Home » Bez kategorii » Jak spędzić bezpieczne wakacje w górach?

Jak spędzić bezpieczne wakacje w górach?

Co zabrać w podróż ?

Niewątpliwie jednym z pierwszych etapów podróży (dość stresującym) jest pakowanie. Ma ono zwolenników zarówno działania na tak zwaną „ostatnią chwilę”, jak i dużo dłuższych przygotowań. Od razu chcemy zaznaczyć, że druga metoda jest zdecydowanie bezpieczniejsza. Im bardziej myślimy co zabrać, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że czegoś zapomnimy. Wybierając się w tereny Podhala, do torby czy plecaka zapakujemy oczywiście inne rzeczy, niż jadąc nad morze.

To co niezbędne w takiej podróży, to przede wszystkim wygodne buty i ubiór dopasowany do każdej pogody. Należy wiedzieć, że w górach temperatura zmienia się błyskawicznie i na to trzeba być przygotowanym.

Drugą niezbędną rzeczą jest apteczka. Nawet taka z najbardziej podstawowym wyposażeniem, ale zabraknąć jej nie może. Leki przeciwbólowe, plastry na drobne skaleczenia, woda utleniona- bez tego ani rusz. Dokumenty tożsamości oraz pieniądze to także sprawa pierwszorzędna. W przypadku problemów mogą się bardzo przydać. Kolejna równie ważna kwestia to prowiant. Najlepiej aby produkty były suche i szybkie do spożycia. Kanapki, kabanosy, owoce, ale nawet lekkie słodycze. Odrobina cukru nie zaszkodzi, a niektórym może dodać energii i poprawić nastrój.

Oczywistym jest, że zaopatrzyć się również należy w odpowiednie ilości napojów. Dodatkowo w plecaku nie powinno zabraknąć latarki, mapy, przewodnika. Przyda się również power bank, który uratuje baterie w telefonie, gdy najmniej oczekiwanym momencie jej zabraknie. Reszta, to już kwestia preferencji.

Czas odpoczynku

Plecak spakowany? To czas ruszać w drogę. O konieczności zachowaniu ostrożności i stosowania się do przepisów drogowych wie absolutnie każdy kierowca. Jeśli podróżujemy busem, pociągiem, to mamy ten komfort, że to inni dbają o nasze bezpieczeństwo. Gdy już dotrzemy na miejsce, poznamy otoczenie i zaczniemy w pełni korzystać z urlopu, warto przypomnieć sobie jak zachowywać się na szlakach górskich, by nic złego się nie wydarzyło. Oto kilka podstawowych zasad:

1.Idąc w grupie, jeśli nie ma takiej konieczności, nie rozłączajcie się od siebie. Jeśli natomiast zajdzie taka potrzeba, umówcie się, w którym miejscu się znowu spotkacie. Ewentualnie korzystajcie z telefonu.

2. Nie schodźcie z oznakowanych szlaków, nie wybierajcie niepewnych, nieznanych dróg.

3. Skończcie swoją wyprawę przed zmierzchem.

4. Dbajcie by nie zabrakło wam picia oraz pożywienia.

5. Nie róbcie hałasu, który może sprowokować dzikie zwierzęta do ataku.

6. Koniecznie sprawdzajcie pogodę. Wtedy gdy prognozy nie są najlepsze, zostańcie w bezpiecznym miejscu, np. schronisku.

Stosując się do wyżej wymienionych, ogólnie panujących zasad, nie powinna stać się żadna krzywda. Ale wiadomo, że nie wszystko da się przewidzieć. Dlatego w przypadku małych wypadków, nie panikujcie, najważniejsze to zachować zimną krew. I być dobrze przygotowanym.

Bezpieczeństwo, ale i dobra zabawa

W całym tym szaleństwie, nie należy zapominać po co jedziemy na wakacje. Przede wszystkim żeby odpocząć. By mieć „głowę na karku” należy pamiętać oczywiście zawsze. Ale warto też zabrać ze sobą uśmiech i pozytywną energię. Tylko wtedy wakacje będą naprawdę niezapomniane i chętnie będziemy do nich wracać wspomnieniami.

Życzymy wszystkim udanego, pięknego urlopu!

Comments are closed.