Home » Turystyka » Zakopiańskie Kościoły

Zakopiańskie Kościoły

Zakopane to urokliwe, zaprzyjaźnione z naturą miasteczko, które cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na zapierające dech w piersiach, panoramiczne widoki oraz niepowtarzalne szlaki turystyczne. Warto jednak również wspomnieć, że miejscowość jest bardzo dobrze rozwinięta pod względem religijnym. Zakopane może pochwalić się kilkoma parafiami, w skład których wchodzi 30 kościołów, kaplic oraz domów zakonnych. Tak dobrze rozwinięty segment chrześcijaństwa to jednak skutek stosunkowo młodej historii. W przeszłości chrześcijaństwo pod Tatrami było ubogie. Brakowało budynków sakralnych, a sam katolicyzm górali był ściśle związany z animizmem. Do jego zwalczania przyczynił się prowadzący w tym czasie misję w Zakopanem jezuita Karol Fabiani, który w roku 1759 nakazał ściąć ostatniego Świętego Smreka, który był obiektem modlitw górali o pogodę i urodzaj. W 1800 roku powstała pierwsza murowana kapliczka, wybudowana przez Pawła Gąsienicę. Obecnie jest to najstarszy budynek sakralny Zakopanego. Po roku 1845 przystąpiono do budowy kościoła przy drodze wiodącej do Doliny Kościeliskiej. Z biegiem czasu powstawały nowe kościoły oraz zakony prowadząc do znacznego rozwoju chrześcijaństwa, które ze względu na niewielkie rozmiary miasteczka jest bardzo imponujące. Z całą pewnością do największych wydarzeń w dziejach parafii była wizyta papieża Jana Pawła II, który swoją wizytę złożył w Zakopanem w 1997 roku.

W dzisiejszym artykule postaram się Wam przybliżyć te budynki sakralne, które budzą największe zainteresowanie ze strony turystów oraz mieszkańców Zakopanego.

Kościół na Krupówkach pod wezwaniem Św. Rodziny

Kościół Św. Rodziny w Zakopanem

Kościół Św. Rodziny w Zakopanem - Krupówki 1A

Kościół Św. Rodziny w Zakopanem – Krupówki 1A

Kościół wybudowany został w latach 1877-96 dzięki dwóm pierwszym proboszczom Zakopanego –

Józefa Stolarczyka i Kazimierza Kaszelewskiego. Projekt to skutek pracy architekta Józefa Piusa Dziekońskiego. Od roku 1898 jest siedzibą najstarszej parafii zakopiańskiej. Wystrój wnętrza łączy zarówno elementy stylu zakopiańskiego Edgara Kovátsa, jak i modernizmu. Ołtarz główny wykonany został formie tryptyku w 1903 roku w pracowni krakowskiego rzeźbiarza Kazimierza Wakulskiego. Trzy figury w pełnej rzeźbie przedstawiają świętą Rodzinę, zaś w bocznych skrzydłach płaskorzeźby ukazują Zwiastowanie i Nawiedzenie św. Elżbiety. Duży udział w budowie kościoła miał Stanisław Witkiewicz, który jest twórcą bocznej kaplicy – Matki Bożej Różańcowej, odpowiadał również za projekt bocznej kaplicy św. Jana Chrzciciela oraz portret świętego. Kościół zdobią piękne witraże, które są dziełem Janusza Kotarbińskiego. Na zewnątrz kościoła w 1958 wybudowano kaplicę – grotę Matki Bożej z Lourdes, według projektu arch. Antoniego Nowotarskiego. Proboszczami pierwszej parafii zakopiańskiej byli: Józef Stolarczyk (1848-93), Kazimierz Kaszelewski (1894-1913), Paweł Frelek (1913-20), Jan Tobolak (1920-65), Władysław Curzydło (1965-1989) i obecnie Stanisław Olszówka.

