Home » Apartamenty » Jaskinie w Tatrach polskich

Jaskinie w Tatrach polskich

Malownicze krajobrazy oraz niepowtarzalne tereny naszych Tatr przyciągają rocznie miliony turystów polskich oraz tych zagranicznych. Bogata flora oraz fauna okolicy zachwyca każdego entomologa, botanika, a także każdego kto kocha spędzać swój wolny czas na łonie natury. Barwne pejzaże, zapierające dech w piersiach widoki sprawiają, że każda chwila spędzona w górach jest niepowtarzalna i niezapomniana. Mówiąc o Tatrach, czy o górach ogółem mamy najczęściej na myśli sezon zimowy, a co za tym idzie liczne wyciągi narciarskie, czy trasy do uprawiania narciarstwa biegowego. Nic jednak mylnego. O ile spacery górskimi szlakami w sezonie letnim są powszechnie znane to nie tak często czyta się o możliwości eksplorowania pięknych i jakże tajemniczych jaskiń!

Jaskinie na Podhalu

Jaskinie na Podhalu

Wyprawy do jaskiń z całą pewnością zapewniają wzrost poziomu adrenaliny, ciekawią swoją mroczną, nie do końca znaną naturą. Należy jednak pamiętać, że kryją one również wiele niebezpieczeństw. Przed wyruszeniem w góry postarajmy się więc solidnie do tego przygotować. Zadbajmy o swoje i bliskich bezpieczeństwo planując wspólne wyjście z wyprzedzeniem i rozwagą. Nie da się ukryć, że stopień przygotowania zależy od trudności jakie stawia nam dana jaskinia. Wybierając łatwiejsze groty, stosunkowo krótkie oraz szerokie nie musimy się zbyt martwić. W takim przypadku wystarczy nam wygodne ubranie, najlepiej takie, którego zniszczenia się nie obawiamy i oczywiście wygodne oraz stabilne obuwie. Jeśli jednak zdecydujemy się na jaskinie o większym stopniu trudności należy wziąć pod uwagę stawiane przez nie wymagania. Wysiłek fizyczny podczas eksplorowania to nieodłączny element podróży. Dlatego też wybierając odzież postarajmy się o przewiewne a zarazem ciepłe materiały. Bardzo łatwo możemy doprowadzić do wychłodzenia organizmu, dlatego też poprawnie dobrany ubiór to połowa sukcesu. To co jest równie bardzo ważne to odpowiedni oświetlenie. W Tarach Polskich znajdziemy jedynie jedną oświetloną jaskinię, dlatego jest to nieodłączny element wyposażenia dla zwiedzających. Do najbardziej popularnych należą lampki led – tzw. czołówki. Przymocowane do kasku zapewniają lepszą widoczność. Kask powinien być dopasowany do kształtu głowy i posiadać atesty, aby czekające w jaskini niebezpieczeństwo nie zagrażało naszemu życiu oraz zdrowiu. Pamiętamy również, aby zabrać ze sobą awaryjne oświetlanie lub wymienne baterie. Kolejnym elementem wyposażenia jest tzw. sprzęt osobisty. Aby bezpiecznie i swobodnie poruszać się po jaskini musimy posiadać uprząż jaskiniową. Dla bardziej zaawansowanych chcących poruszać się po linie potrzebujemy przyrządów umożliwiających z nią kontakt: croll, poignee, rolka oraz shunt. Wybierając ten sport sprzęt musi posiadać certyfikat , wydany przez UIAA – międzynarodową unię alpinizmu. Podczas wyprawy warto również zaopatrzyć się z zapas jedzenia oraz wody, nigdy nie mamy pewności, czy nasz wypad się nie przedłuży.

Groty

Całe wyposażenie, jakie jest nam potrzebne dostępne jest właściwie we wszystkich sklepach sportowych posiadających sektory turystyczne oraz górskie. Należy jednak pamiętać, że jest to niebezpieczna dziedzina sportu. Warto, przed wyprawą do bardziej ekstremalnych jaskiń dosięgnąć wielu niezbędnych informacji pod okiem instruktorów.

Nasze polskie Tatry skrywają wiele pięknych, naturalnych grot. Tatrzańskie jaskinie służące niegdyś jako kryjówki zbójników cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród turystów. Samych jakskiń w Tatrach odkryto ponad 800. Jednak tylko niektóre z nich możemy zwiedzać. Poniżej chciałam przestawić najbardziej popularne.

