Home » Rozrywka » Nie tylko piesze wędrówki – poradnik dla rowerzystów.

Nie tylko piesze wędrówki – poradnik dla rowerzystów.

Zakopane o każdej porze roku przyciąga miłośników pieszych wędrówek czy wspinaczek. A co jeżeli nie przepadamy za chodzeniem po górach? Aktywny wypoczynek to w końcu nie tylko spacery i wędrówki. Na szczęście zawsze można znaleźć jakąś alternatywę – może rowery?

Wakacje w Tatrach na dwóch kółkach? Czemu nie! Wielu miłośników twierdzi, że dopiero z perspektywy siodełka można w pełni docenić uroki Podhala. Znajduje się tutaj wiele tras nie tylko pięknych widokowo ale również ciekawych pod względem historii i etnografii.

Podhale i okolice

Podhale jak i okolice nie są łatwe jeżeli chodzi o jazdę na rowerze. Ciągłe zmiany nachylenia terenu mogą być męczące. Wymaga to lepszej kondycji niż jazda po zwykłych ścieżkach rowerowych. Jednak jest tutaj na tyle tras o różnym stopniu trudności, że każdy znajdzie dla siebie idealną. Jeżeli dostosujemy się do tych zaleceń wycieczki przestają być męczące a zaczynają relaksować. Cisza, spokój, piękne widoki oraz codzienna dawka sprawności fizycznej. Najlepsza porcja zdrowia.

Tatry

Warto zacząć od krótszych dystansów.

Warto zacząć od krótszych dystansów.

Oczywiście pamiętajmy też, że Tatry charakteryzują się specyficznym klimatem, którego jedną z najważniejszych cech jest zmienna pogoda. Dlatego wyjeżdżając nawet w upalny dzień nie zapomnijmy o zabraniu ciepłego, wierzchniego okrycia oraz czegoś, co ochroni nas przed deszczem. Niezbędne jest również zaopatrzenie się w coś do picia oraz jedzenia.

Coś dla poczatkujących cyklistów

Początkującym cyklistom szczególnie poleca się trasy z nawierzchnią asfaltową. Jedną z nich jest trasa szlakiem architektury drewnianej. Zaczyna się ona w samym centrum, bo przy dolnych Krupówkach. Pierwszym punktem wycieczki jest drewniany Stary Kościółek oraz Stary Cmentarz na Peksowym Brzyzku. Naszą wyprawę kontynuujemy ulicą Kościeliską, która jest nazywana starówką zakopiańską, ponieważ jest najstarszą ulicą Zakopanego. Tutaj możemy podziwiać typowo góralskie chałupy oraz jeden z piękniejszych domów wybudowanych w stylu zakopiańskim, gdzie obecnie mieści się Muzeum Stylu Zakopiańskiego. Niedaleko można zobaczyć słynną skocznię narciarską “Wielką Krokiew”. Ze skoczni kierujemy się w stronę jednej z dzielnic Zakopanego – Jaszczurówkę. Znajduje się tutaj piękny drewniany kościółek projektu Stanisława Witkiewicza. Wracamy kierując się na Rówień Krupową skąd rozciąga się przepiękna panorama Tatr.

Trasa przez Kościelisko


Inną trasą dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z rowerem, może być droga prowadząca przez Kościelisko do wylotu Doliny Chochołowskiej. Z Zakopanego kierujemy się w stronę wyciągu Szymaszkowa, stamtąd możemy podziwiać wznoszący się nad Zakopanem Giewont. Dalej dojeżdżamy do pięknego, drewnianego kościółka w Kościelisku. Stamtąd dalej jedziemy aż na Siwą Polanę do wylotu Doliny Chochołowskiej, gdzie wiosną można podziwiać Krokusy. Wracać możemy drogą łączącą Czarny Dunajec z Zakopanem a jeżeli starczy sił można zahaczyć jeszcze o Drogę pod Reglami.

trasa przez Gubałówkę


Dla osób średnio zaawansowanych idealna będzie trasa przez Gubałówkę, Chochołów oraz Witów. Zaczynamy ją jadąc grzbietem Gubałówki, skąd jest niesamowity widok na Tatry oraz Zakopane. Podczas tej trasy czeka nas przejazd drogą terenową oraz ścieżką polną, która prowadzi szlakiem “Powstania Chochołowskiego”. Największą atrakcję którą można zobaczyć w Chochołowie podczas naszej wycieczki to “Żywy skansen budownictwa podhalańskiego”. Znajdują się tutaj piękne, drewniane góralskie chałupy. Kolejną atrakcją wyprawy jest polana Biały Potok, znajdują się tutaj góralskie szałasy wraz z

Niezapomniane widoki z pewnością wynagrodzą wysiłek.

