Home » Turystyka » Jesień w górach

Jesień w górach

Mówi się, że Tatry są zawsze piękne, bez względu na pogodę oraz porę roku. Niewątpliwie jest to prawda, jednak jest taki czas, kiedy górskie piękno osiąga swój najwyższy poziom. Dla większości turystów Tatry najpiękniejsze są jesienią, czyli wtedy gdy tatrzańskie hale i lasy mienią się feerią barw. Piękna, złota, polska jesień to najlepszy czas na wędrówki górskie. Puste po sezonie szlaki, niższe ceny na kwaterach i w schroniskach, dobra widoczność i przede wszystkim najpiękniejsze kolory.

Leśne szlaki - apartamenty zakopane

Leśne szlaki – apartamenty zakopane

Za oknami zaczęła się jesień, burze, wiatr i deszcz, ostatnie dni, kiedy możemy nacieszyć się słońcem. Na początku miesiąca, w Tatrach Wysokich spadł już pierwszy śnieg! Mimo wszystko czas ten jest jednym z najchętniej wybieranych przez turystów na górskie wycieczki, dlaczego? Jesień to okres przejściowy, pomiędzy latem, a zimą, kiedy turysta szukający nieprzeciętnych wrażeń może nacieszyć się Tatrami najbardziej. Z górskich szlaków znikają z każdym dniem nieprzebrane tłumy, które często zagłuszają tatrzańską ciszę i niszczą ich piękno. Często decydujemy się na takową wyprawę, gdyż jesienne wędrówki nie stawiają przed nami aż tak wielkich wyzwań, co turystyka zimowa. Dlatego też właśnie teraz możemy rozkoszować się spokojem i sielanką tatrzańskich grzbietów, od czasu do czasu zakłócaną przez zimny wiatr.

Jesień w górach

Rowerzysta

Rowerzysta

Jesień to idealny moment na odpoczynek oraz sielankowe wycieczki, po wymagających, letnich górskich podbojach. Baterie naładowane w całości, więc teraz możemy spokojnie odpocząć. Jeśli ktoś z Was myśli, że jesień w górach to tylko plucha i zimny wiatr, niech od razu zostawi to myślenie za sobą! Jest to idealny czas na wycieczkę w okolice Giewontu, gdzie w tym okresie, możecie zapomnieć o kilkumetrowej kolejce.

nordic walking

Group of hikers with backpacks and sticks walking on a mountain at sunset - Four friends making an excursion in the nature

Grupa osób wędrująca w górach

Coraz większym zainteresowaniem na Podhalu i w Tatrach cieszą się marsze z kijami, tzw. nordic walking. Marsz z kijkami możemy uprawiać niezależnie od pory dnia i roku, od wieku i stopnia usportowienia. Możemy wędrować zawsze i wszędzie, nordic walking stanowi doskonały rodzaj aktywności fizycznej zarówno dla młodych, jak i starych. W Nowym Targu odbywają się malowniczymi szlakami wzdłuż koryta Dunajca, a także na oznakowanych ścieżkach leśnych. W Zakopanem miłośnicy tego sportu mogą m. in. poruszać się otwartym w ubiegłym roku szlakiem rekreacyjno-widokowym „ceperski”. Ta trasa, w zależności od możliwości, liczy od 2 do 22,5 km i obejmuje Pasmo Gubałowskie. Poza tym miłośnicy nordic walkingu mogą skorzystać z istniejących tatrzańskich szlaków. Popularna i polecana trasa do chodzenia z kijkami, to Droga pod Reglami, prowadząca od Wielkiej Krokwi aż do Doliny Kościeliskiej. Pamiętajmy, że uprawianie nordic walkingu utrzymuje w dobrej kondycji całe ciało, w tym układ sercowo- naczyniowy i mięśniowo-kostny.

Relaks w górach

Po długich i wyczerpujących wycieczkach po szlakach najbardziej właściwym sposobem na relaks wydaje się kąpiel w basenach termalnych, których na terenie Podhala jest naprawdę dużo. To miejsca dla osób szukających odprężenia i ciszy, które pragną wypocząć w wyjątkowym górskim otoczeniu, z widokiem na przepiękne panoramy Tatr Wysokich. Kąpiel w gorących wodach termalnych oddziałuje nie tylko na nasz umysł, ale i ciało. Podwyższona temperatura i lekko kwaśny odczyn ułatwiają wchłanianie przez organizm tych cennych substancji zawartych w wodzie tj. siarka, sód, potas, wapń, magnez, czy krzem. Kąpiele w wodzie termalnej: obniżają poziom stresu, ułatwiają relaksację i przywracają równowagę psychofizyczną, poprawiają ciśnienie i przemianę materii, eliminują bóle głowy oraz bezsenność, pomagają podczas rekonwalescencji i rehabilitacji, eliminują schorzenia.

Spływ przełomem Dunajca

Spływ przełomem Dunajca

Spływ przełomem Dunajca

Wielu przeżyć może dostarczyć również spływ przełomem Dunajca lub rejs po Jeziorze Czorsztyńskim, gdzie podczas wyprawy  będziesz mógł podziwiać zaporę wodną, ruiny zamku Czorsztyńskiego, zamek Niedzica, skansen Czorsztyński oraz przepiękny jesienny górski krajobraz.

Piesze wycieczki krajobrazowe

Piesza wycieczka w górach

Piesza wycieczka w górach – apartamenty zakopane

Jesień w Tatrach to idealny okres na wycieczki krajobrazowe. Czyste powietrze i żywe kolory zachęcają do pieszych wędrówek. Warto teraz wybrać się nad Morskie Oko. Otoczenie jesienią jeziora jest zachwycające, a szlak wiodący przez las dostarcza wielu wrażeń wzrokowych. Tatrzańskie szczyty mieniące się tysiącami różnymi barw jesieni to prawdziwa uczta dla zmysłów. Koniecznie wybierzcie się również na Czerwone Wierchy lub Ornak, które przybierają teraz prawdziwie czerwoną barwę. Szczyty pokrywa roślina – sita skucina, która właśnie teraz przekwitając przybiera istnie czerwoną barwę. Jesień to również idealna pora na wyprawy rowerowe w Tatry. Dla amatorów tego sportu zostały udostępnione również trasy rowerowe. Taki aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu połączony z możliwością podziwiania przepięknych krajobrazów to doskonały pomysł na miłe spędzenie dnia. Tatry skąpane w jesiennym, złotym słońcu to niezapomniany widok oraz niesamowite wrażenia, które trudno porównać z czymkolwiek i na długo pozostanie w pamięci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.