MORSKIE OKO- NAJWIĘKSZE JEZIORO W TATRACH
Morskie Oko jest największym jeziorem w Tatrach. Znajduje się w Dolinie Rybiego Potoku u podnóża Mięguszowieckich Szczytów na wysokości 1395 m n.p.m.
CHARAKTERYSTYKA
Nazwa „Morskie Oko” jest tłumaczeniem z j. niemieckiego. Poprzednią, używaną przez górali nazwą, jest Biały Staw. Zapisana została ona w 1650 roku. Natomiast „morskimi okami” (Meeraugen) nazywali tatrzańskie jeziora niemieccy osadnicy ze Spiszu.
Pierwsze zapisy o Morskim Oku pochodzą z 1575 r. W 1637 r. król Władysław IV prawo użytkowania pastwisk przy Morskim Oku Władysławowi Nowobilskiemu. Własnością prywatną Morskie Oko stało się w 1824, gdy dobra zakopiańskie wraz z Doliną Rybiego Potoku zakupił od władz austriackich Emanuel Homolacs, a po nim Władysław Zamoyski. Od 1933 r. jezioro jest na własność państwa polskiego.
Morskie Oko jest jeziorem pochodzenia polodowcowego o charakterze karowo- morenowym. Ma ono powierzchnię 34,93 ha , długość 862 m, szerokość 568 m, a w najgłębszym miejscu osiąga 50,8. Dno jeziora pokryte jest przy brzegach głazami, niżej żwirem i piaskiem , a poniżej około 40 metrów warstwą ciemnego mułu wraz ze szczątkami roślin i zwierząt, o miąższości do kilkudziesięciu centymetrów.
PRZYRODA
Nad błękitna taflą rosną okazale górskie sosny- limby, które można zobaczyć, wędrując ścieżką wokół jeziora. Morskie Oko jest jednym z nielicznych jezior tatrzańskich, w którym występują w naturalny sposób pstrągi. Nad brzegami rośnie wiele unikatowych w Polsce gatunków roślin: podejźrzon rutolistny, wełnianeczka alpejska, turzyca Lachenala, tojad kosmaty, turzyca skąpokwiatowa, bylica skalna,jastrzębiec włosisty, gnidosz Hacqueta, zimoziół północny, świetlik bezostny.
OTOCZENIE
Na morenie zamykającej jezioro od północy stoi schronisko PTTK. To prawie stuletnie schronisko należy do najładniejszych i najbardziej komfortowych schronisk w Tatrach. Położone jest na wysokości 1405 m n.p.m. W środku można zjeść ciepły posiłek ( a także przenocować). Z tarasu roztacza się malownicza panorama gór i jeziora. Po lewej widać najwyższy wierzchołek Polski- Rysy (2499 m n.p.m.), na wprost Mięguszowieckie Szczyty z Mięguszowieckim Wielkim (2438 m n.p.m.), a nieco w prawo charakterystyczny strzelisty Mnich.
OBECNOŚĆ W KULTURZE
Z tym urokliwym jeziorem związanych jest dużo góralskich legend i podań. Jedno z nich opowiada o podziemnym połączeniu Morskiego Oka z Adriatykiem, czego miały być wydobyte tu rzekomo belki oraz szkatułka ze skarbami z zatopionego na morzu statku, obecność dziwnych gatunków ryb, a nawet morskich stworów porywających owce.
To nadzwyczajne jezioro stało się inspiracją dla wielu znanych polskich pisarzy i znalazło zaszczytne miejsce w literaturze tatrzańskiej. Pisali o nim m.in. Adam Asnyk, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Stanisław Wyspiański, Maria Pawlikowska- Jasnorzewska, Władysław Tarnowski.
„Ponad płaszczami borów, ściśnięte zaporą
Ścian olbrzymich, co w koło ze sobą się zwarły,
Ciemne wody rozlewa posępne jezioro,
Odzwierciedlając w łonie głazów świat zamarły.
Stoczone z szczytów bryły, mchu pokryte korą,
Po brzegach rumowisko swoje rozpostarły;
Na nim pogięte, krzywe kosodrzewu karły
Gdzieniegdzie nagą pustkę w wianki swe ubiorą.(…)”
Adam Asnyk
Wybierz się na wycieczkę na Morskie oko i zarezerwuj nocleg w apartamencie w Zakopanem wejdź na https://www.goralpoleca.pl/apartamenty
Comments are closed.