Home » Rozrywka » Jaskinie na Słowacji

Jaskinie na Słowacji

Jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji po słowackiej stronie Tatr są jaskinie. Są one jednym z najcenniejszych dóbr naturalnych naszych sąsiadów. Jaskinie są niecodziennym zjawiskiem przyrodniczym, które zachwyca turystów. Każda jaskinia jest niepowtarzalna i wyjątkowa a ich dodatkowym atutem jest to, że zwiedzanie ich jest atrakcją niezależną od pogody, co niewątpliwie w górach jest prawdziwą rzadkością.

Jaskinie na Słowacji – wyjątkowe atrakcje Słowacji

Słowackie tereny krasowe zajmują 2700km2. Mówi się, że na terenie całego kraju jest ponad 6200 jaskiń, 12 z nich jest dostępne dla turystów. Jaskinie położone w Tatrach i okolicach cieszą się największą popularnością, zainteresowanie turystów tymi tymi zjawiskami dorównuje nawet górskim szczytom, najpopularniejszym zabytkom czy kąpieliskom termalnym.

Jaskinia Bielańska

Najczęściej odwiedzaną jaskinią na Słowacji jest Jaskinia Bielańska – jedyna udostępniona do zwiedzania jaskinia w Tatrach Wysokich. Została odkryta już w XVIII wieku przez poszukiwaczów złota a dla zwiedzających została udostępniona w 1882 roku. Znajduje się ona na zboczu Kobylego Wierchu, na terenie Słowackiego Parku Narodowego. Jaskinia zdumiewa wielkością, wspaniałymi naciekami, jeziorkami i wodospadami naciekowymi. Do największych atrakcji należy Sala Palmowa w której można podziwiać stalagmity w kształcie pagód.

Dla turystów udostępnionych jest 1370m korytarzy z 3018m. Czas zwiedzania to około 70 minut. Temperatura w ciągu roku waha się od 5 do 6,3°C.

Jaskinia Bielańska

Jaskinia Bielańska

 

Demianowska Jaskinia Lodowa

Demianowska Jaskinia Lodowa znajduje się na prawej stronie Doliny Demianowskiej w Tatrach Niskich. Jest ona jedną z pierwszych znanych jaskiń w świecie. Jaskinia usytuowana jest na trzech piętrach , ale zwiedzający nie mogą poznać wszystkich jej zakamarków. Dolną jej część tworzą formy lodowe. W jaskini lód występuje w formie lodowych kolumn, stalaktytów i stalagmitów. Demianowska Jaskinia Lodowa znana jest także ze znalezisk kości niedźwiedzia jaskiniowego,które w XVIII wieku uważane były przez ludzi za pozostałości smoka. Stąd inna nazwa jaskini – Jaskinia Smocza. Temperatura w części zalodzonej wynosi około 0°C, im dalej od otworu wejściowego temperatura wzrasta i waha się od 1,3 do 5,7°C Do tej pory w jaskini stwierdzono występowanie 8 gatunków nietoperzy Całkowita długość korytarzy wynosi prawie 2,5km natomiast trasa udostępniona turystom obejmuje 850 m i trwa 45 minut.

Demianowska Jaskinia Lodowa

Demianowska Jaskinia Lodowa

 

Demianowska Jaskinia Wolności

Demianowska Jaskinia Wolności stanowi ogromną część podziemnego systemu krasowego w Dolinie Demianowskiej pod Niskimi Tatrami. Dzięki wyjątkowym naciekom zaliczana jest do najpiękniejszych jaskiń w Europie. Dostępnych jest tu wiele komnat i sal pięknymi naciekami. Największa z nich to Duży dom, można tu także zobaczyć jeziorka jaskinne. Największe – Wielkie Jezioro osiąga długość 52m i głębokość 7m. Do dyspozycji turystów przygotowane są dwie trasy – dłuższa o długości 2 150m, czas jej zwiedzania to około 100 minut, oraz krótsza o długości 1 150m której zwiedzanie trwa około 60 minut.