Jaskinia Mrożna

Jaskinia Mrożna

Jaskinia Mrożna

Jaskini Mrożna to jedyna w polskiej części Tatr jaskinia przygotowana do zwiedzania dla turystów. Posiada trasę turystyczną oraz sztuczne oświetlenie. Odkrytą w 1934 roku w Dolinie Kościeliskiej jaskinię, o długości 571 m zwiedzać można w okresie od początku maja do końca października. Prowadzi przez nią łatwa i przyjemna trasa. Spotkamy tu również taternika opowiadającego historię miejsca. W Jaskini Mroźnej leży niewielkie jezioro. Wejście do jaskini jest wydrążonym w skale sztucznym tunelem, który prowadzi do Cmentarzyska Nacieków. Cena za wejście wynosi jedynie 4 zł, dla dzieci do 6 roku życia wstęp jest darmowy.

Jaskinia Dziura

Wejście do Jaskini Dziura

Wejście do Jaskini Dziura

Jaskinia Dziura zlokalizowana w Tatrach Zachodnich to najbliżej położona Zakopanego grota. Stosunkowo niewielka składa się z dużej komory, której dno wyścielają liście oraz kamienie. Właśnie z tego powodu warto uważać podczas stawiania kroków. Nawierzchnia ta potrafi być bardzo wilgotna i śliska. Do Jaskini Dziura najłatwiej dostać się przez odcinek Drogi pod Reglami pomiędzy Doliną Strążyską a Doliną Białego. Pośród okolicznych mieszkańców możemy się również spotkać z inną nazwą jaskini – Zbójecka Jama. Nazwa ta wzięła się z legendy, która mówi, że właśnie w tym miejscu ukrywał się słynny zbójnik Wojtek Mateja. Jaskinię możemy zwiedzać przez cały rok, bez przewodnika, bezpłatnie.

 

Jaskinia Mylna

Jaskinia Mylna

Jaskinia Mylna

Jaskinia Mylna jest jedną z najbardziej efektownych jaskiń bez konieczności zwiedzania z przewodnikiem. Położona jest w Dolinie Kościeliskiej na wysokości 1098 m. n.p.m. Nazwa jaskini wiąże się z tym, że występuje tu wiele bocznych komór i odnóg, przez co bardzo łatwo można się tutaj zgubić. Sama trasa do groty nie należy do najłatwiejszych. Za Polaną Pisaną czekają na nas odcinki z łańcuchami oraz kamienne stopnie. Mimo stromego wejścia cały wysiłek wynagrodzą nam niezapomniane widoki na Tatry. Jaskinię Mylną możemy zwiedzać przez cały rok, darmowo. Pamiętajmy jednak, aby odpowiednio przygotować się do podróży, ponieważ jest to pieczara, która wymaga jednak małego doświadczenia.

Kierując się w tym samym kierunku, powyżej Jaskini Mylnej, na wysokości 1146 m n.p.m. znajdziemy również Jaskinię Raptawicką. Nie jest to duża jaskinia, należy jednak pamiętać o ciepłym ubraniu, ponieważ panują w niej niskie temperatury.

Mniej znaną, ale również dostępną dla turystów bez konieczności zwiedzania z przewodnikiem jest

Grota położona w Dolinie Kościeliskiej

Jaskinia Obłazkowa. Grota położona jest również w Dolinie Kościeliskiej, na wysokości 1098 m n.p.m. Udostępniona jest do zwiedzania przez cały rok. Podobnie jak poprzednie należy jednak zadbać o odpowiedni strój oraz oświetlenie. Tak, jak Jaskinia Mylna oraz Raptawicka należy do systemu Jaskinie Pawlikowskiego. Grota posiada wąskie przejścia co zmusza nas chwilami do poruszania się na czworaka.

Zwiedzanie jaskiń to świetna alternatywa aktywnego spędzania wolnego czasu. Dla osób, które poszukują większych wrażeń tajemnicze i nieprzewidywalne groty z pewnością podniosą poziom adrenaliny. Nie jest to jedynak tylko propozycja dla śmiałków. Dzięki Jaskini Mroźnej na ciekawą wycieczkę możemy się również wybrać w gronie rodziny, zabierając również jej najmniejszych członków. Po wcześniejszym, odpowiednim przygotowaniu nie powinniśmy się martwić, a jedynie cieszyć naturalnym pięknem polskich Tatr.

Comments are closed.