Home » Turystyka » Tatry Słowackie

Tatry Słowackie

Tatry Wysokie

Tatry Wysokie

Dzisiejszy wpis na blogu został przygotowany specjalnie dla zagorzałych fanów górskiej turystyki, którzy przemierzyli już całą polską część Tatr i planują wybrać się w góry za słowacką granicą. Całkowita powierzchnia Tatr wynosi 785 km2, z czego około 175 km2 (22,3%) leży w granicach Polski. Pozostała część, czyli około 610 km2> (77,7%) przynależy do naszego południowego sąsiada – Słowacji.

Poznaj najpiękniejsze zakątki Tatr Słowackich

Jeśli spojrzymy tylko na mapę, od razy zauważymy, że nasz kraj posiada tylko znikomą część wspaniałych Tatr. Dla znacznej większości z pewnością jest to dość przykry fakt. Na szlakach możemy podsłuchać jak turyści rozmawiają o planach o wyprawie na słowacką część Tatr, jednak przeraża ich ogrom tej krainy. Tatry, czy to Polskie czy Słowackie, to wciąż Tatry. To jedna całość, z tym że podzielona politycznie. To co może odstraszać, to tylko słowackie kolosy.

Oznaczenie szlaków w Tatrach Słowackich

Drogowskaz z zótłymi tabliczkami

Oznaczenie szlaków w Tatrach Słowackich

Ale i owszem… różnica jakaś się znajdzie. Nasze Tatry odzwierciedlają się gęstością szlaków, praktycznie z każdego szlaku możemy udać się na kolejny. W Słowackich już trochę gorzej. Szlaki są dość porozrzucane, długie i dla większości nudne. Dużo szlaków jest bardzo długich, w związku z czym każda decyzja o wejściu na konkretny szlak jest podejmowana i planowana dużo wcześniej, nie ma zatem możliwości zmiany „w trakcie”. W związku z tym, że szlaki po słowackiej stronie Tatr, są mocno porozrzucane, patrząc na ich ogrom, to można się pokusić nawet na stwierdzenie, że stosunkowo jest ich dość mało. Powszechnie znany jest pogląd, że Tatry Słowackie są dość puste. Jednak taki pogląd jest dość mylny, ponieważ turystów tutaj naprawdę nie brakuje. I owszem, nie ma może takich pielgrzymek jak to widzimy na naszych szlakach, ale turyści naprawdę się tutaj pojawiają, na pewno z mniejszej ilości, bo szlaki tutaj są naprawdę długie, i pochłaniają mnóstwo czasu, ale jednak są.

Tatrzański Park Narodowy na Słowacji

Zarówno w Polsce, jak i na Słowacji Tatry są obszarem chronionym, na którym prawnie jest ograniczona ingerencja człowieka. Odpowiednikiem Tatrzańskiego Parku Narodowego u naszych południowych sąsiadów jest TANAP, czyli Tatrzański Park Narodowy na Słowacji. Jego początki sięgają 1949 roku, co oznacza że jest to najstarszy z parków narodowych Słowacji. Swoją siedzibę ma w Tatrzańskiej Łomnicy, gdzie skupiona jest cała władza administracyjna parku oraz biura Lasów Państwowych TANAP-u. Podległe jednostki administracyjne funkcjonują również w Liptowskim Mikulaszu. W 1992 roku TANAP wraz z TPN zostały uznane przez UNESCO za rezerwat biosfery.

W skład TANAP-u wchodzą częściowo:

 • Tatry Wysokie – z najwyższymi szczytami Tatr – Gerlach (2655m n.p.m.) oraz drugim co do wielkości – Łomnica (2634 m n.p.m.) a także Krywań (2495 m n.p.m.),

 • Tatry Zachodnie – z najwyższym szczytem Bystra (2248 m n.p.m.),

 • Tatry Bielskie – całe pasmo z najwyższym szczytem Hawrań (2152 m n.p.m.).

