Home » Turystyka » Tatrzańskie wodospady

Tatrzańskie wodospady

To co przyciąga, tysiące turystów w Tatry i polskie i słowackie, to nie tylko zachwycające szczyty górskie, długie wycieczki, ale również przepiękne tatrzańskie wodospady. Jest to jeden z najbardziej efektownych wyróżników górskiego krajobrazu. Wodospady od dawna były jednym z najstarszych celów turystki tatrzańskiej. Wodospady tatrzańskie, z pewnością nie są tak spektakularne jak np. w Ameryce Południowej, czy Północnej, ale mimo to cały czas raczą nas swoją urodą. Jest to jeden z najczęściej obieranych kierunków wycieczek szczególnie ciepłą wiosną i latem. Zapytacie dlaczego? A czy jest coś przyjemniejszego niż, wodna mgiełka opadająca na ciebie w najbardziej słoneczny dzień? Raczej nie. Woda spadająca z gór, która natrafia na duży próg skalny, gdzie woda rozprzestrzenia się na wszystkie kierunki nawet na kilkanaście metrów, tworząc w oddali przyjemną, delikatną mgiełkę. Dlatego też, jeśli zastanawiacie się, czy właściwie warto wybrać się nad wodospad, który nie jest ani Niagarą, ani Wodospadem Wiktorii, to odpowiedź jest tylko jedna – warto!

Zobacz niesamowite tatrzańskie wodospady

W Tatrach wodospadów jest naprawdę dosyć sporo, z tym że do niektórych nie ma takiego łatwego dostępu, a część jest na tyle mała, że nie przyciągają ani wzroku ani słuchu turystów. Poza tym to co przyciąga nas w tamte rejony, to bujna, zielona roślinność. Występująca tam wilgoć bardzo dobrze wpływa na tamtejszą roślinność, która jest bardzo zbita i gęsta.

Wielka Siklawa

Wodospad w Dolinie Roztoki

Siklawa

Najwyższym i zarazem najpiękniejszym wodospadem polskim jest Wielka Siklawa. Prowadzi do niego również bardzo popularny czarny szlak ciągnący się od Doliny Pięciu Stawów do Morskiego Oka. Zanim jeszcze dojrzymy wodospad, już z daleka dobiega do nas narastający szum uderzeń wody, który zwiększa się z każdym przebytym metrem. Siklawa pojawia się wielokrotnie w literaturze. Strugi wody są bardzo spienione oraz niezwykle gwałtowne, przez co ma się wrażenie, że chcą porwać wszystkich, którzy znajdują się w ich obrębie. Wysokość wodospadu mierzy się na niespełna 70 metrów, zaś nachylenie ściany wynosi ok 35°. Przeprawienie się blisko wodospadu jest wyzwaniem bardzo wymagającym, które odpowiednie jest tylko dla najwytrwalszych, gdzie najtrudniejszym etapem jest przeprasza przez mokre skały. Każdy turysta, który dobrze zna Tatry, z pewnością nie raz był zachwycony jego pięknem.

Mimo tego, iż Siklawa jest naprawdę przepięknym wodospadem, to jednak najpopularniejszym są Wodogrzmoty Mickiewicza. Absolutnie niemożliwym jest pominięcie ich w drodze na Morskie Oko. Składają się one z trzech wodospadów, których wody przepływają w stronę Doliny białego. Z czego wynika nazwa wodospadów? Wodogrzmoty, bo huk opadającej wody jest naprawdę ogromny w porównaniu do innych, a Mickiewicza – na cześć wybitnego polskiego poety, którego prochy zostały sprowadzone do kraju. Niestety do wodospadu nie ma bezpośredniego miejsca dostępu, co w zasadzie jest bardzo dobre z uwagi na ogromne niebezpieczeństwo. Miejsce to zdecydowanie należy omijać zimą, gdyż rejon ten znany jest głównie ze schodzenia lawin.

Siklawica

Kolejnym wodospadem, z którego znane są polskie Tatry jest Siklawica. Znajduje się ona w górnej części Doliny Strążyskiej w Tatrach Zachodnich. Wodospad opada z dwóch ścian, nachylonych praktycznie pionowo pod kątem 80°. Wodospad osiąga wysokość 23 m. W pobliżu znajduje się szlak żółty, który prowadzi od Polany Strążyskiej do wodospadu. Czas przejścia to tylko 15 minut, dlatego jest to obowiązkowy punkt każdego turysty.

