Home » Turystyka » Wyprawa z dzieckiem w góry – o czym należy pamiętać?

Wyprawa z dzieckiem w góry – o czym należy pamiętać?

Wybierając się w góry, zwłaszcza z dzieckiem i to zimą, warto uwzględnić różne opcje,
które mogą nas spotkać podczas wycieczek. Niekiedy mogą nas zaskoczyć warunki pogodowe, trudniejsze trasy bądź brak jakiejś niezbędnej rzeczy. Do rodzinnej wycieczki powinniśmy się dobrze przygotować.

Ciepłe ubrania to podstawa!

Wszystko zależy od wieku malucha, z którym wybieramy się na wycieczkę. Niezależnie od wieku warto pamiętać o zapasowych cieplejszych ubraniach, a także rękawiczkach oraz czapce. Warunki
na terenie gór potrafią się bardzo szybko zmieniać. Również nie powinno się zapominać o kurtce przeciwdeszczowej, która może być pomocna przy nagłej ulewie. Przydać mogą się też akcesoria
do karmienia, przewijania czy spania, jak na przykład mata samopompująca przydatna przy mniejszych dzieciach. Przy zupełnie małych dzieciach, w wieku od 1 do 3 lat, użyteczne są chociażby nosidełka turystyczne. Idealnie nadadzą się na dłuższe wędrówki, ponieważ maluch nie będzie wtedy tak ciążył. Jeśli nosidełko będzie dobrze dobrane, to również dziecku będzie wygodnie podróżować. Nosidełka można również wypożyczyć, nie trzeba ich wcale ze sobą wozić.

Dobre jedzonko, czyli om nom nom nom

Podstawowym ekwipunkiem jest przede wszystkim woda, a także coś ciepłego na chłodniejsze momenty wędrówek, np. herbata czy kawa. Potrzebujemy również coś smacznego na przekąskę. Nie muszą to być tylko kanapki, ale mogą być także dobre owoce (naturalne czy suszone) czy czekolada.

Widok szczytów gór

Niezbędniki wycieczkowe

Podczas górskiej wycieczki nie zapominajmy zwłaszcza o mapie terenu! Telefony często się rozładowują, a papierowa, dobra mapa to coś, co może nam zapewnić orientację w terenie. Dobrze zabrać ze sobą też w pełni wyposażoną apteczkę. Przezorny zawsze ubezpieczony.
Weź pod uwagę pogodę! Najlepiej udać się na szlak już wczesnym rankiem, aby uniknąć pogarszającej się pogody. Dobrze pamiętać, że zimą wcześnie robi się ciemno. Podczas wycieczki górskiej z dzieckiem jesteśmy przede wszystkim odpowiedzialni za maleństwo i jego bezpieczeństwo. Warto zapewnić mu komfortowe warunki podczas wędrówki. Wcześniejsza pora to też mniej turystów na szlaku.

Drogowskaz szlaków górskich, na drugim planie ośnieżone góry

Wyprawa w góry z dzieckiem – trasy

Należy dobrze zaplanować trasę, którą chcemy podążyć z dziećmi. Warto sprawdzić czas przejścia, trudność trasy, a także sprawdzić czy po drodze napotkamy coś ciekawego, co dziecko zainteresuje. To z pewnością sprawi, że dziecko będzie bardziej cieszyć się wycieczką.
Interesującą opcją jest wędrówka Doliną Małej Łąki ku Czerwonym Wierchom. Trasę można pokonać spokojnym tempem, jest dość prosta, dlatego nada się idealnie dla małych piechurów. Ze względu
na duże kamienie nie jest jednak polecana dla rodziców z wózkami. Tutaj dobrze sprawdzi się, wspomniane już wcześniej, nosidło turystyczne. Wyrusza się szlakiem pieszym (żółtym oraz niebieskim), przecina się również trasę Drogi nad Reglami. Następnie natrafia się na Wielką Polanę. Jest to idealne miejsce na odpoczynek. Można także poobserwować piękne widoki na Czerwone Wierchy. Wiele dzieci uważa, że jest to prosta trasa.
Kolejną trasą jest droga na Dolinę Chochołowską. Czas przejścia do schroniska na Polanie Chochołowskiej to około 2,5 godziny. Droga jest dość szeroka, teren praktycznie płaski, dlatego dzieci prawie w ogóle się tam nie męczą. Warto też zabrać sanki, trasa nadaje się do tego wręcz idealnie.
Polecić należy również Kalatówki. Droga jest szeroka, przez cały czas idziemy lekko pod górę. Z tego względu tutaj lepiej nie zabierać sanek, podczas wycieczki trzeba je będzie ze sobą wciągać.

Odpocznij!

Pamiętajcie o odpoczynku i przerwach w trakcie drogi. Może to być herbata w schronisku czy wspólne lepienie bałwana. Najważniejsze, aby robić przerwy i pamiętać, że dziecko zupełnie inaczej niż my może sobie radzić z dłuższymi dystansami. Każda taka chwila relaksu będzie zbawienna nie tylko dla szkraba, ale i rodzica!

Trójka dzieci zjeżdżająca na sankach z górki

Wspólna wyprawa w góry wraz z dzieckiem to wielka przygoda. Jeśli będziemy do niej dobrze przygotowani, to nic nas nie zaszkodzi. Wycieczka będzie wówczas radośniejsza i spokojniejsza.
Bo czy nie o to chodzi w rodzinnym spędzaniu czasu? Aby spokojnie podziwiać piękne widoki, majestatyczne szczyty gór i umacniać więź z rodziną. Po co mają to psuć nerwy, że zapomnieliśmy czegoś ważnego? Należy cieszyć się urlopem i spokojem górskich zakątków. Życzymy spokojnego wypoczynku!

Comments are closed.