Home » Apartamenty pod Giewontem » Przegląd wydarzeń na wiosnę: kwiecień, maj, czerwiec…

Przegląd wydarzeń na wiosnę: kwiecień, maj, czerwiec…

Nadchodzący kwartał to przede wszystkim wydarzenia kulturowe w Zakopanem oraz okolicach. Dzięki licznym wystawom zorganizowanym na najbliższe miesiące będą mogli Państwo pogłębić wiedzę na temat historii regionu Podhale oraz przybliżyć twórczość podhalańskich artystów.

Wystawy, wystawy, wystawy… Mnogość propozycji kulturowych na nadchodzące miesiące z pewnością usatysfakcjonuje najbardziej zainteresowanych. „ Wozownia. Kolekcja Antoniego Kocyan” to jedna z propozycji, które oferuję nam miasto Zakopane. Wystawa przedstawia zbiór, który powstał w drugiej połowie XIX w. Składa się z około 400 okazów zbieranych po północnej stronie Tatr. Większą część zbioru przedstawiają ptaki. Można jednak również przyjrzeć się bliżej innym gatunkom, między innymi płochacza halnego, pomurnika, siwerniaka, kozicę, czy świstaka. Oprócz stałych mieszkańców fauny eksponowane są także gatunki pojawiające się w Tatrach tymczasowo. Będą to okazy takie, jak: nur czarnoszyi, gatunki czapli, perkozy oraz sępa płowego, który jest gatunkiem szczególnie rzadkim, co w dużym stopniu wzbogaca prezentowane zbiory. Sam autor wystawy Antoni Kocyan to wysokiej klasy zoolog, leśnik specjalizujący się poznawaniu fauny tatrzańskiej. Dzięki swojemu doświadczeniu oraz badaniom autor przyczynił się do ocalenia wielu cennych gatunków Tatr. Jego zbiór prac naukowych to z pewnością cenne źródło informacji dla osób chcących poznać faunę poruszanych w badaniach terenów. Całą ekspozycję można oglądać w Zespole dworsko – parkowym Kuźnice w Zakopanem.

Willa "Atma"

Willa “Atma”

Wystawa Biograficzna Karola Szymanowskiego

Kolejną propozycją na spędzenie miłego popołudnia jest Wystawa Biograficzna Karola Szymanowskiego, polskiego kompozytora, który w latach swojej młodości pałał niemałą sympatią do miasta Zakopane, a pod koniec swojego życia osiadł w nim na stałe, w willi „Atma”. Tam też, przy ul. Kasprusie ma miejsce wystawa. Inicjatywę realizacji muzeum wyraził kompozytor Michał Kondracki jeszcze w 1937 roku. Po wielu latach starań, w 1976 udało się otworzyć na parterze budynku ekspozycję upamiętniającą kompozytora oraz wspominając jego powiązania z Tatrami oraz Zakopanem. Większość pokazanych eksponatów została udostępniona przez siostrzenicę kompozytora – Krystynę Dąbrowską.

Artists and art in Zakopane

Artists and art in Zakopane

Wystawa „Artyści i sztuka z Zakopanem”

Wystawa „Artyści i sztuka z Zakopanem” przedstawiana w Galerii Sztuki XX wieku w Willi Oksza to również interesująca propozycja dla odwiedzających miasto turystów. Prezentuje ona głównie twórczość zakopiańskich kolonii artystów. Przestawione są jednak również eksponaty artystów przelotnie związanych z miastem oraz Tatrami, dla których region był szczególną inspiracją do tworzenia. Można tu znaleźć dzieła obejmujące malarstwo, grafikę, rysunek, fotografię, czy rzeźbę. Wystawa prezentuje twórczość wielu artystów m.in. Leona Wyczółkowskiego, Wojciecha Weissa, Jana Rembowskiego, Rafała Malczewskiego, Stanisława Gałka i Jana Gąsienicy Szostaka; portrety psychologiczne Stanisława Ignacego Witkiewicza; rzeźby – Konstantego Laszczki, Wojciecha Brzegi, Stanisława Sobczaka, Jana Szczepkowskiego oraz uczniów Szkoły Przemysłu Drzewnego; prace Zofii Stryjeńskiej; kilimy i koronki, artystyczne snycerstwo i wiele innych eksponatów.

