Home » Turystyka » Kalendarium wydarzeń lipiec, sierpień, wrzesień

Kalendarium wydarzeń lipiec, sierpień, wrzesień

Wakacje na Podhalu? O tak! Będzie się działo i to sporo. Jak to zwykle bywa latem, ruszają najróżniejsze festiwale i imprezy plenerowe, które aż kipią od nadmiaru atrakcji. Nie zabraknie także ludowych i lokalnych akcentów, dzięki którym zetkniecie się z rodzimą kulturą. Przedstawiamy najciekawsze wydarzenia lata.

Wakacje na Podhalu? Poznaj kalendarium wydarzeń

Apartament Przy Stoku

Ciekawą propozycję przygotowało Muzeum Tatrzańskie, które zaprasza na Wakacje w Muzeum Tatrzańskim w dniach 2-30 lipca. Projekt potrwa do końca sierpnia, a spotkania odbywają się w poniedziałki, środy oraz piątki. Dla zainteresowanych przygotowano: warsztaty plastyczne wyrabiania redykołek, malarstwa na szkle, prezentacje, slajdowiska o tematyce górskiej czy spotkania poświęcone Władysławowi Hasiorowi. 

Kino Letnie na Krupówkach

Są tutaj jacyś kinomaniacy? Jeśli tak to znakomicie! Już nie pierwszy raz w Zakopanem rusza plenerowe Kino Letnie. W każdy dzień tygodnia do końca sierpnia zaplanowano inny cykl filmowy – “Muzyczne poniedziałki”, wtorkowe filmy z festiwalu w Cannes, środowe “Super hity”, czwartkowe produkcje “Made in Poland”, “Komediowe piątki”, sobotnie hity oscarowe i wreszcie “Kobiece niedziele”. Zbiórka na Kulturalnym Placu Niepodległości.

Kino pod chmurką zawsze gromadzi sporo zainteresowanych, źródło: nocowanie.pl/visa-kino-letnie-w-zakopanem

Lato na Bani w Termach Bania

Teraz oddalimy się troszkę od Zakopanego, ale niezbyt daleko. Pobliska Białka Tatrzańska również ma coś do zaoferowania. W zasadzie nie coś, a bardzo wiele. Od 5 lipca do 1 września po raz ósmy przy Termie Bania odbędzie się festiwal Lato na Bani, w ramach którego zaplanowano moc atrakcji. Wszystko po to, aby umilić goszczącym tutaj turystom spędzanie urlopu. Do wyboru codziennie inny cykl tematyczny. W poniedziałki będzie można posłuchać bluesa, we wtorki obejrzeć film w ramach Kina Letniego na Stoku, środy upłyną pod znakiem Biesiady Góralskiej, a w czwartki pośmiejecie się dzięki występom kabaretowym. W weekend z kolei czekają piątkowe, sobotnie i niedzielne występy z cyklu Kultura na Bani, kiedy to usłyszycie covery największych gwiazd muzyki, występy lokalnych zespołów oraz koncerty wykonawców polskiej estrady.

Warto także wspomnieć o innych wydarzeniach, które odbędą się w ramach programu Kultura na Bani. Pierwszym z nich jest piknik biegowy Goniacka w dniach 13-14 lipca, gdzie będzie można spróbować swoich sił w biegu górskim na 10 km oraz półmaratonie. Kolejna impreza, która odbędzie się 28 lipca to ekstremalny Cross Monster czyli zawody sportowe w zjazdach hulajnogą górską tzw. monsterrollerem. Do tego pełnia zabawy czeka Was na Festiwalu Kolorowa Eksplozja, w ramach którego pokryjecie się warstwą wszystkich kolorów tęczy oraz obejrzycie pokazy taneczne i akrobacje na motocrossie, rowerze i deskorolce. Natomiast 4-5 sierpnia odbędzie się największa impreza na Podhalu czyli Festyn Białczański, na który zaproszono kilku topowych wykonawców polskiej muzyki rozrywkowej – Kayah, Future Folk, Kult i Video. Można także zmierzyć się w konkursach na Cepra i Ceperkę Roku, Rodzinnej Familiadzie oraz wybrać Harnasia Roku. Bądźcie w Białce tego lata! 

Holi Festival – Święto Kolorów na Gubałówce

Wracamy do Zakopanego i przedstawiamy kolejny, niezwykle kolorowy Holi Festival – Święto Kolorów na Gubałówce. Jest to wydarzenie w ramach ogólnopolskiej edycji festiwalu, na którym życie nabiera kolorów i to dosłownie. Skąpani w 14 tęczowych proszkach, możecie bawić się przy muzyce DJ’ów i smakować różne specjały z foodtrucków. A to wszytko z widokiem na Tatry! 

Lato na Podhalu będzie pełne barw, źródło: vanillahostel.pl

Hej Fest na Gubałówce

Zostajemy na Gubałówce, gdzie odbędzie się kolejny, a jakże, letni festiwal muzyczny – Hej Fest. Od 21 lipca do 25 sierpnia aż 12 największych gwiazd polskiej muzyki będzie co sobotę wyjeżdżać kolejką linowo-terenową na Gubałówkę, aby grać dla Zakopiańskiej publiczności z widokiem na panoramę Tatr! Czy można sobie wyobrazić coś lepszego? Może zbudzą w końcu Śpiącego Rycerza… 

Na koncert w takim otoczeniu nie trzeba chyba specjalnie zapraszać, źródło: promocja.zakopane.pl

XVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralne

A teraz zwrócimy się ku góralskiemu folklorowi, bowiem od 7 lipca do 11 sierpnia odbędzie się XVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. Wydarzenie zainauguruje koncert w Miejskiej Galerii Sztuki im. Zamoyskiego, a następnie co tydzień sceną będzie inny zakopiański kościół. W programie koncerty – Pieśń o Ziemi, Muzyka na cztery puzony i organy, Amor Divino, Barkowe Duety Sakralne, Chopin nie tylko na ludowo, Organy na cztery ręce i Pieśni Polskie. 

Festiwal Folkloru Polskiego Sabałowe Bajania – Bukowina Tatrzańska

Kolejną okazją do przyjrzenia się kulturze ludowej będzie z pewnością Festiwal Folkloru Polskiego Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej. Jest to jedno z wydarzeń towarzyszących imprezie Tatrzańskie Wici (tatry.pl), która odbywa się w różnych miejscowościach całego Podhala w okresie od 8 lipca do 16 września. Do wyboru jest tutaj sporo wydarzeń o tematyce ludowej, promujących lokalną kulturę. W trakcie Sabałowego Bajania w dniach 11-15 sierpnia będzie można posłuchać lokalnej muzyki, obejrzeć wystawę oraz uczestniczyć w kiermaszu sztuki ludowej. Ponadto w ramach festiwalu odbędą się przesłuchania na najlepszych gawędziarzy, instrumentalistów, śpiewaków oraz drużbów i starostów weselnych. 

Jak widzicie okazji do atrakcyjnego spędzenia czasu na Podhalu jest całe mnóstwo. Lato w Tatrach to zdecydowanie dobry pomysł. Nie możecie tego przegapić!

Już teraz wejdź na https://www.goralpoleca.pl/apartamenty i zarezerwuj apartament w Zakopanem!

Comments are closed.