Strona parafii:

Strona parafii: http://www.swrodzina.net/

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej  na Krzeptówkach

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej 
na Krzeptówkach

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, oddalone około 4 km od centrum to z całą pewnością miejsce, które warto zobaczyć odwiedzając Zakopane. Wybudowane zostało 13 maja 1981 roku, jako  wotum dziękczynne za uratowanie życia Ojca Świętego Jana Pawła II. Historia sanktuarium rozpoczęła się w 1951 roku, kiedy to zbudowano kaplicę. W 1961 roku biskup Fatimy przekazał w ręce kardynała Stefana Wyszyńskiego figurę Marki Bożej Fatimskiej. Ta sama figura, wedle życzenia biskupa wyruszyła w pielgrzymkę po Polsce. W 1987 r. obok kaplicy rozpoczęto budowę wielkiego kościoła, trwającą 5 lat. Sanktuarium zostało wzniesione dzięki dobroczynności ludzi. Kościół zaprojektował inż. arch. Stanisław Tylka z Zakopanego, a za całą architekturę odpowiadali zakopiańscy górale. Od 1990 r. w kościele organizowane są Kongresy Fatimskie, w których uczestniczy ponad 300 tysięcy wiernych z całej Polski i świata.

Strona parafii:

Strona parafii: http://www.smbf.pl/

Stary Kościół pod wezwaniem MB Częstochowskiej

Stary Kościół  pod wezwaniem MB Częstochowskiej

Stary Kościół  pod wezwaniem MB Częstochowskiej

Jest to jeden z najcenniejszych zabytków Zakopanego. Jego najstarsza, północna część została wybudowana przez góralskich cieśli pod kierunkiem Sebastiana Gąsienicy w 1847 roku. Pierwszą mszę świętą odprawiono tu 6 stycznia 1848 roku przez ówczesnego proboszcza Józefa Stolarczyka. Kościół jest stosunkowo niewielki, jednonawowy. Składa się z 3 ołtarzy – głównego oraz dwóch pobocznych wykonanych w połowie XIX stulecia przez rzeźbiarza Wojciech Kułach-Wawrzyńcok z Gliczarowa. To co wyróżnia i zachwyca w kościele to z pewnością wizerunek św. Pawła, spadającego z konia w drodze do Damaszku, namalowany przez anonimowego artystę. Większość rzeźbionych feretronów oraz oleodruki świętych, umieszczone na froncie chóru pochodzą w okresu XIX wieku. Przy kościele znajduje się również zabytkowa kapliczka Gąsieniców oraz Stary Cmentarz na Pęksowym Brzyzku.

Kościół na Harendzie pod wezwaniem św. Jana Apostoła i Ewangelisty

Kościół na Harendzie pod wezwaniem św. Jana Apostoła i Ewangelisty

Kościół na Harendzie

Kościół na Harendzie

Kościół wybudowany został na początku XVIII wieku w Zakrzowie. Niestety ze względu na powstanie nowej świątyni, budynek pozostał opuszczony oraz zaniedbany. Za inicjatywą zięcia Jana Kasprowicza – malarza Władysława Jarockiego i ks. prałata Jana Hyca-Myrmułę z Harendy kościół został przeniesiony do Zakopanego i zainstalowany na Harendzie. Kościół przeszedł gruntowny remont, został zachowany jednak jego dawny charakter. W 1840 zł zniesiono przy nim wierzę. W kościele znajdują się trzy XVIII-wieczne barokowe ołtarze sprowadzone z Książa Wielkiego. Twórcą licznych obrazów jest wybitny malarz Władysław Jarocki. Znajdziemy tu liczne akcenty regionalne, np.: w Szopce Betlejemskiej pasterzami są harendziańscy górale, a scena Wniebowzięcia ma za tło krajobraz podhalański. Ściany i sufit pokrywa późnobarokowa polichromia z XVIII w. a na balkonie chóru widnieje św. Cecylia z muzykującymi aniołkami.

Strona parafii:http://www.parafiaharenda.pl/

Bogaty aspekt dotyczący religijności nie ogranicza się oczywiście jedynie do przestawionych powyżej kościołów. Na terenie miasteczka jest ich znacznie więcej. Nie da się ukryć, że budynki sakralne oraz religia pełnią dużą rolę w życiu zakopiańskich górali.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.