Niezapomniane widoki z pewnością wynagrodzą wysiłek.

bacówką, gdzie możemy spróbować serów wyrabianych w tym regionie, m.in. oscypka czy bryndzy. Następnie jadąc Krzeptówkami mijamy Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej a naszą wycieczkę kończymy przy Starym Kościółku niedaleko Krupówek.

Droga pod Reglami, Dolina Chochołowska

Dla osób, które mają duże doświadczenie z rowerami przypadnie do gustu trasa przez Drogę pod Reglami oraz Dolinę Chochołowską. Zaczyna się ona pod skocznią narciarską “Wielka Krokiew”, skąd wjeżdżamy na Drogę pod Reglami. Jest ona jedną z niewielu udostępnionych przez TPN, gdzie można poruszać się rowerem. Po drodze mijamy wyloty dolin tatrzańskich a w czasie jazdy towarzyszy nam widok na Zakopane. Dojeżdżając do schroniska na Polanie Chochołowskiej możemy zobaczyć szałasy pasterskie oraz drewniany kościółek, który jest znany z filmu “Janosik”. W tym miejscu najpiękniej jest wiosną, gdy licznie kwitną tu krokusy.

Droga Królewska do Czarnej Góry

Do tras trudniejszych należy również trasa przez Drogę Królewską do Czarnej Góry. Zaczyna się ona w Białce Tatrzańskiej z niej dojeżdżamy do wsi – Trybsz. Znajduje się tutaj drewniany kościółek z najstarszą polichromią z motywem tatrzańskim. Dalej przez wieś Czarna Góra jedziemy w stronę Bukowiny Tatrzańskiej. Później już jedziemy Drogą Królewską – przez przysiółek Rusiński i Głodowski Wierch dojeżdżamy do Gliczarowa Górnego, dalej grzbietem między Leśnicą a Białką Tatrzańską dojeżdżamy do Kotelnicy. Odcinek ten nazywany jest “Drogą Królewską”, gdyż jak głosi historia, to tędy wracało wojsko Jana III Sobieskiego z Odsieczy na Wiedeń w 1683 r..

rowery elektryczne

Dodatkowo dosyć niedawno w Zakopanem pojawiła się alternatywa dla zwykłych rowerów – rowery elektryczne. Na tych dwóch kółkach ma się wrażenie, że cały czas jedzie się z górki. Oczywiście przy wyłączonym silniku rower ten można użytkować normalnie a gdy tylko poczuje się zmęczenie można wesprzeć mięśnie siłą silnika. Idealnie sprawdza się on jako rower miejski na spacery i zakupy czy też wypady poza miasto. Rower elektryczny jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które z przyczyn zdrowotnych nie mogą sobie pozwolić na długie wycieczki. Dzięki tej opcji nie będą musiały z niczego rezygnować.

Centrum Sportowo-Rekreacyjne Harenda oferuje aż 5 tras rowerowych, a dla fanów adrenaliny - specjalną, odpowiednio zabezpieczoną trasę downhill'ową. Istnieje możliwość wypożyczenia rowerów. Źródło: harendazakopane.pl

Centrum Sportowo-Rekreacyjne Harenda oferuje aż 5 tras rowerowych, a dla fanów adrenaliny – specjalną, odpowiednio zabezpieczoną trasę downhill’ową. Istnieje możliwość wypożyczenia rowerów. Źródło: harendazakopane.pl

ośrodek do kolarstwa ekstremalnego – Harenda

W Zakopanem znajduje się również dobrze przygotowany ośrodek do kolarstwa ekstremalnego – Harenda. To świetne miejsce do zjazdów downhillowych. Downhill to jedna z ekstremalnych odmian kolarstwa górskiego. Polega ona na indywidualnym zjeździe rowerem na czas po stromych, naturalnych stokach. Więc jeżeli nie straszne Ci tatrzańskie stoki, chcesz przeżyć coś ekstremalnego a kochasz rowery, to może być idealna opcja dla Ciebie.

Krótko mówiąc Zakopane to nie tylko raj dla narciarzy czy osób uwielbiających piesze wędrówki po górach. To również piękne miejsce dla początkujących rowerzystów oraz mistrzów dwóch kółek. Dla osób ze świetną kondycją oraz dla tych, którzy nigdy wcześniej nie przejechali tylu kilometrów. Dla wszystkich, którzy chcą aktywnie odpocząć oglądając piękną panoramę Tatr.

 

Comments are closed.