Temperatura powietrza wewnątrz waha się od 6,1 do 7,0°C.

Demianowska Jaskinia Wolności

Demianowska Jaskinia Wolności

 

Dobszyńska Jaskinia Lodowa

Jedną z najcenniejszych jaskiń lodowych na świecie jest Dobszyńska Jaskinia Lodowa, położona w malowniczej dolinie Hnilca. Do 1946 roku można było tam jeździć na łyżwach przez cały rok. W latach 50-tych trenował tam Karol Divin – znany czechosłowacki łyżwiarz. W roku 2000 została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Warstwa lodu w tej jaskini przekracza miejscami 25m. Długość trasy jaka została udostępniona turystom to 515m, czas jej przejścia to około 30 minut.

Części jaskini bez lodu nazywają się Sala Kroplowa i Biała, Kroplowa Piwnica i Piekło, Komora Sucha. Temperatura powietrza w zalodzonej części Wielkiej Sali wynosi od -3,8 do +0,5°C.

Dobszyńska Jaskinia Lodowa

Dobszyńska Jaskinia Lodowa

 

Jaskinia Vażecka

Jaskinia Vażecka jest jedną z najbardziej znanych jaskiń północnej Słowacji mimo to polscy turyści nie odwiedzają ją zbyt często. Podziemne przestrzenie ozdabiają głównie stalaktyty, stalagmity i jeziorka naciekowe. Dużą część jaskini stanowią osady naniesione przez wody Białego Wagu. Znaleziono tu kości niedźwiedzia jaskiniowego który wymarł 15 tysięcy lat temu. Długość jaskini wynosi 530 m, natomiast dla turystów udostępnione jest 235 m trasy. Czas zwiedzania wynosi około 25 minut. Temperatura powietrza waha się od 6,5 do 7,1°C.

Jaskinia Vażecka

Jaskinia Vażecka

Domica

Domica jest najpopularniejszą i najdłuższą jaskinią na Słowacji. Popularność swą zawdzięcza swym wartością geomorfologicznym, bogatej szacie naciekowej ale także ciekawym znaleziskom archeologicznym i licznie występującym nietoperzom. Jaskinia ta połączona jest z inną jaskinią – Diabłowa Dziura. Długość obu tych jaskiń wynosi 5 368m. Domica wchodzi w skład większego systemu jaskiniowego, którego znaczna część położona jest na Węgrzech. Długość całkowita tego systemu wynosi około 25km. Charakterystycznym elementem tej jaskini są tzw. tarcze i bębny, stalaktyty w kształcie cebuli i stalagmity w kształcie pagod. Stwierdzono występowanie tam 16 gatunków nietoperzy. Temperatura powietrza wynosi od 10,2 do 11,4°C. Dostępne są dwie trasy do zwiedzania krótka trasa okrężna o długości 780 m, czas jej zwiedzania to około 45 minut oraz trasa okrężna ze spływem o długości 930m i średni czas jej pokonania to 60 minut.

Jaskinia Domica

Jaskinia Domica

 

Jaskinia Driny

Jedyną dostępną jaskinią dla turystów w zachodniej części Słowacji i główną atrakcją Małych Karpat jest Jaskinia Driny. Jaskinia ta stanowi ciąg wąskich szczelinowych korytarzy z okazałą szatą naciekową. Charakterystycznymi jej elementami są powyginane zasłony z języczkami na krawędziach. Dodatkowym atutem są wodospady naciekowe, pagodowe stalagmity i różnorodne stalaktyty. Występują tu także jeziorka naciekowe zasilane wodą przesiąkającą z powierzchni. W jaskini występuje 11 gatunków nietoperzy, najliczniej występuje podkowiec mały. Temperatura waha się od 7,1 do 7,8°C.

