Home » Turystyka » NAJPIĘKNIEJSZE GÓRY W POLSCE

NAJPIĘKNIEJSZE GÓRY W POLSCE

Dla wprawionych wędrowców i amatorów, dla tych którzy chodzą po górach od święta i tych dla  których zdobywanie górskich szczytów jest częścią ich życia polecamy kilka miejsc w polskich  górach z zachwycającymi widokami.

1.Giewont

Giewont jest symbolem Zakopanego, a jednocześnie jednym z najczęściej odwiedzanych szlaków turystycznych. Jest to bardzo charakterystyczna góra ze względu na zamieszczony na jej szczycie i widoczny z samego Zakopanego krzyż, który ma już historię ponad stu piętnastu lat. Legenda głosi, że Giewont przypomina śpiącego rycerza, który zawsze jest gotowy bronić granic kraju. Niektórzy widzą w kształcie góry sylwetkę Marszałka Piłsudskiego.

Widok krzyża na giewoncie, w tel chmury i lecący ptak

Fot. Adam Brzoza, http://www.adam-brzoza.com

2.Orla Perć

Prawdopodobniej jednym z najpiękniejszych, a jednocześnie najgroźniejszym szlakiem w Polsce jest Orla Perć. Jest to wysokogórska ścieżka na której przejście trzeba przeznaczyć około 6 godzin, ale oczywiście trzeba doliczyć dodatkowy czas na dojście i zejście z grani. Odprzeszło 100 lat przyciąga turystów spragnionych mocnych wrażeń i wspaniałych górskich krajobrazów.

Trójka ludzi wspinająca się po linie na szczyt

By Hochlik – Praca własna, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4131070

3.Trzy Korony

Urokliwe Trzy Korony stanowią serce i centralne miejsce Pieni. Jest to bardzo często wybierany kierunek turystyczny. Już od I polowy XIX wieku odnotowano w kronikach uznanie dla tego miejsca. Pierwszy szlak na szczyt został wytyczony w 1906 roku, z którego rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na przełom Dunajca.

Na pierwszym planie drzewo i chmury w tle ośnieżone góry

Fot. Adam Brzoza, http://www.adam-brzoza.com

4.Kasprowy Wierch

Kasprowy Wierch wyróżnia się doskonałą dostępnością dla turystów. Ciężko byłoby znaleźć kogoś kto będąc w Zakopanem choć raz nie przejechałby się znaną kolejką. Kolejka została wybudowana w niespełna dziesięć miesięcy. Jedną z pierwszych osób które wjechały na szczyt Kasprowego Wierchu był prezydent Ignacy Mościcki.

Panorama Kasprowego Wierchu

Fot. Adam Brzoza, http://www.adam-brzoza.com

5.Czerwone Wierchy

Czerwone Wierchy to masyw górski, składający się z czterech szczytów i trzech przełęczy. Nazwa czerwone wierchy pochodzi od barwy roślinności,która porastała szczyty. Do miejscowej roślinności należą okazy o nazwach: sit skucina, boimka dwurzędowa i kosmatka brunatna.

Fot. Adam Brzoza, http://www.adam-brzoza.com

6.Śnieżka

Wśród najsłynniejszych szlaków górskich w Polsce nie można zapomnieć wspomnieć o najwyższych szczytów Sudetów-Śnieżkę. Zdobycie szczytu ułatwi nam kolejka krzesełkowa z Karpacza, którą dojedziemy w okolice schroniska Śląski Dom, skąd mamy kilkadziesiąt minut podejścia na szczyt. Wracając najlepiej zejść obok Małego Stawu i schroniska Samotnia- w 3-4 godziny będziemy w Karpaczu.

ścieżka na szczyt śnieżki

By I, Derbeth, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2526744

7.Babia Góra

Babia Góra to najwyższy szczyt Beskidów Zachodnich i jeden z najlepszych punktów widokowych w Polsce. Przy dobrej pogodzie bystre oko rozpozna ponad 400 szczytów. Najpiękniejsza trasa wiedzie na szczyt od schroniska na Markowych Szczawinach przez ”Perć Akademików” na wierzchołek Diablaka, skąd można zejść na przełęcz Krowiarki.

Widok szczytów górskich na tle zachodzącego słońca

Fot. Adam Brzoza, http://www.adam-brzoza.com

8.Rysy

Dużą sławą wśród turystów ma wycieczka na najwyższy szczyt Polski jakim są Rysy. Na szczycie Rys jest jeden z najlepszych punktów widokowych w całych Tatrach. Jest to dość trudna trasa, ponieważ z Morskiego Oka na szczyt idzie się ponad 3 godziny pokonując ponad 1000metrów różnicy wysokości.

Widok gór w chmurach

Fot. Adam Brzoza, http://www.adam-brzoza.com

Comments are closed.