Wystawa w Muzeum Tatrzańskim im. Dra Tytusa Chałubińskiego

Aby bliżej poznać historię regionu Podhale miasto Zakopane przygotowało inspirującą, pełną ciekawych eksponatów wystawę w Muzeum Tatrzańskim im. Dra Tytusa Chałubińskiego. Dzięki fotografiom oraz materiałom archiwalnym możemy dowiedzieć się o historii Podhala, zaczynając od samego momentu tworzenia się osadnictwa, poprzez rozwój Zakopanego, aż do czasów, gdy miasto stało się miejscem uzdrowiskowym, stolicą sportów zimowych, gdzie każdego roku przyjeżdża tysiące turystów. Wystawa ukazuje rozwój kultury i sztuki, porusza również tematykę polityczną, muzyczną. Skupia się na rozwoju taternictwa oraz sportów zimowych. Przybliża także rozwój urbanistyki oraz działające w okresie okupacji organizacje konspiracyjne, opisuje problemy emigracji zarobkowej górali.

Barabasz

Barabasz

Sztuka dramatyczna „Barabasz”

W nadchodzącym miesiącu – 8 kwietnia, o godzinie 19:15, w Tetrze im. Stanisława Ignacego Witkiewicza będą mięli Państwo okazję zobaczyć sztukę dramatyczną „Barabasz”. Wybitny spektakl to idealna propozycja rozmowy pełnej rozterek oraz wątpliwości ukazanej w życiu kierującym się chrześcijańskimi regułami. Ukazuje los człowieka spragnionego wiary oraz religii, tego co może ona ofiarować. Wyjątkowe przeżycia wzbudza dodatkowo oprawa muzyczna autorstwa Pawła Steczkowskiego. Spektakl otrzymał nagrodę Grand Prix za najlepsze przedstawienie IV Ogólnopolskiego Konkursu Na Teatralną Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Europejskiej 2009.

Popołudnia z brydżem

Popołudnia z brydżem

Gry karciane

W każdą środę o godzinie 15 w kawiarni Kmicic zakopiańscy brydżyści serdecznie zapraszają do wspólnej rozgrywki wszystkich pasjonatów gier karcianych. Jest to idealna alternatywa spędzenia po południa dla osób lubiących się inteligentnych rozrywkach. Wesołe, stałe grono uczestników z pewnością przyjmie do stolika nowych graczy, aby wspólnie rozkoszować się wspaniałą grą, którą jest brydż.

Towarzystwo gimnastyczne Sokół

Towarzystwo gimnastyczne Sokół

Zakopiańskie Biegi z Sokołem

Nadchodzący kwartał to również ciekawe propozycje dla fanów sportów oraz wysokogórskich biegów. Od 2 czerwca rozpoczynają się coroczne Zakopiańskie Biegi z Sokołem , które obejmują trzy trasy o różnym stopniu zaawansowania. Bieg Sokoła, który odbywa się 2 czerwca o godzinie 16, obejmuje trasę o długości 15,6 km. Podczas kolejnych dwóch dni będą miały miejsce biegi wysokogórskie jak:X Wysokogórski Bieg im. dh Franciszka Marduły, o dystansie 32 km oraz VII Bieg im. hr Władysława Zamoyskiego, o długości 10 km. Dla finalistów biegów przewidziane są trakcyjne nagrody.

W Zakopanem nie da się nudzić, oprócz pięknych widoków i niesamowitych spacerów po górach można, także doświadczyć wyjątkowych chwil poznając kulturę oraz historię miasta. Serdecznie zapraszamy do udziału w zaplanowanych na najbliższe miesiące wydarzeniach.

Comments are closed.