Home » Turystyka » Wycieczka w góry. Jak się do niej przygotować?

Wycieczka w góry. Jak się do niej przygotować?

Chodzenie po górach jest pasją rzeszy ludzi, gdyż, najogólniej mówiąc, daje wiele korzyści dla zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Fani górskich wędrówek cenią sobie możliwość obcowania z naturą, odprężenia oraz wyciszenia, które są bardzo potrzebne zwłaszcza w dzisiejszych czasach obfitujących w pośpiech i stres.

Jednak oprócz przyjemności jest to także odpowiedzialność – za siebie, za towarzyszy czy w końcu za otaczająca przyrodę. Nie trzeba posiadać wiedzy tajemnej, aby mieć świadomość, że środowisko górskie rządzi się swoimi prawami, które nie zawsze są dla człowieka przyjazne. Natura nie idzie na kompromisy, bywa kapryśna i zmienna. Każdy, kto wyrusza w górę, powinien zdawać sobie sprawę, że jak mawiają himalaiści: „wejście na szczyt to dopiero połowa drogi”, innymi słowy w trakcie wędrówki należy być uważnym od momentu wyjścia z doliny do ponownego do niej zejścia. Jeśli już to wiemy, to warto nabyć wiedzę dotyczącą przygotowania się do wycieczki górskiej, aby zakończyła się ona dla nas szczęśliwie i sprawiała jak najwięcej przyjemności.

Górski elementarz

Jak w każdej dziedzinie istnieją pewne podstawy, które trzeba znać, aby zapewnić sobie maksimum bezpieczeństwa w trakcie wycieczki górskiej. Są one niezbędne do zorganizowania zarówno wycieczki jednodniowej, jak i dłuższej, prywatnej oraz zorganizowanej.

Dwoje turystów w górach

Adam-brzoza.com, Dwoje turystów w górach

Po pierwsze… planujemy

Odpowiednie zaplanowanie wycieczek górskich jest niezwykle ważne. Pomaga nam ono przygotować się na to co może nas spotkać w terenie. Dlatego też kluczowe jest zapoznanie się z mapą obszaru, na który się wybieramy, a więc sprawdzenie przebiegu szlaków, ich stanu, wyznaczenie trasy i obliczenie całej jej długości w km oraz czasie przejścia (uwzględniając przerwy na odpoczynek). Zgromadzone informacje najlepiej wykorzystać przy dostosowywaniu trasy do doświadczenia i kondycji nas samych oraz towarzyszących nam osób, w szczególności dzieci i osób starszych, tak aby nie okazała się ona ponad siły uczestników oraz aby zdążyć, powrócić przed zmrokiem. Przy pierwszych wycieczkach dobrze jest zaplanować trasę tak, aby była możliwość wcześniejszego z niej zejścia innym szlakiem. Kolejnym obowiązkowym “punktem do odhaczenia” jest sprawdzenie pogody. Konieczność wędrówki w trakcie burzy, która jest częstym zjawiskiem w górach, jest, delikatnie mówiąc, mało przyjemnym doświadczeniem oraz może mieć tragiczny finał. Dlatego też zapoznanie się z aktualnymi prognozami np. na stronie TOPRu lub GOPRu i wyciągnięcie z nich odpowiednich wniosków jest niezmiernie ważne. Do pary z prognozą pogody warto zaznajomić się także z komunikatami turystycznymi wydawanymi przez służby parków narodowych czy służby ratownicze (TOPR, GOPR). Jadąc na wycieczkę w polskie góry nie musimy wykupywać specjalnego ubezpieczenia na wypadek akcji ratowniczej, jednak zapobiegawczo warto je mieć, ponieważ za pomoc udzieloną przez słowackich ratowników będziemy musieli zapłacić co do grosza.

