowym znajdują się również na górnej stacji kolei krzesełkowej.

Stacja narciarska z lotu ptaka

Stacja narciarska

Lodowisko

Na terenie ośrodka do dyspozycji odwiedzających dostępna jest także wypożyczalnia oraz serwis sprzętu zimowego. Dla najmłodszych i nie tylko na Harendzie jest lodowisko o wymiarach 30 m x 20 m. Klub Pingwina natomiast to idealne dla naszych pociech kursy narciarskie oraz przedszkole, organizujące turnusy świąteczne oraz feryjne.

Ośrodek narciarski w Witowie

Ośrodek narciarski w Witowie to również jeden z najpopularniejszych stoków narciarskich w okolicy Zakopanego. W swojej ofercie posiada: wyciąg krzesełkowy (niebieska linia) – to czteroosobowa kolej linowa firmy Doppelmayr z dywanikiem o wydajności 2200 osób/godz., długości 1000 m oraz przewyższeniu 150 m. Średni czas wjazdu to około 6 minut. Po wyjeździe na górną stację mogą Państwo podziwiać piękny widok na Tatry Zachodnie. wyciąg orczykowy (zielona linia) – dla najmłodszych i osób początkujących, o długości 120 m i przewyższeniu 30 m. Stoki dobrane są zarówno dla początkujących

Stacja narciarska Polana Szymoszkowa

Stacja narciarska

TOPR

amatorów, jak i dla wytrawnych narciarzy oraz snowboardzistów. Wszystkie trasy są odpowiednio naśnieżone, oświetlone oraz nagłośnione. Bezpieczeństwo zapewnia wyszkolona kadra TOPR-U, jak również ochrona posiadająca licencję oraz monitoring rozmieszczony na obszarze całego stoku. Do dyspozycji odwiedzających również dostępna jest wypożyczalnia/serwis/sklep sprzętu narciarskiego SUN-SKI oraz szkoła jazdy – Szkoła Jagny oferująca doświadczoną kadrę instruktorską, szkolenia indywidualne oraz grupowe dla dzieci i dorosłych. W kompleksie Witów Ski można także znaleźć SnowPark o 550 m długości, wzbogacony o 3 linie, 8 skoczni oraz 12 przeszkód, który zachęca odwiedzających muzycznymi weekendami. Stacja narciarska Witów – Ski otwarta jest w godzinach od 9.00 do 22.00. W sąsiedztwie stoków znajduje się utrzymana w stylu regionalnym restauracja Witowianka, która oferuje pyszną kuchnię Podhala oraz przestronnie urządzone pokoje z wyjątkowymi widokami. Ze swojego menu w szczególności polecają zupę bryndzową, baraninę w jarzynach, pastę po “nasemu” oraz schab z oscypkiem. Restauracja Witowianka dysponuje dużą, przestronną, klimatyzowaną salą, mieszczącą nawet do 300 osób, co sprawia, że miejsce idealnie sprawdzać się będzie do spotkań towarzyskich oraz służbowych.

Kotelnica Białczańska

Kotelnica Białczańska to największy ośrodek narciarski położony na Podhalu. Położona w samym centrum Białki Tatrzańskiej stacja narciarska jest idealny miejscem dla fanów sportów zimowych, takich jak narciarstwo, czy snowboarding. Kompleks oferuje odwiedzającym trasy o różnej długości oraz stopniu trudności, o łącznej długości 14 km. Malowniczo położone trasy oraz odpowiednie naświetlenie i naśnieżenie umila bieg uczęszczającym. To właśnie tu każdego roku rozgrywa się Red Bull Bieg Zbójnikóww.

Szkoła Narciarska Stok

Dodatkowo w ośrodku znajduje się także Szkoła Narciarska Stok, gdzie pod okiem wykwalifikowanych instruktorów można w łatwy i przyjemny sposób nauczyć się jazdy na nartach oraz snowboardzie. Po kilkugodzinnej jeździe, w celu odpoczynku na terenie kompleksu dostępne są karczmy regionalne. Jedna z nich, zlokalizowana na szczycie Kotelnicy karczma widokowa to gwarancja niezapomnianych widoków oraz wrażeń smakowych. W menu karczmy można znaleźć bogaty wybór dań zarówno kuchni polskiej jak i regionalnej.

