Home » Apartamenty Wierchy » Nie tylko Narty i wycieczki górskie – przegląd zakopiańskich wydarzeń na najbliższy kwartał

Nie tylko Narty i wycieczki górskie – przegląd zakopiańskich wydarzeń na najbliższy kwartał

Każdego roku w Zakopanem mają miejsce różnego rodzaju koncerty, wystawy, czy wydarzenia sportowe. Miasteczko to nie tylko sporty zimowe, czy wspinaczki górskie. Po bliższym przyjrzeniu się spostrzeżemy, że Zakopane to prawdziwa bomba kulturowa. I w tym kwartale nie jest inaczej. W poniższym artykule chciałabym Państwu przybliżyć kilka interesujących miejsc oraz wyjść okolicznościowych zapowiedzianych do końca tego roku.

Plakat promujący wydarzenie -  wystawę "Szostak - Szkice tatrzańskie"

Dla wielbicieli sztuki w Zakopanem odbędzie się wiele ciekawych, wyjątkowych wystaw o charakterze historycznym, przyrodniczym i nie tylko. „SZOSTAK. SZKICE TATRZAŃSKIE” – to trwająca do 30 października 2016 roku wystawa, która mieści się w Galerii Sztuki XX wieku, Willa Oksza. Prezentuje ona dorobek współczesnego artysty ze środowiska zakopiańskiego Karola Gąsienicy Szostaka (ur. 1962r.). Wystawa jest prezentacją rysunków górskich , powstałych na przestrzeni ostatnich 10 lat w czasie spacerów i wycieczek po Tatrach. Charakterystyczną cechą pracy jest spontaniczność ich powstawania, unikalnie jednorazowy zapis oraz zwięzła forma. W założeniu autora ekspozycja w willi Oksza ma też nawiązywać do niedawno prezentowanych w tym miejscu rysunków tatrzańskich Andrzeja Wróblewskiego.

“Bronisław Piłsudski (1866 – 1918) – nieznany brat marszałka”

Sympatycy tematyki historycznej mogą wybrać się na wystawę “Bronisław Piłsudski (1866 – 1918) – nieznany brat marszałka”, która również zaprezentowana jest w Galerii Sztuki XX wieku, willa Olsza I trwa do 13 listopada 2016 roku. Przypadająca 2 listopada 2016 roku 150 rocznica urodzin Bronisława Piłsudskiego wybitnego naukowca, badacza i muzealnika była przyczyną powstania wystawy. Sam bohater wydarzenia zasłużył się jako naukowiec samouk badający życie, język, obyczaje i tradycje ginących plemion tj. Ajnów, Niwchów i Oroków. Zesłany za udział w spisku dotyczącym zamachu na cara Aleksandra III na Sachalinie – wyspę na Oceanie Spokojnym, zainspirowany kulturą rdzennej ludzkości stworzył podstawy ważnych badań etnologicznych i językowych.

wystawa w Muzeum Tatrzańskim

Na wystawie w Muzeum Tatrzańskim możemy zgłębić się w tematy: “Kolekcja etnograficzna Bronisława Piłsudskiego w Muzeum Tatrzańskim”, “Wśród Ajnów” oraz “Zakopiańskie lata Bronisława Piłsudskiego (1906-1914)”. Zwiedzający mogą również zobaczyć portret Antonasa Varnasa Bronisław Piłsudski „Król Ajnów” z 1912 roku, a także strój ajnuski, fotografie, dokumenty rękopiśmienne, nagrania, materiał filmowy.

Plakat wystawy prehistorycznych bestii

Wystawa Bestie Praoceanu

Wystawa Bestie Praoceanu ( 31.12.16 – 02.01.16 r. ul. Kościuszki 4) – to świetna alternatywa dla dzieci i młodzieży. Edukacyjna wystawa gwarantuje poznanie nowych, szokujących gatunków zwierząt jakie panowały na ziemi miliony lat przed dinozaurami. Na wystawi będzie można zobaczyć na przykład kilkadziesiąt odtworzonych modeli najbardziej niezwykłych stworzeń jakie żyły na ziemi, skamieniałości wymarłych, morskich gatunków zwierząt, ciekawe minerały z polski i ze świata oraz tablice edukacyjne. Cena biletu ulgowego wynosi 10 zł, normalnego 14 zł. Dostępne są również ulgi rodzinne.

