Home » Turystyka » Zakopane na sportowo!

Zakopane na sportowo!

Wzrastające zainteresowanie sportami zimowymi, jak i różnorodną aktywnością fizyczną przyciąga do Zakopanego tysiące turystów. Dzięki ogromnej popularności, jaką cieszy się aktywny wypoczynek w górach miasteczko może zaproponować nam coraz więcej interesujących atrakcji dla całych rodzin. Jak wszyscy wiemy ruch to zdrowie. Spacery szlakami górskimi, wycieczki rowerowe, czy szaleństwo na nartach to gwarancja udanego wypoczynku. Odpowiednie dotlenienie oraz zachwycające widoki to raj dla duszy i ciała. Urlop w Zakopanem to nie tylko wyśmienite jedzenie i leniwe popołudnia przy kominku. To również świetna aktywna zabawa w gronie rodziny i przyjaciół.

Czteroosobowa rodzina na rowerach w górach

Wycieczki rowerowe to świetna propozycja dla całej rodziny

Zakopane bogate jest w różnego rodzaju atrakcje sportowe, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Okres wiosenny, ciepłe słońce oraz łagodny ciepły wiatr sprawiają, że coraz częściej sięgamy po zakurzone, często zapomniane przez nas rowery. Z pewnością przejażdżki rowerowe to bardzo często wybierana forma spędzania wolnego czasu, zwłaszcza przy pięknej pogodzie. Wybierając się na wycieczkę rowerową w samym Zakopanem skorzystać można w wytyczonej wzdłuż ulicy Piłsudskiego ścieżki rowerowej. Ze względu na duży ruch uliczny, zwłaszcza w sezonie taka przejażdżka nie będzie jednak w pełni satysfakcjonująca. Przejeżdżające samochody oraz hałas nie każdemu pozwolą na chwilę relaksu oraz przemyślenia. Licząc na spokojny, odprężający wypad warto wybrać trasy mniej ruchliwe. Atrakcyjniejsze warunki na wypoczynek na rowerze niosą za sobą ścieżki rowerowe w okolicach Zakopanego np. Olszy, pasma Gubałowskiego, Gubałówki, Spisza i Orawy, a także na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wśród malowniczych terenów i urokliwej scenerii możemy podróżować kilkaset kilometrów. Dzięki szerokiej dostępności licznych wypożyczalni rowerowych nic nie stoi na przeszkodzie do takiej formy wypoczynku. Wycieczki rowerowe w Dolinie Chochołowskiej to idealna propozycja dla aktywnej rodziny. Malownicze widoki oraz niepowtarzalna flora okolicy to z pewnością niezapomniane przeżycia. Wspólna przejażdżka rowerowa pozwala wyszaleć się najmłodszym, a przy tym zapoznać się z piękną górską okolicą. Region Zakopanego oraz Tatr to również atrakcyjny obszar dla turystyki pieszej. Wybierając spacer obszarem Tatrzańskiego Parku Narodowego warto pamiętać o trzymaniu się wyznaczonych szlaków turystycznych. Wiele dostępnych wariantów pozwala na odpowiednie dopasowanie szlaku do swoich możliwości fizycznych. Podróżując z dziećmi wybierajmy te najłatwiejsze, biegnące po dolinach reglowych, gdzie podróż z wózkiem nie będzie problemem. Trudniejsze, zabezpieczone drabinkami, łańcuchami, czy klamrami to propozycje dla osób lepiej doświadczonych, dla których podróż terenami górskimi nie jest nowością.

Adventure Park Przygody

Chłopiec w czapeczce z daszkiem w parku linowym

Park linowy to propozycja dla każdego

Jeśli aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu to nie możemy zapomnieć o Adventure Park Przygody. Atrakcja turystyczna położona na szczycie Gubałówki w Zakopanem to wyjątkowe miejsce, gdzie zarówno dzieci, jak i dorośli mogą wykazać się w wielu konkurencjach: linowych, sprawnościowych, sportowych, logicznych i strategicznych. Liczne atrakcje pozwolą na pełną niesamowitych emocji przygodę. Dzięki wyjątkowemu położeniu podczas zabawy podziwiać można niepowtarzalne widoki na szczyty Tatr. Parki linowe, skoki z wieży, ścianki wspinaczkowe, paintball oraz zorbing to aktywności przygotowane z myślą o turystach. Dzięki wykwalifikowanej kadrze instruktorów możemy cieszyć się dobrą zabawa bez obaw o bezpieczeństwo naszych maluchów.

Do atrakcji sportowych na Gubałówce z pewnością możemy również zaliczyć Snowdoo Adventure. Zimą organizuje wyprawy na skuterach śnieżnych, latem jako Quadoo Adventure organizuje wyprawy na quadach w Zakopanem. Wycieczki widokowe to świetna zabawa dla całej rodziny. Niepowtarzalne emocje z pewnością pozostawią za sobą niezapomniane wspomnienia. Dla osób ceniących sobie wypoczynek w ciszy oraz skupieniu serdecznie polecamy mini golf łączący rekreację oraz niepowtarzalne widoki na panoramę Tatr.

Aquapark

Radosna para w basenie

Aquapark to idealna propozycja na deszczowe dni

Nie zawsze jednak przez cały okres trwania urlopu możemy liczyć na piękną, słoneczną pogodę. W deszczowe dni świetną formą spędzania wolnego czasu jest Aqua Park Zakopane. Oprócz wielu zjeżdżalni oraz atrakcji wodnych w obiekcie znaleźć można również kręgielnie, dzięki której czas spędzany z rodziną to świetna i niezapomniana zabawa.