Stacja narciarska Polana Szymoszkowa

Stacja narciarska Polana Szymoszkowa, ludzie zjeżdżający po stoku

Stacja narciarska

Położony na stacji Burton Snowpark to jeden z największych tego typu w kraju. Mieszczą się tam między innymi takie przeszkody jak: boksy, poręcze oraz różnego rodzaju skocznie. Dzięki projektowi pozwalającemu na na korzystanie ze snowparku początkującym i tym zaawansowanym jest to idealne miejsce do spędzania aktywnie czasu z rodziną lub przyjaciółmi. Teren parku jest codziennie ratrakowany oraz przygotowywany przez wyspecjalizowaną ekipę, a oświetlenie pozwala na świetną zabawę nawet po zmroku.

Nosal

Nosal położony na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego to kolejna propozycja aktywnego dnia na stoku. Zimową porą góra zmienia się w fantastyczną stację narciarską, gdzie do dyspozycji gości jest wyciąg krzesełkowy o długości 600 m. Trasa zjazdowa uznana jest za jedną z najtrudniejszych w Polsce, dlatego jest to świetna opcja dla osób zaawansowanych. Dla tych mniej pewnych swoich umiejętności udostępniony jest również wyciąg orczykowy, który sięga do połowy góry. Na terenie kompleksu dostępne są tzw. „ośle łączki”, gdzie jazdy na nartach można uczyć się od podstaw. Obiekt posiada swój system naśnieżania. Do dyspozycji gości dostępne są wypożyczalnie sprzętu oraz strojów zimowych, karczma Nosal z regionalną kuchnią oraz szkoła narciarska i snowboardowa STRAMA.

Kasprowy Wierch

Wyciąg orczykowy na stacji narciarskiej Polana Szymoszkowa

Stacja narciarska

Najbardziej popularnym, położonym najwyżej ośrodkiem narciarskim jest zdecydowanie Kasprowy Wierch. Przez swoje położenie – stok zlokalizowany jest w całości na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, trasy nie są sztucznie naśnieżane ani oświetlone, niektóre fragmenty są natomiast ratrakowane. Kompleks posiada trzy koleje. Kolej krzesełkowa gorczykowa prowadzi na tereny naturalnie naśnieżane Kasprowy – Dolina Goryczkowa – Kuźnice o długości około 5 km oraz na trasę nartostrady z Doliny Goryczkowej do  Kuźnic idealnie dla osób, które nie są pewne swoich umiejętności. Kolej czynna jest jedynie zimą. Kocioł Gąsienicowy obsługujący czteroosobowe krzesełko prowadzi do trasy zjazdowej Kasprowy Wierch – Hala Gąsienicowa – Kuźnice liczącej przeszło 9700 m. Trasa ta przy dobrych warunkach atmosferycznych sprawdzić się może również dla mniej zaprawionych narciarzy oraz snowboardzistów. Jedyna w Polsce kolej wysokogórska Kasprowy Wierch prowadzi na sam jego szczyt, malowniczymi dolinami gwarantując niezapomniane widoki. Górna stacja położona jest zaledwie 26 m poniżej wierzchołka Kasprowego Wierchu! Zdecydowanie jest to trasa dla doświadczonych, pewnych swych umiejętności fanów sportu. Dodatkowo przy stacji zlokalizowane jest również Obserwatorium Metrologiczne – jeden z najwyżej położonych budynków w Polsce. Należy jednak pamiętać, że trasy zjazdowe nie należą do najłatwiejszych, stanowią wyzwanie dla wprawionych sportowców.

Zimowa stolica Polski może pochwalić się wieloma propozycjami aktywnego spędzania czasu. Powyżej wymienione stacje narciarskie to najbardziej popularne kompleksy w Zakopanem oraz okolicach. Duży wybór pozwala na zjazdy różnorodnymi trasami, co pozwala na uniknięcia monotonii, a dostarczenie niezapomnianych emocji.

Comments are closed.