Home » Turystyka » Wycieczka na jeden dzień – Słowacki Raj

Wycieczka na jeden dzień – Słowacki Raj

Piękno majestatycznych Tatr zachwyca każdego, kto ma okazję wybrać się na klimatyczne górskie wycieczki. Malownicze tereny bogate w urozmaiconą i niepowtarzalną florę oraz faunę terenu zachwycają swoim pięknem. Zapierające dech w piersiach widoki, a także krystalicznie czyste powietrze gwarantuje pełen relaks podczas aktywnego wypoczynku. O ile tereny „polskich Tatr” są nam doskonale znane to te poza granicami naszego kraju wydają się być bardziej niedostępne. Nic bardziej mylnego. Dzisiaj poruszymy temat wyjątkowości gór słowackich, a konkretnie o mało znanym przez Polaków Słowackim Raju.

Słowacki Raj to malownicze tereny, kuszące turystów swoim pięknem, położone we wschodniej części Słowacji, która jest obecnie terenem parku narodowego. Jest to krasowy płaskowyż o średniej wysokości od 800 do 1000 m, który jest częścią Słowackich Rudaw. Ten malowniczy krajobraz bogaty w strome kaniony powstał poprzez działanie rzek Hornad oraz Knilec , a także licznych potoków, jak np. Sucha Bela, które utworzyły przełomy oraz charakterystyczne wąwozy z wodospadami. Nie zabraknie tu również tajemniczych jaskiń, czy jam. Około 90% powierzchni zajmują lasy jodłowo-bukowe charakteryzujące się roślinnością typowo alpejską – np. sasanka alpejska, czy licznymi endemitami. Warunki klimatyczne, jakie tu panują są typowe dla podnóża Tatr. Dlatego dla wszystkich zmarzluchów proponujemy najcieplejszy okres na wędrówki, którym jest lipiec. Dzięki swojej wyjątkowej scenerii oraz niepowtarzalnego działania natury obszar wzbogacony jest o liczne, znakowane szlaki turystyczne zarówno piesze, jak i rowerowe. Planując swój aktywny wypoczynek na Słowacji nie można pominąć kilku szlaków, które z całą pewnością zrobią na nas ogromne wrażenie i pozostawią niesamowite wspomnienia.

Sucha Bela

Sucha Bela - drewniane drabiny

Sucha Bela

Sucha Bela – to najczęściej wybierany przez turystów szlak. Nic dziwnego, ponieważ ten malowniczy wąwóz to najbardziej atrakcyjna część Słowackiego Raju. Malownicza dolina oraz rzeczki umilają spacery. To co jednak stawia przed nami wyzwania to przejścia przez wodospady, które wymagają uwagi oraz ostrożności. Pomimo tego, że ekstremalne przejścia podnoszą poziom adrenaliny to są one zabezpieczone i stosunkowo bezpieczne. Dlatego też podczas wyprawy możemy spotkać zarówno dorosłych, jak i dzieci. Pewne jest, że szlak to gwarancja ogromnych wrażeń. Spacer wśród tak pięknej okolicy to niezapomniane przeżycie. Pomimo tego, że pojawiają się trudniejsze etapy do pokonania to trasa należy do mniej wymagających. Dlatego też jest to świetna propozycja na udany wypad dla całej rodziny.

Klasztorisko

Klasztorisko - drewniane pomniki

Klasztorisko

Klasztorisko – to rozległa polana na płaskowyżu Słowackiego Raju. Jest to wyjątkowy ośrodek turystyczny, do którego dotrzeć można jedynie piesza lub rowerem. Sama nazwa tego regionu pochodzi od wybudowanego przez kartuzów klasztoru. Prowadzono tam intensywne prace archeologiczne, które pozwoliły na odbudowę budowli, która obecnie udostępniona została dla turystów. Nad ruinami powstał symboliczny cmentarz ofiar gór. Tutaj również znajdują się fragmenty ruin kapliczki pochodzącej z 1492 roku.

Tomaszowski Widok

Tomaszowski Widok – to punkt wycieczki, który zdecydowanie należy zobaczyć. Prowadzi tam żółty szlak z osady Cingov. Położony na południowym zboczu Ludmanky Tomaszowski Widok, zwany również skalistą galerią to gwarancja zapierających dech w piersiach widoków na Przełom Hornadu oraz Wysokie Tatry. Malownicze widoki zapewniają niepowtarzalne przeżycia. Ze względu na swoja wyjątkowość znaleźć tu można wielu sympatyków alpinizmu.

Przełom Hornadu – jest to około 16-kliometrowy odcinek górnego biegu rzeki Hornad. Rzeka z upływem czasu utworzyła tu malownicze kaniony, których grzbiety sięgają do 300 m wysokości. Jest to nie lada wyzwanie dla osób bojących się wysokości. Na szlaku mamy do czynienia ze stalowymi półeczkami zamieszczonymi nam lustrem rzeki, drewnianymi kładkami oraz stalowymi łańcuchami. Stawiane wyzwania zapewniają ogrom pozytywnych wrażeń oraz pięknych widoków. Malownicze trasy oraz przejścia przez mosty pozwalają na odkrycie nieznanych dotąd okolic, pozostawiając za sobą niezapomniane wspomnienia.

Przełom Hornadu

Przełom Hornadu

Przełom Hornadu

Dla wszystkich, których urzekło piękno Słowackiego Raju zapraszamy do skorzystania z licznie oferowanych przez biura turystyczne w Zakopanem wycieczek. Taką możliwość oferuje między innymi Tatra Travel, gdzie jednodniowa wyprawa to koszt około 70 zł. Cena obejmuje transport, ubezpieczenie oraz przewodnika, który jest bardzo pomocny, zwłaszcza dla osób odwiedzających tereny po raz pierwszy. Z całą pewnością czeka Was niezapomniana przygoda, bogata w niesamowite przeżycia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.