Home » Bez kategorii » Pasma górskie w Polsce

Pasma górskie w Polsce

Wielu turystów z całego świata dostrzega, jak zróżnicowanym krajem pod względem zabytków i atrakcji turystycznych jest Polska. Wiele zagranicznych portali prezentuje miejsca, które warto odwiedzić i każde takie podsumowanie ukazuje, iż największym atutem Polski są wyjątkowa przyroda jak również krajobrazy. Najbardziej popularnymi polskimi górami w Polsce są Tarty, Bieszczady i Śnieżka. Do zobaczenia jest o wiele więcej niż słynne kurorty wczasowe jak i miejsca gdzie można pojeździć na nartach takie jak: Zakopane czy Karpacz.

Odkryj najpiękniejsze pasma górskie w Polsce

pasma górskie w Polsce - widok drzewa w tle góry

Tatry

Pasma górskie w Polsce zachwycają swoim wyglądem, malowniczym krajobrazem a najwyże z nich to Tatry. Znajduje się w łańcuchu Karpat. Urokliwa Dolina Pięciu Stawów, najwyższy szczyt Polski – Rysy, Kasprowy Wierch czy Giewont to wizytówka tych gór. Ze względu na przepiękne tatrzańskie widoki oraz dobrą infrastrukturę szlaków turystycznych, miejsca te są bardzo popularne. Jeśli chcemy uniknąć tłumów należy wybrać Tatry Wysokie. Wymagają one jednak przygotowania fizycznego.

Urokliwe widoki można podziwiać w Tatrach Zachodnich. Znajdują się tam dwie malownicze doliny-Dolina Kościeliska i Dolina Chochołowska. Są to idealne miejsca do spędzenia wczasów w górach upływających na rodzinnych wędrówkach zarówno z dziećmi jak i osobami starszymi.

dwójka ludzi spaceruje szlakiem

Karkonosze

Są to najwyższe, a przez wielu uważane także za najpiękniejsze pasmo górskie w Sudetach, gdzie zamieszkuje słynny Duch Gór- Karkonosza (Liczyrzepa). Najwyższy szczyt w Karkonoszach to Śnieżka (1602 m n.p.m.) z której roztacza się przepiękna panorama. Jest to licznie odwiedzane miejsce przez turystów ze względu na urokliwe widoki. Jeżeli wolimy miejsca mniej uczęszczane przez turystów to dobrym wyborem będzie Szrenica i Kopa. W 1959 r. został utworzony tam Karkonoski Park Krajobrazowy . Malownicze szczyty, cenne walory przyrodnicze, stawy, potoki i bogata fauna, sprawiają, że piesze wędrówki po karkonoskich szczytach dają bezcenne doświadczenie.

strumyk górski

Bieszczady

Najpiękniejsze pasma górskie w Polsce to według wielu osób Bieszczady, szczególnie w okresie jesiennym. Prawie dziewicze tereny pasma sprawiają, że szlaki w Beskidach są tak popularne wśród miłośników pieszych wędrówek. Jest to bardzo rozległy obszar, dlatego każdy turysta znajdzie trasę idealną dla siebie stroniąc od tłumów.

Warte zobaczenia są również słynne bieszczadzkie połoniny- Wetlińska i Caryńska. Są one bardziej oblegane , ze względu na to że można przyglądać się zwierzętom w ich naturalnym środowisku. Zobaczymy tam niedźwiedzie, rysie a nawet jelenie. Malownicze wzgórza, rozległe lasy i liczne doliny rzek i potoków sprawiają, że ten obszar jest niezwykle atrakcyjny dla turystów.

kobieta siedząca na skałach oglądająca zachód słońca

Góry Świętokrzyskie

Góry Świętokrzyskie to najstarsze Polskie góry. Powstało w okresie zlodowacenia. To właśnie na tych szczytach miały odbywać się legendarne sabaty czarownic. Wiele głazów o różnej wielkości i kształcie pokrywają powierzchnię gór. Jest to pozostałość po procesach zamarzania i rozmarzania oraz wietrzenia mechanicznego. Charakterystyczne gołoborza oraz piękne lasy modrzewiowo- jodlowe tworzą ten niepowtarzalny krajobraz gór warty zobaczenia.

widok zielonego lasu

Pieniny

Są górami bardzo podobnymi do Tatr, jednak są od nich niższe. Najwyższy szczyt w tych górach to Wysokie Skałki. Ma on wysokość 1049 m n. p. m. Najpopularniejsze szczyty to Trzy Korony oraz Sokolica z charakterystyczną pochyloną sosną.

Największą atrakcją Pienin jest rzeka Dunajec na której są organizowane spływy. Od kwietnia do października organizowane są popularne spływy tratwami flisackimi. Trasa wiedzie przez malownicze zakątki przełomu Dunajca. Jest to wspaniała okazja do podziwiania malowniczych krajobrazów. Warty zobaczenia w Pieninach jest wąwóz skalny Homole.

Pasma górskie w Polsce są naprawe zjawiskowe, każdy znajdzie tutaj coś dla siebie!

Jeśli wybierasz się na wycieczkę w góry i szukasz apartamentu wejdź na https://www.goralpoleca.pl/apartamenty

Comments are closed.