Home » Turystyka » Gubałówka- atrakcje turystyczne

Gubałówka- atrakcje turystyczne

Podstawowe informacje

Gubałówka to wzniesienie o wysokości od 1120 do 1129 m n. p. m, mieszczące się na Pogórzu Gubałowskim. Zlokalizowane jest w północno-zachodniej części Zakopanego, czyli w powiecie tatrzańskim. Z jego szczytu podziwiać można całą panoramę Tatr i miasta. Swoją nazwę zawdzięcza położonej tam polanie Gubałówka. W większości jest to obszar niezalesiony, a rośliny, jakie można tam spotkać to m.in. storzan bezlistny czy prosienicznik plamisty. Miejsce to znane jest jednak przede wszystkim ze swojej największej atrakcji, czyli kolejki linowo-terenowej. To ona przyciąga najwięcej turystów i robi prawdziwą furorę w całym Zakopanem. Warto więc napisać o niej coś więcej.

zakopane, giewont, panorama z gubałówki, jesien
Gubałówka- kolejka

Kolej została otwarta w 1938 roku, po około półrocznej budowie (168 dni). Dolna stacja jest na wysokości 823 m n.p.m., a górna 1122 m n.p.m. Czas dotarcia na szczyt to średnio 3,5 minuty, a długość trasy w metrach -1307. W kolejce zmieści się maksymalnie 120 osób, a liczba osób przewożonych na godzinę wynosi aż 2000. Dach kolejki jest przeszklony, dzięki czemu, podczas podróży na szczyt, turyści podziwiać mogą góry. Jej największym plusem jest to, że kursy trwają przez cały rok. I chętnych nie brakuje o każdej porze roku.

Więcej atrakcji na szczycie

Proszę nie myśleć, że jedyną atrakcją, jaka czeka na gości chętnych odwiedzić to miejsce jest wyjazd kolejką. Zresztą dla tych, którzy uważają ją za lekko przereklamowaną, albo po prostu wolą uniknąć tłumów, mamy inną propozycję. Około dwu kilometrów dalej, trafić można na wyciąg krzesełkowy na Butorowy Wierch, który ułatwi dotarcie również na Gubałówkę. Na szczycie czeka natomiast bardzo sporo atrakcji. Nie brakuje restauracji czy barów z tradycyjnym, góralskim jedzeniem, stoisk z wszystkim znanymi oscypkami, ale też różnego rodzaju pamiątkami. Dla nieco mniejszych turystów dużą frajdą okazać się może kolejka grawitacyjna. Jest długa aż na 750 m, a wagoniki osiągają prędkość nawet 25 km/h. Skorzystać można także z parków linowych, placu zabaw, a w okresie zimowym torów saneczkowych. Na Gubałówce znajduje się także kaplica pod Wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Naprawdę warto odwiedzić to miejsce na chwile zadumy, a nawet pod względem poznania architektury. Nie można jednak zapominać co daje tak naprawdę dotarcie Gubałówkę daje- zapierające dech w piersiach widoki! Na całą panoramę Tatr. Na pewno każdy kojarzy słynne zdjęcia, wyglądające jak z obrazka.. Tak to właśnie to miejsce. Naprawdę warto zobaczyć na własne oczy co oferuje.

Oscypki

Noclegi w okolicach Gubałówki

Jeśli ktoś planuje zostać w Zakopanem dłużej niż na jeden dzień, warto rozejrzeć się za jakimiś miejscami noclegowymi. Zwłaszcza że wybór jest przeogromny. Z racji tego, że dolna stacja Gubałówki jest w niedalekiej odległości od Krupówek, tam też postaramy się zaproponować noclegi. W ścisłym centrum mamy naprawdę ciekawe propozycje, zarówno dla mniejszej, jak i większej grupy. Zapraszamy na naszą stronę internetową

Wnętrza apartamentu Five Stars

Mamy nadzieje, że wycieczka będzie udana. Szerokiej drogi!

Wędrownik

Comments are closed.