Zasady poruszania się w Tatrach Słowackich

Na terenie parku narodowego obowiązują przepisy, które ograniczają ruch turystyczny. W związku z czym poruszanie się w Tatrach Słowackich jest możliwe jedynie po oznaczonych szlakach turystycznych oraz po drogach publicznych. Jeśli zamierzamy wyjść poza szlaki to jest to możliwe jedynie w asyście wykwalifikowanego górskiego przewodnika, który posiada oficjalne zezwolenie na takową działalność. Każde takie wyjście należy zgłosić w HS TANAP, który jest odpowiednikiem TOPR-u, wraz z podaniem informacji co do nazwy zdobywanego szczytu, ilości osób oraz nazwiska przewodnika. Pamiętajmy również, że na wszystkie szczyty powyżej 2500 m. można wejść jedynie w towarzystwie przewodnika górskiego.

Zachód słońca w Tatrach Wysokich

Tatry Wysokie – zachód słońca

Terminy zamknięcia szlakó w Tatrach Słowackich

Jeśli chcecie się wybrać w Tatry Słowackie, to musicie pamiętać, że szlaki są zamknięte w okresie od 1 listopada do 15 czerwca. A wejście na szczyty w tym okresie wiążę się z dużym niebezpieczeństwem. Narciarstwo jest dozwolone jedynie na wyznaczonych trasach i zboczach oraz na znakowanych szlakach turystycznych w okresie ich otwarcia, przy czym pierwszeństwo mają piesi. Jedynym szczytem, który jest legalnie dostępny zimą w Tatrach Wysokich to Skrajne Solisko. Zamknięte jest również wiele dolin, między innymi Jaworowa, czy Białej Wody.

Zwiedzanie TANAP

Dla osób chcących zwiedzić TANAP, najczęściej punkty wyjściowe stanowi miasto Poprad, a także ośrodki Stary Smokowiec, Tatrzańska Łomnica i Szczyrbskie Pleso. Od Łysej Polany aż do Szczyrbskiego Jeziora wzdłuż słowackich Tatr Wysokich oraz Bielskich przebiega szosa nazywana Drogą Wolności. Łączy ona osady i miasta Podtatrza, pozwala na dogodne przemieszczanie się pomiędzy wylotami dolin, a z parkingów rozpoczynają się poszczególne szlaki. Z początku biegnie wzdłuż południa, w otoczeniu Hawrania i Płaczliwej Skały, skręcając potem na zachód, gdzie rozciągają się przepiękne widoki. Nie da się ukryć, że tutaj niezastąpiony jest samochód, jeśli chcemy udać się na słowacką część. Miejsc parkingowych również nie brakuje, czasami uda się nawet natrafić na darmowy parking, np. w Tatrzańskich Zrębach, Tatrzańskiej Jaworzynie, Łysej Polanie, Łomnicy Tatrzańskiej.

Co do transportu, to jest też opcja dojazdu do Łysej Polany, przejścia przez granicę i stamtąd słowackim autobusem dojechać w wybrane miejsce. Tych autobusów jeździ naprawdę sporo. Inna opcja to również autostop. Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie, aby dostać się wgłąb Słowacji, pozostaje opcja startu z Polski, np. szlak do słowackiej Doliny Białej Wody rozpoczyna się w Łysej Polanie, niedaleko granicy. Z kolei z Doliny możemy dostać się na Polski Grzebień, a z niego na Małą Wysoką.

Dla zainteresowanych, wejście na teren TANAP jest całkowicie darmowe. Szlaki oznaczone są takimi samymi kolorami jak nasze polskie, czyli czerwony, czarny, zielony, niebieski, żółty i dokładnie tak samo, kolor szlaku w żadnym stopniu nie odzwierciedla jego trudności! Także pamiętajmy o tym!

Poniżej przedstawiamy listę szlaków, szczytów, dolin i przełęczy, które według Nas, musicie odwiedzić!

 • Szlak na Rysy ze Szczyrbskiego Jeziora 4h 35′

Szlak ten cieszy się ogromną popularnością wśród turystów, co nie jest zasługą wyłącznie pięknych widoków, ale również dlatego, że jest on zdecydowanie łatwiejszy niż podejście na Rysy od strony polskiej. Szlak ma długość 11 km, z ubezpieczeniem klamer i łańcuchów.

Duza grupa turstów w koloroeych strojach na Rysach

Tatry Słowackie – Dolina Miguszowiecka, Rysy

 • Szlak na Krywań 4h 40′

Krywań, to narodowa góra Słowaków, dlatego też jest bardzo popularna i dość zatłoczona, jednak warto się tam wybrać z uwagi na przepiękną panoramę. Możemy stąd podziwiać Rysy, Lodowy Szczyt, Łomnicę, Mięguszowieckie Szczyty oraz zbocza trawiastej Koprowej Doliny. Szlak osiąga długość 9,5 km. Krywań osiąga wysokość 2494 n.p.m.

