Home » Apartamenty » Rodzinna wiosna w Zakopanem

Rodzinna wiosna w Zakopanem

Zaczynają pojawiać się i kwitnąć kwiaty, trawa zielenieje… Zatem – przyszła wiosna! Wraz z coraz cieplejszymi dniami można zaplanować pierwsze wyjazdy. Skoro jedziemy całą rodziną, warto pomyśleć, jak będzie wyglądać nasz urlop i znaleźć coś dla każdego.

Dolina Białego

Pierwszym, łatwym dla każdego szlakiem jest Dolina Białego. Droga nie jest zbyt długa, ok. 50 minut w jedną stronę. Otoczeni pięknymi widokami wędrujemy wśród lasu bukowo-jodłowego. Gdzieniegdzie, na skałach blisko wylotu doliny, znajduje się kosodrzewina, zaś w górnej granicy lasu – limby. Miejsce idealnie nadaje się na spacer w cieplejszy dzień, jako że zacienia je ogromny masyw Giewontu. Można również zaobserwować wiele rzadkich gatunków roślin, między innymi sosnę drzewokosą czy ostrożnia głowacza. W Polsce ostrożeń występuje prawie wyłącznie w górach, zatem to niebywała okazja, aby zobaczyć coś niecodziennego. Z całą pewnością jest to mniej zatłoczone miejsce niż pobliska Dolina Strążyska.

Rodzinna wiosna w górach

Rodzinna wiosna w górach

Jaskinia Dziura

Należy także wspomnieć o Dolinie ku Dziurze, czyli dolinie prowadzącej ku jaskini „Dziura”. Cała droga zajmie maksymalnie godzinę w obie strony. Jest to bardzo przyjazna trasa dla całej rodziny, pełna zieleni i trochę zacieniona. Do samej jaskini docieramy po 20 minutach. Zwiedzić ją można bezpłatnie. Warto wspomnieć o powstaniu jaskini – stało się w wyniku działania gorących wód głębokiego krążenia. Sama jaskinia ma 170 m długości. Utworzyła się samoistnie w skałach wapiennych. Składa się z dwóch komór. Z pierwszej, większej można przejść do drugiego otworu.

W jaskini zazwyczaj temperatura waha się od -6 do + 4. Zazwyczaj latem utrzymuje się cały czas zimne powietrze. Jaskinia była dostępna dla zwiedzających już od I połowy XIX wieku. Według góralskich historii, przez jakiś czas ukrywał się w niej ostatni tatrzański zbójnik – Wojtek Mateja. Trzeba także pamiętać, żeby wybierając się do jaskini, zabrać ze sobą latarki.

Rodzinna wiosna w górach

Dolina Strążyska

Równie chętnie odwiedzanym miejscem jest Dolina Strążyska. Podczas spaceru Doliną towarzyszy nam widok Giewontu w tle. Gęsta masa drzew sprawia jednak, że nie tak łatwo dostrzec majestatyczny szczyt Giewontu. Trasa jest wymarzona dla rodzin z dziećmi, ponieważ tylko gdzieniegdzie znajduje się kamienista droga. Przez większość czasu podłożem jest żwir. Z polany można także przejść w stronę wodospadu Siklawica. Pobliskie ławeczki sprawiają, że można usiąść na chwilę, odpocząć i poobserwować piękne widoki. Spacer w obie strony zajmuje około 2 godziny, zaś dotarcie do wodospadu Siklawica to dodatkowe 30 minut.

Gubałówka

Kolejną ciekawą trasą jest spacer po Gubałówce. Stamtąd warto wyruszyć w stronę Butorowego Wierchu. Na samą Gubałówkę można się dostać specjalną kolejką, następnie wędrujemy około 3 kilometry w stronę Butorowego Wierchu, aby zjechać wyciągiem krzesełkowym w stronę Kościeliska. Na tej trasie można też zaopatrzyć się w pamiątki. Po zjeździe z Butorowego mamy przed sobą 3,5 km do Krupówek. Można stamtąd wrócić zarówno piechotą, jak i busem.

A po dniu na szlakach… odpoczynek na Krupówkach!

Atrakcje w centrum Zakopanego

Oprócz rekreacji na świeżym powietrzu, można zajrzeć również do atrakcji położonych w pobliżu centrum. Taką propozycją może Aqua park Zakopane, gdzie można skorzystać zarówno z basenów rekreacyjnych, jak i specjalnie wydzielonych brodzików dla dzieci. Na terenie obiektu są też dodatkowe atrakcje jak kręgielnia czy taras widokowy z leżakami. Rozpościera się stamtąd widok na Tatry.

Godny uwagi jest także Letnia Zabawa Park Rozrywki. Znajduje się tam mini park linowy, euro bangee, kule wodne czy mini quady. Interesującą opcją dla całej rodziny, od najstarszych do najmłodszych, są wyścigi na dmuchanych rurach. Trzeba pokonać określony dystans w jak najkrótszym czasie.

Wszystkie powyższe opcje z pewnością sprawdzą się dla całej rodziny. Trasy są pełne zapierających dech w piersiach widoków, a także nie są zanadto męczące. Z pewnością taka wycieczka będzie przyjemna dla każdego członka rodziny. Po pieszych wędrówkach można zrelaksować się w Aqua parku czy w pobliskich restauracjach. Życzymy pięknych widoków i niezapomnianych wrażeń!

Comments are closed.