Następnym wodospadem, o jakim nie mogę nie wspomnieć jest Czarnostawiańska Siklawa. Zaliczana jest ona do kaskadowych wodospadów Tatr Wysokich. Wodospad jest zasilany wodami Czarnostawieńskiego Potoku, które wypływają z Czarnego Stawu i wpadają do Morskiego Oka. Wprawdzie, wody te zasilają dwa wodospady, jeden pod Czarnym Stawem, a drugi nad Morskim Okiem. Mianem Czarnostawieńskiej Siklawy określa się zarówno jej dolną, jak i górną kaskadę.

Wodospad Siklawa

Siklawa

Wodospady Zimnej Wody

Po stronie naszego sąsiada występują zaś Wodospady Zimnej Wody, niegdyś nazywane Kolbachowymi Wodospadami, jest to zespół malowniczych kaskad utworzonych przez potok na skalnych progach polodowcowych Doliny Zimnej Wody po słowackiej stronie Tatrów Wysokich, zaraz poniżej połącznie się dwóch dolin: Małej Zimnej Wody i Staroleśnej. Dolina Zimnej Wody to jeden z najchętniej odwiedzanych rejonów w całych Tatrach. Kaskada jest tworzona od dołu przez Długi Wodospad, Wielki Wodospad, Skryty Wodospad oraz Mały Wodospad. Występują one na długości ok. 1,5 km, na wysokości pomiędzy 1153 a 1276 m. n.p.m. Stosunkowo są to niewysokie wodospady, bo najwyższy ma wyłącznie 13 metrów wysokości. W pobliżu wodospadów przechodzą 3 szlaki turystyczne: niebieski prowadzący z Tatrzańskiej Łomnicy nad Wielki Wodospad, zielony ciągnący się ze Starego Smokowca na Siodełko oraz żółty, przebiegający ściśle wzdłuż potoku od Tatrzańskiej Leśnej, aż do Wielkiego Wodospadu. Przejście każdej z powyższych tras zajmuje średnio ok. 2 godzin.

Ciężka Siklawa

Najwyższym wodospadem Tatr, a tym samym najwyższym w słowackich Tatrach Wysokich jest Ciężka Siklawa. Osiąga wysokość około 100 metrów! Wodospad spada z progu Doliny Ciężkiej, która jest odgałęzieniem Doliny Białej Wody. Zasilany jest przez wody Ciężkiego Potoku. Ku ubolewaniu wielu turystów do wodospadu nie prowadzi żaden szlak turystyczny, zaś część można zobaczyć wyłącznie z oddali z niebieskiego szlaku, który prowadzi z Łysej Polany przez Dolinę Białej Wody do Rohatki. Niespełna ok. 70 m poniżej Ciężkiej Siklawy możemy zaobserwować również drugi wodospad o wysokości ok 15 metrów.

Wielicka Siklawa w Dolinie Wielickiej

Godnym polecenia w Tatrach słowackich jest również wodospad Wielicka Siklawa w Dolinie Wielickiej, położony powyżej Wielickiego Stawu. Kaskada zasilana jest przez wody Wielickiego Potoku opadające z progu Mokrej Wanty. Z tamtym rejonie przebiega zielony szlak turystyczny z Tatrzańskiej Polanki, który przechodzi wzdłuż Wielickiego Potoku aż nad Wielicki Staw a następnie słynna przełęcz Polski Grzebień.

O tatrzańskich wodospadach można by pisać w nieskończoność. Należy pamiętać, że w Tatrach cały czas powstają nowe wodospady, często są one bezimienne. Do większości nie prowadzą również żadne szlaki turystyczne, dlatego też nie ma możliwości ich podziwiania. Często turyści korzystają z dzikich ścieżek. Zdecydowana większość turystów podziwia wodospady wyłącznie z daleka za pomocą lornetki. Jednak każdy z Was, kto zna Tatry i lubi podziwiać górską naturę, niech koniecznie zrobi sobie wycieczkę nad jeden z powyższych wodospadów, w końcu nie ma nic wspanialszego niż masa wody obmywająca skały. Tatrzańskie wodospady stanowią niewątpliwie najpiękniejszy widok obserwowany w Tatrach.

Aby poznać wszystkie górskie zakątki zatrzymaj się w apartamencie w Zakopanem wejdź na https://www.goralpoleca.pl/apartamenty i poznaj również atrakcje Zakopanego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.