Home » Turystyka » Jak skompletować ekwipunek na górskie wycieczki?

Jak skompletować ekwipunek na górskie wycieczki?

Plecak, mata, menażki i buty trekkingowe, w tle góry

Ekwipunek niezbędny w górach

Jak przygotować się na górską wycieczkę? Jakie wyposażenie zabrać? Jak ubezpieczyć się przed wypadkiem? To z pewnością najczęściej zadawane przez turystów pytania. W dzisiejszym artykule postaramy się choć odrobinę przybliżyć tematykę ekwipunku na górskie wycieczki. Wybierając się szlakami w polskie góry warto się odpowiednio przygotować. Pomimo wielu pięknych krajobrazów oraz zapierających dech w piersiach widoków na szlakach turystycznych czeka również wiele niebezpieczeństw. Odpowiedni strój oraz wyposażenie niejednokrotnie decydują o naszym bezpieczeństwie. Do plecaka należy pakować się z rozsądkiem, ustalać priorytety. Odpowiednie przygotowanie to jedna z najważniejszych spraw, na którą powinniśmy poświęcić sporo czasu zanim wyruszymy na piesze wycieczki, nawet znanymi już szlakami turystycznymi. Najbardziej przydatne rzecz, takie jak woda, dobra i szczegółowa mapa, żywność, czy telefon komórkowy na pewno zwiększą nasze szanse na przetrwanie.

Buty trekkingowe

Wygodne buty to podstawa

Jednym z kluczowych elementów ekwipunku jest odzież. Pogoda w górach potrafi płatać figle, zmienna jak w kalejdoskopie zaskakuje nawet najbardziej doświadczonego podróżnika. Pamiętajmy, aby na wyprawy górskie ubierać się w odzież wygodną, nie ograniczającą w żaden sposób naszych ruchów. Kurtka przeciwdeszczowa, ochraniająca od wiatru i ciepły polar to elementy stroju, które są niezbędne. Ubierzmy się na tzw. cebulkę. Niezwykle przydatne są ubrania wykonane z materiałów termoaktywnych, które znacznie szybciej pozbywają się wilgoci, nie pozwalając na oziębienie organizmu. Z pewnością warto zaopatrzyć się w takiej jakości bieliznę, czy koszulki. Na górskie wycieczki nie poleca się ubieranie spodni typu jeans. W znacznym stopniu ograniczają nasze ruchy, a przy przemoczeniu ciężko je wysuszyć. Najlepszym wyborem będą spodnie z odpinanymi nogawkami, nieprzemakalne, oddychające. Również istotnym elementem wyposażenia jest odpowiednie obuwie. Przede wszystkim zadbajmy o wybór wygodnych butów trekkingowych. Planując dłuższą podróż nie wybierajmy nowego, nieużywanego do tej pory obuwia. Sprawdzone buty powinny być również odpowiednio zabezpieczone woskiem, aby zapewnić im wodoodporność. Dzięki dobrze dobranym butom zapewnimy sobie komfortową wspinaczkę nie narażając naszych stóp na uszkodzenia i odciski. W plecaku powinny się także znaleźć dodatkowe sznurówki oraz stuptuty, które uchronią od przedostawania się śniegu do wnętrze obuwia oraz przemakaniu nogawek spodni.

Dobry ekwipunek to podstawa udanej wycieczki

Grupa znajomych sprawdza mapę w lesie

Dobry ekwipunek to podstawa udanej wycieczki

W celu odpowiedniego przygotowania równie istotnym elementem wyposażenia będzie sam plecak. Miejmy na uwadze, że dobór odpowiedniego plecaka to bardzo istotny element. Wybierając się na krótszą podróż nie obciążajmy się niepotrzebnie zbyt dużym bagażem. Pamiętajmy, że wybór ten należy dostosować do naszej wagi oraz wzrostu. Osoby niskie nie powinny nadwerężać swoich pleców zbyt dużym plecakiem. Plecak powinien być lekki, nie krępujący w żaden sposób ruchów oraz dobrany do budowy naszego ciała. Im jest większy tym odruchowo mamy ochotę zapakować do niego więcej rzeczy, niekoniecznie przydatnych. Każdy plecak powinien posiadać troczki, które pozwolą nam na przymocowanie karimaty, czy śpiwora. Wybierając się w góry na krótszy okres z pewnością wystarczą nam plecaki o pojemności około 55 l. Przy większości z nich znaleźć możemy pas biodrowy. Jest to bardzo istotny element, który pozwoli nam odciążyć ramiona i sprawić, że wspinaczka górska będzie bardziej komfortowa. Dlatego też nie zapominajmy o jego używaniu. Ten powierzchownie nieistotny element w znaczny sposób ułatwi nam podróż. Nieodpowiednie dopasowanie bagażu utrudnia marsz , przeciąża nasz organizm i naraża na uszkodzenia. Na wypady jednodniowe w zupełności wystarczą nam plecaki o pojemności 30 l, które będą w stanie pomieścić najpotrzebniejsze rzeczy takie jak woda, pożywienie, czy niezbędną odzież.