Krywań w zachodzie słońca

Krywań

 • Na Bystrą Ławkę 3h 10′

Przyjemny, żółty szlak, mało wymagający od przeciętnego turysty, prowadzący przez Dolinę Młynicką. Po drodze mamy możliwość zobaczenia ładnego Wodospadu Skok. Na końcu dojdziemy do Kolistego i Capiego Stawu.

Panorama z Bystrej Ławki

Panorama z Bystrej Ławki

 • Na Czerwoną Ławkę (Priečne sedlo) 4h 20′

Zdecydowanie jeden z trudniejszych szlaków po słowackiej stronie Tatr. Wąska ścieżka zawieszona nad przepaścią oraz długie łańcuchy, to nieodłączne elementy tego szlaku. Po dotarciu do przełęczy przed oczami będziemy mieć obraz na panoramę Doliny Zimnej Wody, Łomnicy, Doliny Staroleśnej, a także na otaczające szczyty: Sławkowski Szczyt, Małą Wysoką czy Gerlach.

Góry za mgłą

Dolina Staroleśna z Czerwonej Ławki

 

Drabinka na szczyt góry

Czerwona Ławka

 

Czerwona Ławka

Czerwona Ławka

 • Na Sławkowski Szczyt 4h 30′

Dość łatwa trasa, nie zawierająca większych trudności technicznych. Monotonne podejście na szczyt wynagradza z pewnością przepiękna panorama Tatr. Na szczycie znajduje się mały, metalowy krzyż.

 • Na Polski Grzebień i Małą Wysoką z Łysej Polany 5h 05′

Wędrówka bardzo długa i tylko dla osób będących w dobrej kondycji. Szlak osiąga długość aż 15 km. Szlak przechodzi przez piękną Dolinę Białej Wody, a Mała Wysoka to 3 szczyt co do wielkości, jaki jest dostępny bez przewodnika i jest idealnym punktem widokowym. Trasa przebiega następująco: Łysa Polana – Polana pod Wysoką – Litworowy Staw-Zmarzły Staw – Polski Grzebień – Mała Wysoka.

Drogowskaz z żółtymi tabliczkami, w tle Polski Grzebień

Polski Grzebień

 

Mała Wysoka podczas pochmurnego dnia

Mała Wysoka

 • Na Jagnięcy Szczyt (Jahňací štít) 5h 30′

Trudny szlak wysokogórski, o długości 10,5 km, z wieloma miejscami do wspinaczki. Odcinek na grani przed szczytem prowadzi przez bardzo skalisty teren. Wejście na szlak zaczynami przy Drodze Wolności. Widoki ze szczytu na Dolinę Kieżmarską i Jaworową. Wrażenie robi zdecydowanie Wysoka oraz Lodowy Szczyt, a przy dobrej pogodzie możemy liczyć nawet na piękny widok Pienin oraz Babiej Góry.

 • Gerlach

Najwyższy szczyt Tatr jak i całego pasma Karpat, który często nazywany jest również „królem gór”. Położony jest na bocznej grani Tatr Wysokich. Szczy należy do Korony Europy. Gerlach to szczyt, który jest polecany wyłącznie najwytrwalszym i najbardziej doświadczonym turystom. Najpopularniejszym szlakiem prowadzącym na szczyt jest szlak z Doliny Wielickiej przez Wielicką Próbę. Alternatywnie szlak z Doliny Batyżowieckiej. Ze szlaków można korzystać wyłącznie w okresie letnim w obecności przewodnika. Wysokość Gerlacha to aż 2655 m n.p.m. W 1997 roku na szczycie postawiono metalowy krzyż.

Krzyż na szczycie góry

Krzyż na Gerlachu

 • Łomnica (Lomnický štít)

Drugi co do wysokości szczyt w Tatrach, położony w paśmie słowackich Tatr Wysokich. Jeden z najbardziej popularnych szczytów odwiedzanych przez turystów. Nazwa szczytu pochodzi od łomnickiego Potoku przepływającego przez dno Doliny Łomnickiej. Największą popularność zdobyła dzięki wybudowanej tutaj napowietrznej kolei linowej z Tatrzańskiej Łomnicy. Na szczycie znajduje się Instytut Hydrometeorologiczny oraz obserwatorium astronomiczne „Lomnický štít”.