Plakat wystawy figur woskowych

Wystawa Figur Woskowych

Z początkiem stycznia na Krupówkach 62 będzie można również zobaczyć Wystawę Figur Woskowych. Od 1 stycznia będziemy mogli przyjrzeć się ponad 60 figurom w skali 1:1. W jednej z niewielu tego typu wystaw w Polsce będziemy mogli zobaczyć wiele znanych twarzy ze świata nauki, filmu, czy polityki. Godziny otwarcia wystawy obejmują godziny 10:00 – 22:00.

Muzeum Tatrzańskim im. Dr Tytusa Chałubińskiego

Do 31 grudnia 2016 roku w Muzeum Tatrzańskim im. Dr Tytusa Chałubińskiego możemy także zobaczyć wsytawę “Styl Zakopiański – Inspiracje”. Wystawa ma na celu pokazanie korzeni stylu zakopiańskiego: budownictwa ludowego, wyposażenia góralskich chałup, a także powstających końcem XIX wieku kolekcji etnograficznych, a zwłaszcza zbiór Marii i Bronisława Dembowskich. Chałupa, która jest miejscem wystawy położona jest nieopodal słynnej z zabytkowej zabudowy ulicy Kośieliskiej, należąca w przeszłości do góralskiej rodziny Gąieniców Sobczaków – to jeden z najcenniejszych zabytków budownictwa ludowego w Zakopanem.

koncert zespołu Rezerwat

Dla wielbicieli muzyki w Zakopanem również możemy znaleźć wiele propozycji koncertów oraz wydarzeń muzycznych. 20 października 2016 roku w Browarze Warta odbędzie się koncert zespołu Rezerwat. Jest to polska grupa rockowa, założona pw 1982 roku w Łodzi. Czołową postacią grupy jest jej założyciel I autor większości materiału Andrzej Adamiak – kompozytor, autor tekstów, producent, wokalista I gitazysta basowy. Utwory zespołu zostały wykorzystane w filmach pt. “Co lubią tygrysy”, “To my Pręgi”, “Teraz ja” oraz “Taxi A”.

Andrzej Sikorowski

Swoją twórczość przedstawi nam również Andrzej Sikorowski – jego koncert odbędzie się 4 listopada w Willi Kmicic. Andrzej Sikorowski to polski piosenkarz, kompozytor, gitarzysta, autor tekstów. Od 1977 roku członek zespołu Pod Budą. Znany między innym z przebojów: Ballada o ciotce Matyldzie, Ballada o drugim brzegu, Bardzo smutna piosenka retro.

„Must Be The Music”

12 grudnia w Zakopanem (Karczma pod Gontem) pojawi się występujący w programie „Must Be The Music” zespół Mr Pollack. Tworzą go bracia Jacek (gitara) i Grzegorz Polakowie, którzy karierę muzyczną rozpoczynali u ojca Justyny Steczkowskiej, ucząc się śpiewu w prowadzonym przez niego chórze. Po kilkunastu latach założyli zespół rockowy i w roku 1990 nagrali swą pierwszą płytę QŃ.

Golec uOrkiestra

Golec uOrkiestra

Zakopane 19 listopada również będzie gościć słynny I ceniony zespół Golec uOrkiestra. Grupa ta to wyjątkowe zjawisko na polskim rynku muzycznym. Powstał w 1999 roku, a jego liderami są Łukasz i Paweł Golcowie. Zespół zawojował muzyczną scenę niezwykle przebojową płytą zatytułowaną „Golec uOrkiestra ” (1999 r.), która w oryginalny sposób połączyła elementy góralskiego folku z charakterystycznymi cechami muzyki pop, rock’n’rolla i jazzu.

Zakopiański Bieg Niepodległości - mapka sytuacyjna

 

98. Rocznica Odzyskania Niepodległści

Stolica zimowego szaleńtwa moż tkaż zaoferować coś dla fanów sportu.Z okazji 98. Rocznicy Odzyskania Niepodległści w Zakopanem odbędzie się III Zakopiański Bieg Niepodległości obejmujący trasę na 5 I 10 kilometrów oraz Nordic Walking.

Plakat z wydarzenia

Ponad to 10 listopada w Kinie Sokół o godzinie 19 zostanie wystawiona sztuka pt. „Przepraszam, co Pan tu robi?. Perypetie pięciu bohaterów, wypełnione absurdalnymi dialogami, błyskotliwymi ripostami oraz sytuacjami, w które owi bohaterowie zapędzają się z coraz większym entuzjazmem. Będziemy mogli zobaczyć między innymi Jarosława Boberka lub zamiennie Julię Kamińską oraz Aleksandrę Szwed.

 

 

Comments are closed.