Home » Turystyka » TOPR – Historia i działalność

TOPR – Historia i działalność

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe to polskie stowarzyszenie zajmujące się ratownictwem na terenie górskim polskich Tatr. Swoją działalność prowadzi już od ponad 100 lat, oddanie pełniąc służbę w ratownictwie górskim. Godłem stowarzyszenia jest odznaka przedstawiająca błękitny krzyż na białym polu z umieszczoną pod krzyżem gałązką kosówki.

Stale rozwijające się turystyka oraz zwiększone zainteresowanie ze strony turystów mające miejsce na przełomie XVIII i XIX wieku było skutkiem wzrostu liczby wypadków w górach. Wtedy również powstał pomysł niesienia pomocy poszkodowanym w górach. Pierwsze wzmianki możemy znaleźć na łamach czasopisma „Taternik” z 1907 r. Jednak oficjalne powstanie organizacji miało miejsce we Lwowie 29 października 1909 roku. Siedzibą organizacji stał się Dworzec Tatrzański, a prezesem Kazimierz Dulski.

Początkowa skala stowarzyszenia była niewielka, liczyła 11 ratowników. Z biegiem czasu liczba ochotników stale wzrastała. Obecnie wynosi ona ponad 250 członków. Podczas II wojny światowej sytuacja uległa zmianie. TOPR pełnił funkcję pod nazwą Freiwillige Tatra Bergwacht. W latach pięćdziesiątych został natomiast włączony do Górskiego Ochotniczego Towarzystwa Ratunkowego, gdzie działał pod nazwą Grupy Tatrzańskiej GOPR. Obecnie organizacja przynależy do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Rok 1963

Ratownicy TOPR w akcji

Ratownicy TOPR w akcji

Ważnym okresem dla ratownictwa górskiego z całą pewnością był rok 1963. W tym właśnie czasie zapoczątkowany został rozdział ratownictwa śmigłowego. Pierwszej tego typu interwencji dokonał Tomasz Augustyniak – pilot, który ocalił turystę w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Dzięki ciągłemu rozwojowi danego sektora udało się udoskonalić ratownictwo śmigłowcowe, a co za tym idzie uratować życie wielu turystom. W 1992 roku prezydent Lech Wałęsa zapewnił pogotowiu śmigłowiec PZL W-3 Sokół, aby sprawniej i efektowniej przeprowadzać akcje ratunkowe. Niestety, zaledwie dwa lata później uległ on katastrofie, niosąc za sobą 4 ofiary śmiertelne. W 1995 roku Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe otrzymało „nowego” Sokoła, który był w gestii Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Okres dwudziestolecia międzywojennego

W okresie dwudziestolecia wojennego miało miejsce ponad 300 akcji ratunkowych. Ze względu na ograniczony rozwój rozwiązań technicznych wyprawy ratownicze trwały nawet ponad 50 godzin. TOPR przez wszystkie lata swojego istnienia znacznie usprawnił i unowocześnił swoje funkcjonowanie. Stale wzrastające zainteresowanie wycieczkami górskimi zwiększyło również skalę wypadków. Zagrożenia jakie niosą za sobą spacery po górach oraz większa skala wypadków były sygnałem do systematycznego ulepszania pracy ratowników górskich. TOPR posiada wiele sekcji specjalistycznych, gdzie ratownicy w szczególności zajmują się określoną formą niesienia pomocy. Możemy wyróżnić specjalistów do ratownictwa medycznego, jaskiniowego, specjalistów od materiałów wybuchowych, płetwonurków, czy specjalistów od służby lawinowej.

Siedziba

Organizacja pełni swoje dyżury w Zakopanem przy ulicy Piłsudskiego 63a. To właśnie tutaj w ciągu dnia oraz nocy znajdziemy kierownika dyżuru oraz kierowcę dyżurnego. Bardzo istotnym elementem jest jednak baza śmigłowca, gdzie dyżur pełni załoga ratowniczo-lotnicza. Dodatkowo w sezonie zimowym stacjonują także w Dolinie Rybiego Potoku, Pięciu Stawów Polskich oraz Dolinie Suchej Wody.

Ratownictwo narciarskie

Do oddziału przynależącego do TOPR należy również ratownictwo narciarskie obecne na najpopularniejszych ośrodkach narciarskich.

Koszty

Nie da się ukryć, że z licznymi akcjami ratunkowymi kryją się również ogromne koszty. Całkowity koszt prowadzenia działalności wynosi 6,4 mln zł, z czego 2,5 mln to nakład związany z obsługą śmigłowca. Dofinansowanie organizacji to w dużej mierze zasługa środków dostarczanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Przez ostatnie lata z dużym sukcesem działa również Fundacja Ratownictwa Tatrzańskiego, która wspiera finansowo działalność stowarzyszenia.

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe od wielu lat dba o bezpieczeństwo turystów. Dzięki oddaniu i ogromnemu zaangażowaniu udało się uratować tysiące ofiar. Wyprawy górskie niosą za sobą ogromne niebezpieczeństwa, dlatego też przed każdą wyprawą należy się odpowiednio przygotować. Jedynie rozwaga i ostrożność pozwoli nam na bezpieczny powrót ze szlaku. Dzięki organizacji takiej jak TOPR w przypadku zagrożenia życia i zdrowia możemy prosić o pomoc, która bezzwłocznie zostanie nam udzielona. Pamiętajmy, aby zawsze, gdy zagraża nam niebezpieczeństwo kontaktować się pod numerem:

Numer alarmowy: 985 lub (18) 20 634 44

Strona TOPR: http://www.topr.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.