Turysta w górach

Adam-brzoza.com, turysta w górach

Po drugie… pakujemy

Spakowanie plecaka na wycieczkę w góry często wiąże się z pytaniem — co zabrać, aby nie zostać zaskoczonym przez różne warunki tam panujące? Podpowiadamy jest niezbędne na górskim szlaku. Jedną z podstawowych spraw jest odpowiedni plecak, który będzie dopasowany do naszej budowy ciała i nie spowoduje przeciążenia pleców. Wyposażeniem “pierwszej potrzeby” są także buty trekkingowe (lub inne na stabilnej podeszwie), mapa, okrycie przeciwdeszczowe, latarka, zapas wody i jedzenia (w tym wysokoenergetycznego tj. słodycze, orzechy itp.) oraz naładowany telefon z numerami alarmowymi. Zapewnią nam one bezpieczeństwo oraz komfort w trakcie wędrówki na absolutnie podstawowym poziomie. Z racji możliwych skaleczeń oraz innych urazów warto zabrać ze sobą także medykamenty i zestaw opatrunkowy. Osoby, które chcą być przygotowane na każdą sytuację powinny pomyśleć także o takich elementach jak odzież termoaktywna, skarpety trekkingowe, dodatkowa koszulka, kije trekkingowe, scyzoryk, kompas, zapałki, koc termiczny, termos z gorącą herbatą, ochraniacze na buty (stuptuty), power bank oraz polar, czapka i rękawiczki na chłodniejsze dni. W górach najlepiej ubierać się warstwowo i mieć pod ręką ubrania w zależności od zmieniających się warunków pogodowych.

Kobieta z mężczyzną spoglądają na góry we mgle

Adam-brzoza.com

Rozsądek przede wszystkim

Odpowiednie zorganizowanie wycieczki górskiej to jedno, jednak nie mniej ważne jest przygotowanie kondycyjne oraz świadomość własnych ograniczeń w tym aspekcie jak również w kwestii innych dolegliwości czy chorób, które posiadamy. „Mierz siły na zamiary” – to powiedzenie doskonale sprawdza się w górach. Jeśli nasza kondycja pozostawia wiele do życzenia, nie wybierajmy tras o dużym stopniu trudności i znacznych przewyższeniach oraz bardzo eksponowanych (na graniach, półkach skalnych, przy przepaściach), które sprawiają duże problemy głównie osobom z lękiem wysokości. Nie lekceważmy także stanu naszego zdrowia. Istnieją bowiem dolegliwości, przy których należałoby skonsultować się z lekarzem idąc nawet na niższe wysokości, a są to: choroba wieńcowa, niewydolność serca, niedawno przebyty zawał, problemy z ciśnieniem, cukrzyca oraz ciąża.

Jeśli wszystko mamy już dopięte na ostatni guzik, przed wyjściem w teren poinformujmy odpowiednie osoby (w schronisku, gospodarza obiektu noclegowego) o wyjściu na szlak, trasie, celu oraz orientacyjnej porze powrotu. W razie wypadku czy zagubienia w górach, może nam to uratować życie.

Mężczyzna z plecakiem wchodzi po kamiennej ścieżce w górach

Adam-brzoza.com

Zima zła

Idąc zimą w góry należy mieć już spore doświadczenie w poruszaniu się po nich. Głównymi przeciwnikami w tych warunkach są niska temperatura oraz lawiny. Bardzo poważne w skutkach mogą być także poślizgnięcia na oblodzonych skałach. Aby sprostać trudnym warunkom zimowym, jadąc na górską wycieczkę koniecznie trzeba zabrać ciepłe odzienie, okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem, termos z herbatą oraz kije trekkingowe. Dla bardziej doświadczonych piechurów wybierających trudniejsze trasy nieodzowne będą również raki, stuptuty, czekan, zestaw lawinowy ABC/plecak lawinowy, a także kask.

Przed wyjściem należy obowiązkowo sprawdzić pogodę i komunikaty lawinowe oraz tablice informacyjne przy szlakach. Powinniśmy także przetestować specjalistyczny sprzęt, aby wiedzieć jak go użyć w odpowiednim momencie. Warto mieć na uwadze, że przy drugim stopniu zagrożenia lawinowego należy już poważnie się zastanowić nad wyruszeniem w trasę. Takie osoby powinny posiadać odpowiednią wiedzę o lawinach oraz o posługiwaniu się sprzętem lawinowym. Może on uratować życie potencjalnej ofierze.

Comments are closed.