Mapa

Dziewczynka z plecakiem idąca na wycieczkę w góry

Należy pamiętać o odpowiednim ubraniu również dzieci

Warto wiedzieć gdzie się jest i w jakim kierunku idziemy. Niezbędna w takiej sytuacji jest mapa. Zwróćmy szczególną uwagę na jej dobór. Musi to być aktualna i szczegółowa mapa, pokazująca nam dokładnie w jakim położeniu się znajdujemy. Zapoznajmy się z terenem oraz nazewnictwem gór przed wyruszeniem na szlak. Dzięki odpowiedniej mapie uda nam się uniknąć zagrożeń, które czekają na nas w górach. Z pewnością nie drukujmy jej z Internetu. Nieprecyzyjne i nieaktualne plany nie dość, że nam nie pomogą to jeszcze mogą zaszkodzić prowadząc na nieznane tereny pełne niebezpieczeństw. Dokładniejszą mapą zapewnimy sobie większe bezpieczeństwo oraz pewność, że zmierzamy w odpowiednim kierunku, pomimo tego, że szlak może wydawać się nam już wcześniej znany.

W przypadku zagrożenia warto mieć przy sobie w pełni naładowany telefon komórkowy. Ta mała rzecz może uratować nam życie. Dzięki komórce możemy w szybki sposób zawiadomić pomoc, ale również znaleźć sowich przyjaciół, czy poinformować o ewentualnej zmianie trasy bądź opóźnieniu w marszu. Pogoda w górach jest bardzo zmienna, dbajmy o swoje bezpieczeństwo i podczas załamań wyłączajmy nasz sprzęt, chroniąc się przy tym przed wyładowaniami atmosferycznymi. Potrzebując pomocy należy zgłaszać się pod numer ratunkowy TOPR: +48 601 100 300.

Żywność

Żywność. Nie można się bez niej obejść. Dobre nawodnienie w górach to podstawa. Przy dużym wysiłku oraz zmianie wysokości nasz organizm traci większe jej ilość. Dlatego pamiętajmy, aby zaopatrzyć się w odpowiednią ilość. To co z pewnością ucieszy każdego łasucha to słodycze. W dużym stopniu dodają nam energii, są źródłem węglowodanów. To istotny element, który należy zapakować do plecaka. To co weźmiemy ze sobą zależy tylko od nas. Pamiętajmy jednak, aby żywność ta była pożywna i sycąca. Nie wybierajmy ciężkim produktów, przez które dodatkowo obciążymy swoje plecy.

Apteczka

Elementem, który z pewnością należy uwzględnić jest odpowiednio zaopatrzona apteczka. Zabierajmy tylko i wyłącznie leki oraz preparaty, których potrafimy użyć! Nie przydadzą nam się produkty, które nie do końca znamy. Wprost przeciwnie mogą one zaszkodzić osobie potrzebującej pomocy. Z pewnością w apteczce pierwszej pomocy powinny znaleźć się gaza jałowa, kompresy jałowe z gazy 2 opakowania, plastry, bandaże, woda utleniona, czy tabletki przeciwbólowe. Warto również zaopatrzyć się w zestaw jednorazowy do sztucznego oddychania. Szlaki turystyczne są pełne niespodzianek. Warto także zapakować do plecaka latarkę, czy zapałki.

Spacery po górach to pomimo niezwykłych widoków oraz niezapomnianych przeżyć to również bardzo niebezpieczna forma spędzania wolnego czasu. Pamiętajmy, że najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie się do wyprawy. Nie bójmy się dokształcać, poznajmy teren, który nas interesuje, nie pozwólmy, aby coś zaskoczyło nas na szlaku. Człowiek uczy się całe życie. A mamy je tylko jedno. Warto więc poświęcić swój czas i zaplanować z rozsądkiem swoją podróż. Troszcząc się o siebie i o swoich bliski. Mam nadzieję, że przedstawiony artykuł choć w niewielkim stopniu pozwoli na dojrzałe przygotowanie się przed wyprawą w piękne Tatry.

Comments are closed.