Jaskinia Driny

Jaskinia Driny

 

Jaskinia Gombasecka


Słynąca przede wszystkim z rurkowych stalaktytów zwanych makaronami Jaskinia Gombasecka zaliczana jest do najbardziej znaczących jaskiń Parku Narodowego Słowacki Kras. Makarony są to zwisające ze stropu cienkie, puste w środku rurki, długość niektórych to nawet 3m. Występują tu także stalagmity, naciekowe zasłony i polewy. Jaskinia składa się z dwóch pięter owalnych korytarzy które modelowane są przez przepływający podziemny potok i korytarze szczelinowe. Nietoperze można tam spotkać sporadycznie, najczęściej na wiosnę. Temperatura waha się od 9 do 9,4°C. Długość udostępnionej dla turystów trasy wynosi 285 m, z uwagi na to że prawie całą trasę przechodzi się dwa razy jej długość oscyluje w okolicach 530m. Czas zwiedzania to około 30 minut.

Jaskinia Gombasecka

Jaskinia Gombasecka

 

Jaskinia Harmanecka

Jedną z cenniejszych jaskiń Słowacji jest niewątpliwie Jaskinia Harmanecka. Znajduje się ona na północnym zboczu góry Kotolnica .Jaskinia ma charakter szczelinowo- zawaliskowy. Płynąca tam woda poszerzała szczeliny, a następnie zawalenia i opadanie skał wytworzyły rozległe sale i komory. Inna nazwa tej jaskini to Biała Jaskinia a to dlatego, że obficie występuje tam biała szata naciekowa zwana mlekiem wapiennym. Słynie ona również z dużej ilości zimujących tam nietoperzy. Temperatura waha się między 5,8 do 6,4°C. Całkowita długość jaskini to 3 123 m, a trasa zwiedzania 1 020 m czas jej zwiedzania to około 60 minut.

Jaskinia Harmanecka

Jaskinia Harmanecka

 

Jaskinia Jasovoska

Jaskinia Jasovoska znana głównie z bogatej szaty naciekowej i interesującej rzeźby korytarzy. Uwagę turystów zwracają przede wszystkim pagodowe stalagmity, stalagnaty, naciekowe wodospady, bębny i inne formy naciekowe. Kształt korytarzy Jaskinia Jasovska zawdzięcza działalności podziemnej rzeki Bodva. Stwierdzono tam obecność 19 gatunków nietoperzy z 24 występujących na Słowacji. Długość trasy do zwiedzania to 720 m, czas jej zwiedzania to około 45 minut. Temperatura w tej jaskini waha się od 8,8 do 9,4°C.

Jaskinia Jasovoska

Jaskinia Jasovoska

 

Ochtińska Jaskinia Argonitowa

Malowniczą grotą jest Ochtińska Jaskinia Argonitowa położona na południowych stokach Rudaw Słowackich. Nazwa jej pochodzi od występowaniu w niej unikatowych formacji aragonitowych, które tworzą kryształowe wykwity. W jaskini występują niezwykle cienki mlecznobiałe aragonitowe kwiaty, które na tle różowych lub pomarańczowych ścian tworzą bajkowy widok. Najbardziej podziwiana jest tzw. Komora Drogi Mlecznej na której sklepieniu występują gałązki oraz różyczki argonitu. Długość trasy do zwiedzania to 300m, czas zwiedzania to około 30 minut.

Ochtińska Jaskinia Argonitowa

Ochtińska Jaskinia Argonitowa

Do zapoznania się z większą ilością informacji na temat jaskiń na terenie Słowacji, poznania historii ich odkrycia, cen biletów zapraszamy na oficjalną stronę Zarządu Jaskiń Słowackich www.ssj.sk

Wybierając się na Słowację warto zatrzymać się w Zakopanem, gdzie również czeka na Ciebie wiele atrakcji i niepowtarzalny klimat. Sprawdź już teraz luksusowe apartamenty w Zakopanem na https://www.goralpoleca.pl/apartamenty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.