Home » Apartamenty » Wielkanoc w Zakopanem

Wielkanoc w Zakopanem

Czy czujecie już zapach wielkanocnego jedzenia? Gęsty barszcz biały, jajka, jarzynowe sałatki…
A potem świeże i wyrośnięte babki drożdżowe, kolorowe, misternie zdobione mazurki. I przede wszystkim ta rodzinna atmosfera, spokój i radość ze spotkania w wolne dni. Wielkanoc jest najstarszym świętem chrześcijańskim upamiętniającym mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Jest świętem ruchomym, dlatego co roku jego obrzędy wypadają w innym terminie. Spowodowane jest to tym, że Wielkanoc przypada na pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. W tym roku sama Niedziela Wielkanocna przypada 1 kwietnia, co łączy się przy okazji z obyczajem Prima Aprilis. Może warto więc pomyśleć o jakichś wielkanocnych żartach?

Tatry o zachodzie słońca, widok z Gubałówki

Wielkanoc w Zakopanem to okazja do odpoczynku w urokliwym otoczeniu górskich krajobrazów. Wielu korzysta z tego czasu, aby na ostatnią chwilę pojeździć jeszcze na nartach, jeśli sprzyjają ku temu warunki. Co roku pogoda zaskakuje, niekiedy przeważa słońce, czasem można się spodziewać opadów śniegu. Inni, którzy nie przepadają za śnieżnym szaleństwem, poszukują sposobów na jak najpiękniejsze zdobienie jajek. Tradycja zdobienia jajek wywodzi się jeszcze z terenów Mezopotomii. O tym zwyczaju wspominano już w czasach cesarstwa rzymskiego, czyni to chociażby Owidiusz. Najstarsze, polskie pisanki datuje się natomiast na X wiek. Odnaleziono je podczas wykopalisk
archeologicznych na opolskiej wyspie Ostrówek. Wzór rysowano roztopionym woskiem, potem wkładano je także do specjalnego barwnika, na przykład łupin cebuli, co nadawało im brunatnoczerwoną barwę. Podczas chrystianizacji pisankę postanowiono włączyć do elementów wielkanocnych.

Techniki zdobienia jaj

Wśród popularnych technik zdobienia znajdują się tzw. drapanki. Powstają przez drapanie ostrym narzędziem skorupki jajka, uprzednio zabarwionej. Natomiast jajka gotowane w wywarze z naturalnych składników, barwiące się na różne kolory to kraszanki. W ostatnich latach bardzo popularne stają się także wszelkie nalepianki czy oklejanki. Jajka bywają zdobione nie tylko kolorowymi papierami, ale także cekinami, koralikami czy też tworzy się im szydełkowe pokrowce. Tak naprawdę ogranicza nas tylko własna pomysłowość. Warto inspirować się także pomysłami innych, które umieszczane są na specjalnych, facebookowych grupach. Można tam wymienić doświadczenia.

Kolorowe, tradycyjne pisanki

Konkurs na wielkanocną pisankę

Na Podhalu i nie tylko tradycyjnie organizuje się konkursy na najpiękniejszą wielkanocną pisankę. Jest też pewne wydarzenie, które co roku wzbudza mnóstwo emocji i cieszy się ogromną popularnością. Mowa o zawodach „O wielkanocne jajo” im. Krystyny Behounek, wieloletniej kierowniczki schroniska na Kalatówkach. Już tradycyjnie odbywają się one w Lany Poniedziałek (w tym roku 2.04). Obecnie będzie to już dwudziesta edycja! W ciągu tych lat nieduże rozgrywki zdobyły sławę i obecnie wielu pojawia się na Kalatówkach, aby zobaczyć zmagania zawodników. Wszystko zaczyna się od prezentacji zawodników.

Zasady

Zasady są następujące: uczestnicy startują na starym, narciarskim sprzęcie ubrani w stroje z poprzedniej epoki. Podczas zawodów ocenia się nie tylko te elementy, ale także styl jazdy. Królują barwne, góralskie chusty i spódnice, a także fraki, cylindry czy berety. Są też osoby przebrane za pionierów tatrzańskiej turystyki. Noszą wełniane swetry, narciarskie pumpy i skórzane kurtki. Do tego zestawu zwykle dobierają oryginalne, drewniane narty. Inni uczestnicy zamiast starych kijków do nart używają nawet bambusowych. Tak naprawdę uczestników nic nie ogranicza, poza własną oryginalnością. Im bardziej wyróżniający się strój, tym lepiej. Zawody rozgrywane są w dwóch kategoriach: jazda stylowa, gdzie doceniona zostaje przede wszystkim poprawność jazdy tzw. telemarkiem, czyli skręt z lekkim przyklęknięciem. Druga kategoria to slalom równoległy. W tej kategorii rywalizują ze sobą panie i panowie. Zwłaszcza tu nie brakuje upadków, zaś rywalizacja jest niezwykle zacięta. Widać jednak, że wszyscy bawią się doskonale.

Nagrody

Oscypki na kolorowej chuście

Oscypki

Zwłaszcza publiczność zawsze gorąco dopinguje, szczególnie te osoby, którym się nie szczęści podczas zawodów. Na zakończenie zawodów, zwycięzcy otrzymują Wielkanocne Jaja oraz dodatkowe nagrody. Na koniec wszyscy uczestnicy pozują do wspólnego zdjęcia, które może być świetną pamiątką niezapomnianych wrażeń.

Karta Tatrzańska

Jedno jest pewne, z każdym kolejnym rokiem pojawia się coraz więcej wielkanocnych pomysłów. Sprzyja temu pora roku, która bardzo często służy spacerom po górach i uczestniczeniu w wielkanocnych obchodach. Warto także skorzystać ze zniżek, które można uzyskać dzięki Karcie Tatrzańskiej (www.kartatatrzanska.pl). Pozwolą one zaoszczędzić pieniądze, zaś atrakcje miło spędzić czas.

Życzymy Państwu dużo radości w rodzinnym gronie i miłej atmosfery podczas pobytu!

Comments are closed.