Łomnica

Łomnica

 

Turysta patrzy na Łomnicę

Łomnica

 • Szeroka Przełęcz Bielska

Szlak na Przełęcz jest jedynym istniejącym obecnie szlakiem w Tatrach Bielskich i choćby z tego względu warto ją odwiedzić. Ale nie tylko. Widoczne są stąd przede wszystkim zachwycające Wysokie z Jagnięcym, Durnym, Łomnicą na czele.

 • Przełęcz pod Osterwą (Sedlo pod Ostrvou)

Trawiasta i szeroka przełęcz położona w Tatrach Wysokich będąca wspaniałym punktem widokowym. Trasa: Szczyrbskie Jeziero – Popradzki Staw – Przełęcz pod Osterwą

 • Lodowa Przełęcz

To przełęcz leżąca w głównej grani Tatr. Jest najwyżej położoną przełęczą, przez którą poprowadzony został szlak turystyczny. Szlak prowadzi z Doliny Pięciu Stawów Spiskich do Doliny Jaworowej.

 • Dolina Białej Wody

Dolina położona po północnej części słowackich Tatr Wysokich. Jest to największa dolina w tym rejonie, której długość wynosi ponad 10 km. Dolina Białej Wody, dzięki swoim walorom przyrodniczym oraz bliskości olbrzymich szczytów ( Młynarz, Rysy, Wysoka, Zadni Gerlach) jest bardzo popularna wśród turystów. Na dnie doliny płynie Biała Woda. Występują tam również polany jak: Polana Biała Woda, Polana pod Żabiem, Polanka pod Aniołami oraz Polana pod Wysoką. To właśnie na Polanie pod Wysoką, znajduje się jedyne w słowackich Tatrach Wysokich pole namiotowe dla taterników. Ponadto, Dolina Białej Wody rozgałęzia się na inne doliny i dolinki, między innymi Dolina Żabich stawów Białczańskich, która jest niestety niedostępna dla turystów, Dolinka Spadowa, Dolina Kacza, a także Litworowy Żleb.

Dolina Białej Wody podczas słonecznego dnia

Dolina Białej Wody

 • Dolina Mięguszowiecka (Mengusovská dolina)

Jedna z większych dolin, położona na południowej stronie słowackich Tatr Wysokich. Osiąga długość ok. 7,5 km oraz powierzchnię 16m2. Doliną płynie Mięguszowiecki Potok oraz kilka mniejszych. Znajduje się tu również duża ilość stawów ( m.in. Popradzki Staw, Wielki Staw Hińczowy). Dolina Mięguszowiecka posiada liczne rozgałęzienia i są to: Dolina Złomisk, Dolinka Smocza, Dolina Żabia Mięguszowiecka oraz żleby: Szeroki, Czerwony i Szatani.

Turyści odpoczywający w górach, w tle Dolina Mięguszowiecka

Dolina Mięguszowiecka

 • Dolina Pięciu Stawów Spiskich (kotlina Piatich Spišských plies)

To zdecydowanie ulubione miejsce polskich wędrowców. Występują tutaj liczne stawy polodowcowe. Do głównych zaliczamy Pięć Stawów Spiskich ( Zadni Staw Spiski, Wielki Staw Spiski, Pośredni, Niżni, Mały Staw Spiski). Nad Doliną Pięciu Stawów Spiskich górują szczyty: Łomnica, Durny Szczyt, Lodowy Szczyt, Baranie Rogi, Żółty Szczyt i Pośrednia Grań. Na terenie doliny znajduje się również Schronisko Téryego, które istnieje od 1899 roku a także szlaki turystyczne na Czerwoną Ławkę i Lodową Przełęcz.

Wartym zobaczenia jest również Tatrzański cmentarz symboliczny, niedaleko od Popradskego Plesa (Popradzkiego Stawu). Znajduje się tam mała, górska kapliczka w otoczeniu drewnianych krzyży i tablic umieszczonych w skałach, które poświęcone są pamięci poległych turystów i taterników w Tatrach oraz w innych górach.

Jeśli wybierasz się na wycieczkę w góry, zarezerwuj już dzisiaj apartament w Zakopanem! wejdź na https://www.goralpoleca.pl/apartamenty

Comments are closed.