Home » Turystyka » Biegiem przez Tatry

Biegiem przez Tatry

Góry od zawsze przyciągały ludzi do siebie. Są one majestatyczne, niebezpieczne, tajemnicze, a z całą pewnością piękne. Przebywanie w górach daje bezcenne uczucie niezakłóconego kontaktu z naturą, odprężenie psychiczne oraz trening dla ciała.

Aktywności górskich jest co nie miara; można po nich chodzić, wspinać się, jeździć konno, rowerem i na nartach oraz oczywiście biegać. W ostatnich latach bieganie samo w sobie stało się niesłychanie popularną formą aktywności fizycznej. Na fali takiej popularności osoby zaangażowane w tę dyscyplinę zaczęły poszukiwać urozmaicenia i nowych wyzwań sportowych. Efektem czego stało się organizowanie wszelkiego rodzaju nowych form uprawiania tego sportu. Jednym z ciekawszych przykładów jest, jak już wcześniej wspomniano, bieganie po górach. Brzmi ciężko? Lekko na pewno nie jest, ale nie ma się co zniechęcać. Biegi górskie są doskonałą okazją do sprawdzenia swoich możliwości fizycznych oraz wytrzymałości, a niewątpliwym benefitem, prócz ogromnej osobistej satysfakcji oraz innych nagród przewidzianych w konkursach, są cudowne widoki.

Mężczyzna biegnie, w tle góry

Bieg górski to morderczy trening dla organizmu… Źródło : www.biegosokole.pl

Rodzaje biegów górskich

Teraz skupimy się przez chwilę na kwestiach technicznych i rodzajach biegów górskich. Rzecz jasna taki bieg musi się odznaczać pewnymi cechami, aby można go było nazywać w ten sposób. Najogólniej jak się da – musi się on rozgrywać w górach, a suma przewyższeń nie może być mniejsza niż 3% w proporcji do długości dystansu. Pod tym względem rozróżnia się biegi krótkodystansowe (do 6 km) oraz długodystansowe czyli od półmaratonu do ultramaratonu. Ponadto występują dwie podstawowe formuły takich biegów – anglosaska oraz alpejska. Pierwsza z nich odznacza się tym, że biegniemy, a to pod górę, a to w dół, natomiast druga to bieg wyłącznie pod górę np. na szczyt. Istnieją także tzw. biegi SkyRunning, co sprowadza się do tego, iż przebiegają one na dużych wysokościach, a także odmiana Vertical Kilometer polegająca na tym, że na stosunkowo krótkim dystansie występuje przewyższenie ponad 1000 m.

Tyle tytułem przydługiego wstępu. Jako, że wiosenny sezon biegowy w pełni jest to idealna okazja, aby przedstawić najciekawsze imprezy dla biegaczy górskich w Tatrach. A jest z czego wybierać!

Biegi górskie na Podhalu

Pierwszym wydarzeniem z kalendarza biegowego jest Zakopiański Weekend Biegowy z Sokołem odbywający się w czerwcu. Składają się na niego trzy oddzielne biegi: Bieg Sokoła, Wysokogórski Bieg im. dh. Franciszka Marduły oraz Bieg im. Władysława hr. Zamoyskiego. Bieg Sokoła liczy 15,6 km oraz łącznie ponad 2000 m przewyższeń i przebiega w całości w niższych partiach Tatr Zachodnich. Prawdziwym wyzwaniem jest z pewnością Bieg Wysokogórski, liczący 32 km i łącznie ponad 4400 m różnic wysokości; jest to bieg typu Skyrunning. Niepozorny start na Krupówkach zamienia się w niebezpieczny podbieg na Przełęcz Karb i Świnicką w Tatrach Wysokich. Najkrótszą i najłatwiejszą opcją jest 10-kilometrowy Bieg Zamoyskiego prowadzący z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka.

Kolejnym jest Bieg Granią Tatr czyli sierpniowy bieg typu UltraSkyrunning prowadzący szlakami pieszymi Tatr Zachodnich oraz Wysokich. Jest to wydarzenie odbywające się w cyklu dwuletnim. Należy do biegów o bardzo wysokim poziomie trudności, poprowadzona trasa o długości 71 km jest wymagająca technicznie, zawiera takie utrudnienia jak skały, luźne kamienie, ekspozycję oraz duże przewyższenie, które osiągają sumę ok 5000 m! W ramach tego wydarzenia odbywają się także biegi dla dzieci na stadionie Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem.

Kobieta w sportowym stroju biegnie pod górę, w tle wysokie góry.

…jednak widoki rekompensują wszystko. Źródło : www.biegosokole.pl

Zamiennie z poprzednim eventem w cyklu dwuletnim organizowany jest Tatra Fest Bieg, występujący także pod nazwą Tatrzański Festiwal Biegowy. W jego ramach odbywają się dwa biegi – poza tytułowym do wyboru jest także Bieg Świstaka, który obejmuje bieg, wspinanie się z obciążeniem, przejście po linie typu slackline oraz… gwizdanie na palcach. Trasa głównego biegu przebiegająca granią Tatr Zachodnich z pominięciem Kasprowego Wierchu, liczy niemal 61 km, a przewyższenia wynoszą ponad 4100 m.

Czas na bieg dla prawdziwych twardzieli – Ultra Janosik, który odbywa się na przełomie sierpnia i września. Do wyboru pięć tras, z czego dwie najdłuższe prowadzą przez teren słowackich i polskich Tatr oraz Spisza. Są to tzw. konkurencje koronne Ultra Janosika czyli Pomsta Janosika 80 km oraz Legenda 100 km, który trwa 24 godziny. O nudzie nie ma mowy – trasa poprowadzona jest przez łąki, doliny, schroniska górskie i skaliste odcinki z drabinkami. Przewyższenia w górę wynoszą odpowiednio około 2700 m i 4300 m!

Poprzedni bieg to zbyt duży kaliber? Dla każdego coś się znajdzie. Pora na mający już dziesięcioletnią tradycję i odbywający się wczesną jesienią Tatrzański Bieg Pod Górę, który jest biegiem typu Vertical Kilometer. W tym wypadku trasa biegu liczy 8,5 km i prowadzi z Zakopanego, a dokładniej Ronda Jana Pawła II przez Myślenickie Turnie, a kończy się na Kasprowym Wierchu. Przewyższenie na tej trasie wynosi ok 1072 m. Na terenie TPN prowadzi on szlakami pieszymi.

Ponadto w przygotowaniu na rok 2019 jest także Tatra Ultra Rajd czyli bieg wokół Tatr, który jest opisywany jako największe wyzwanie tego typu w Polsce. Do wyboru są trasy: 55 km, 65 km i 120 km okrążające Tatry od strony wschodniej, zachodniej oraz dookoła. Prawdziwy kolos.

Są jacyś chętni? Do boju!

Comments are closed.