Małpi Gaj

Małpi Gaj to świetna zabawa dla ruchliwych i pełnych energii dzieciaków. Można tu znaleźć ogromną przestrzeń pełna labiryntów, zjeżdżalni, basenów z piłeczkami oraz wypożyczalnie strojów postaci Disneya. Ten duży wybór atrakcji to możliwość niekończącej się i nieskrępowanej zabawy. W każdym Małpim Gaju znajdzie się również coś dla rodziców. Zaopatrzone kawiarenki pozwolą na chwilę relaksu, podczas gdy maluchy bawią się bezpiecznie ze swoimi rówieśnikami. Aby nasze pociechy były w pełni zadowolone z wakacji warto je także zabrać do linowego placu zabaw oraz łowiska NABOO. Swój nadmiar energii spożytkuje tu nawet najbardziej ruchliwe dziecko. Na terenie obiektu położona jest górska hodowla ryb, gdzie wraz z rodziną można zrelaksować się wędkując. Złowiona rybka zostanie przyrządzona według własnych upodobań.

Szaleństwo na stoku < /h3>

W sezonie zimowym poszaleć można na licznych stokach. A takich w zimowej stolicy Polski nie brakuje. Narciarstwo i snowboarding to najczęściej wybierane sporty zimowe. W sezonie w Zakopanem tysiące turystów odwiedza miasto właśnie w takim celu. Bogaty wybór różnego rodzaju stoków pozwala na „susy” nawet najbardziej wymagającym odwiedzającym.

Snowboardzista w czarnym stroju

A w zimie… mnóstwo stoków o różnym poziomie trudności!

Polana Szymoszkowa

Jedną z najbardziej popularnych stacji narciarskich jest Polana Szymoszkowa. Jej dużym atutem są wyjątkowe widoki na panoramę Tatr. W swojej ofercie posiada jedyną w Polsce Dużą Kolej firmy Doppelmayer z krzesełkami sześcioosobowymi posiadającymi ochronę przed deszczem i śniegiem. Na terenie stacji narciarskiej znajduje się również wypożyczalnia oraz naprawa sprzętu narciarskiego. Okolica urozmaicona jest o różnego rodzaju karczmy oraz bary… W sezonie istnieje możliwość zakupu karnetu nawet do 15 dni, a dla dzieci oraz młodzieży przygotowane z ulgi cenowe.

Ośrodek Narciarsko Rekreacyjny Harenda

Godnym uwagi jest także Ośrodek Narciarsko Rekreacyjny Harenda zlokalizowany na osiedlu Harenda w Zakopanem. Posiada sześć dostępnych tras zjazdowych o różnych poziomach trudności, począwszy od bardzo łatwej 100- metrowej do najtrudniejszej o długości 900 m, o różnicy wzniesień 197 m. Do dyspozycji gości poza trasami zjazdowymi dostępna jest również trasa biegowa i skiturow o długości 4000 m, a korzystanie z niej jest całkowicie bezpłatne. Dla najmłodszych na Harendzie jest lodowisko o wymiarach 30 m x 20 m. Klub Pingwina natomiast to idealne dla naszych pociech kursy narciarskie oraz przedszkole, organizujące turnusy świąteczne oraz feryjne.

Kasprowy Wierch

Najbardziej popularnym, położonym najwyżej ośrodkiem narciarskim jest zdecydowanie Kasprowy Wierch. Przez swoje położenie – stok zlokalizowany jest w całości na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, trasy nie są sztucznie naśnieżane ani oświetlone, niektóre fragmenty są natomiast ratrakowane. Kompleks posiada trzy koleje. Kolej krzesełkowa gorczykowa prowadzi na tereny naturalnie naśnieżane Kasprowy – Dolina Goryczkowa – Kuźnice o długości około 5 km oraz na trasę nartostrady z Doliny Goryczkowej do  Kuźnic idealnie dla osób, które nie są pewne swoich umiejętności. Kolej czynna jest jedynie zimą. W top 10 atrakcji, które mamy możliwość zobaczyć wybierając się do Zakopanego nie może zabraknąć Kolejki na Kasprowy Wierch. Działająca od 1936 roku kolejka cieszy się ogromną popularnością zarówno zimą ( ze względu na najlepsze stoki narciarskie) jak i latem. Ze szczytu można ruszyć na spacer w dół do Zakopanego, a także także rozpocząć Jedyna w Polsce kolej wysokogórska Kasprowy Wierch prowadzi na sam jego szczyt, malowniczymi dolinami gwarantując niezapomniane widoki. Górna stacja położona jest zaledwie 26 m poniżej wierzchołka Kasprowego Wierchu! Zdecydowanie jest to trasa zjazdowa dla doświadczonych, pewnych swych umiejętności fanów sportu. Dodatkowo przy stacji zlokalizowane jest również Obserwatorium Metrologiczne – jeden z najwyżej położonych budynków w Polsce. Należy jednak pamiętać, że trasy zjazdowe nie należą do najłatwiejszych, stanowią wyzwanie dla wprawionych sportowców.

Zakopane to gwarancja dobrej zabawy przez cały rok. Aktywny wakacyjny wypoczynek cieszy się ogromną popularnością. W zimowej stolicy Polski nie zabranie licznych atrakcji, które pozwolą na pełną satysfakcję z urlopu. Z pewnością z wakacji wrócimy szczęśliwi i wypoczęci.

Post Tag With : , , ,

Comments are closed.