Home » Bez kategorii » JAKA JEST TRADYCYJNA KUCHNIA GÓRALSKA?

JAKA JEST TRADYCYJNA KUCHNIA GÓRALSKA?

Planujesz wyjazd do Zakopanego? Jeśli tak to koniecznie rozsmakuj się w podhalańskiej kuchni regionalnej. Króluje tam kwaśnica i oscypki jak również pieczone na blasze moskole, drożdżowe bombolki, mączną bryjkę oraz ziemniaczane hałuski. Kuchnia podhalańska nie jest kuchnią wykwintną jednak ceniona jest za niezwykłe walory turystyczne. Na niezbyt urodzajnych ziemiach uprawiano głównie ziemniaki, kapustę i zboże, natomiast hodowano barany i owce. Podstawą tej kuchni jest mięso baranie z dodatkiem warzyw i owczego sera.
Dla tych co odwiedzają Zakopane latem i jesienią proponujemy skosztować zupę z borowików i smażonych na maśle rydzów. Bardzo popularny jest tez placek po zbójnicku. Jeśli będziesz w Zakopanem pierwszy raz musisz koniecznie poznać wspaniały smak góralskiej kuchni, która używa naturalne składniki do przygotowania potraw.

owce pasące się na zielonym pastwisku

TRADYCYJNA KUCHNIA PODHALA

Tak na początku XX wieku o kuchni Podhala pisał Walery Staszel:

„Nadzwyczaj uboga jest spiżarnia góralki na naszym Podhalu. Twarde warunki klimatyczne i ubóstwo kamiennej gleby czyni pożywienie zaiste po spartańsku jednostajnym…”

Górale jedli przede wszystkim to co wyprodukowali we własnych gospodarstwach, a były to głównie produkty takie jak: ziemniaki, kapusta czy nabiał. Posiłki były proste, lecz bardzo pożywne, gdyż wymagał tego ostry klimat polskich gór.

KONIECZNIE SPRÓBUJ BĘDĄC W ZAKOPANEM

-Kwaśnica

Nie mylmy kwaśnicy z kapuśniakiem- to są dwie różne zupy. Bazowym składnikiem prawdziwej kwaśnicy góralskiej jest kiszona kapusta bez dodatku warzyw. Jest też bogatsza wersja gotowana na baraninie. Kwaśnice serwuje się najczęściej z chlebem lub ziemniakami.

-Moskole

Są to placki z ugotowanych ziemniaków, mąki, wody, soli i jajka. Jest to potrawa pieczona na blasze i podawana z masłem czosnkowym, często towarzyszy jej ,, król gór” czyli oscypek.

-Bryjka

O tej potrawie śpiewano tak:

„Jo tyz przecie ślubnego miłujem, na rano i wiecór Byjkę mu gotujem”.

Jest to potrawa przygotowywana z mąki gotowanej w osolonej wodzie i omaście ze słoniny lub masła, podczas gotowania można dodać maślankę lub mleko.

-Hałuski (kluski scykane)

Są to regionalne kluseczki z ziemniaków. Serwowane są z ciepłym mlekiem, lokalnym serem lub skwarkami. Obecnie trudno znaleźć restaurację, która oferowałaby tą potrawę.

Ciekawostka
Warto wiedzieć, że słowackie danie narodowe to haluški- jednak te kluski różnią się od podhalańskich. Podobną recepturę mają włoski gnocchi.

-Bombolki

Deserowym przysmakiem kuchni Podhala są bombolki. Są to drożdżowe kluski, które są polane roztopionym masłem i miodem.

Kuchnia podhalańska jest bardzo smaczna, dlatego wybierając się w polskie góry, koniecznie trzeba zajrzeć do restauracji serwującej jej przysmaki.

zdjęcie mięsa polanego sosem w tle kieliszek z piwem i pieczony ziemniak z sosem

zdjęcie pierogów

Comments are closed.