Home » Bez kategorii » JAKA JEST TRADYCYJNA KUCHNIA GÓRALSKA?

JAKA JEST TRADYCYJNA KUCHNIA GÓRALSKA?

Planujesz wyjazd do Zakopanego? Jeśli tak to koniecznie rozsmakuj się w podhalańskiej kuchni regionalnej. Króluje tam kwaśnica i oscypki jak również pieczone na blasze moskole, drożdżowe bombolki, mączną bryjkę oraz ziemniaczane hałuski 한국어 맞춤법 문법 검사기 다운로드. Kuchnia podhalańska nie jest kuchnią wykwintną jednak ceniona jest za niezwykłe walory turystyczne. Na niezbyt urodzajnych ziemiach uprawiano głównie ziemniaki, kapustę i zboże, natomiast hodowano barany i owce 다운로드. Podstawą tej kuchni jest mięso baranie z dodatkiem warzyw i owczego sera.
Dla tych co odwiedzają Zakopane latem i jesienią proponujemy skosztować zupę z borowików i smażonych na maśle rydzów 앱 인벤터2 다운로드. Bardzo popularny jest tez placek po zbójnicku. Jeśli będziesz w Zakopanem pierwszy raz musisz koniecznie poznać wspaniały smak góralskiej kuchni, która używa naturalne składniki do przygotowania potraw node.js 이미지.

owce pasące się na zielonym pastwisku

TRADYCYJNA KUCHNIA PODHALA

Tak na początku XX wieku o kuchni Podhala pisał Walery Staszel:

„Nadzwyczaj uboga jest spiżarnia góralki na naszym Podhalu pcsx2 1.5.0. Twarde warunki klimatyczne i ubóstwo kamiennej gleby czyni pożywienie zaiste po spartańsku jednostajnym…”

Górale jedli przede wszystkim to co wyprodukowali we własnych gospodarstwach, a były to głównie produkty takie jak: ziemniaki, kapusta czy nabiał 다운로드. Posiłki były proste, lecz bardzo pożywne, gdyż wymagał tego ostry klimat polskich gór.

KONIECZNIE SPRÓBUJ BĘDĄC W ZAKOPANEM

-Kwaśnica

Nie mylmy kwaśnicy z kapuśniakiem- to są dwie różne zupy 광란 의 수족관. Bazowym składnikiem prawdziwej kwaśnicy góralskiej jest kiszona kapusta bez dodatku warzyw. Jest też bogatsza wersja gotowana na baraninie. Kwaśnice serwuje się najczęściej z chlebem lub ziemniakami 다운로드.

-Moskole

Są to placki z ugotowanych ziemniaków, mąki, wody, soli i jajka. Jest to potrawa pieczona na blasze i podawana z masłem czosnkowym, często towarzyszy jej ,, król gór” czyli oscypek 중국어 간체 다운로드.

-Bryjka

O tej potrawie śpiewano tak:

„Jo tyz przecie ślubnego miłujem, na rano i wiecór Byjkę mu gotujem”.

Jest to potrawa przygotowywana z mąki gotowanej w osolonej wodzie i omaście ze słoniny lub masła, podczas gotowania można dodać maślankę lub mleko 다운로드.

-Hałuski (kluski scykane)

Są to regionalne kluseczki z ziemniaków. Serwowane są z ciepłym mlekiem, lokalnym serem lub skwarkami. Obecnie trudno znaleźć restaurację, która oferowałaby tą potrawę.

Ciekawostka
Warto wiedzieć, że słowackie danie narodowe to haluški- jednak te kluski różnią się od podhalańskich. Podobną recepturę mają włoski gnocchi.

-Bombolki

Deserowym przysmakiem kuchni Podhala są bombolki. Są to drożdżowe kluski, które są polane roztopionym masłem i miodem.

Kuchnia podhalańska jest bardzo smaczna, dlatego wybierając się w polskie góry, koniecznie trzeba zajrzeć do restauracji serwującej jej przysmaki.

zdjęcie mięsa polanego sosem w tle kieliszek z piwem i pieczony ziemniak z sosem

zdjęcie pierogów

Comments are closed.