Home » Bez kategorii » Bezpieczeństwo w górach – o czym pamiętać wybierając się na szlaki

Bezpieczeństwo w górach – o czym pamiętać wybierając się na szlaki

Każdego roku tysiące turystów planując swój urlop wybiera wypad w góry. Atrakcyjne szlaki turystyczne zachęcają pięknymi widokami, czystym, krystalicznym powietrzem oraz bliskością z naturą. Dla osób mieszkających w dużym miastach z pewnością jest to najbardziej kusząca propozycja. Możliwość odpoczynku z dala od zgiełku ulicznego, w towarzystwie unikatowej flory oraz fauny polskich Tatr usatysfakcjonuje nawet najbardziej wymagających turystów. Dzięki stale rozwijającej się turystyce coraz więcej osób decyduje się na urlop na Podhalu. Warto jednak pamiętać, że wyprawy szlakami górskimi, nawet dla najbardziej zaawansowanych mogą być śmiertelnie niebezpieczne. Planując tego typu wycieczkę należy się odpowiednio przygotować. Niestety niewielka część osób wyruszając w trasę zapoznaje się z zasadami bezpieczeństwa oraz ogólną wiedzą, którą należy zdobyć wybierając taką formę aktywnego wypoczynku.

Szlak oznaczony kolorem zielonym

Szlak oznaczony kolorem zielonym

Oprócz niezliczonych pozytywnych wrażeń jakie pozostawiają wędrówki po Tatrach warto pamiętać, że jest to także aktywność niosąca za sobą nawet tygodnie przygotowań. Przed wyjściem warto przestudiować dokładnie mapy, zapoznać się z ukształtowaniem terenu. Wybierając cel swojej podróży pamiętajmy także o tym, aby dokładnie przybliżyć sobie trasę szlaku, jego stan oraz ewentualne zagrożenia, które niesie za sobą. Mierzmy swoje siły na zamiary. Zwróćmy uwagę, czy trasa odpowiada naszej kondycji. Szczególnie dla osób początkujących wybór szlaku to kluczowa sprawa. Zaczynając swoją przygodę z górami warto w pierwszej kolejności skupić się na trasach o mniejszych wymaganiach. Zabierając ze sobą dzieci pamiętajmy o dostosowaniu wędrówki nie tylko do naszego doświadczenia oraz sprawności fizycznej ale również do możliwości naszych pociech.

Wycieczki w góry

Wycieczki w góry powinny być przemyślane i starannie zaplanowane. Zwracajmy uwagę na porę roku oraz długość dnia. Zatrzymując się z pobliskim pensjonacie czy domku letniskowym zapytajmy gospodarza o trasę. Często opinie rodowitych mieszkańców w dużym stopniu ułatwiają nam podjęcie decyzji, czy odpowiednie przygotowanie. Nie zapomnijmy również poinformować gospodarzy o celu wyprawy, trasie oraz godzinie powrotu naszej wycieczki. Nie wyruszajmy samotnie, nie pozostawiając za sobą żadnych wiadomości. W przypadku niespodziewanych wydarzeń zapewniamy sobie tym szybką pomoc. Istotnym elementem jest odpowiednie wyposażenie. Buty górskie z profilowaną podeszwą, plecak z w pełni wyposażoną apteczką pierwszej pomocy, krem z filtrem, a także odzież chroniąca przed deszczem oraz wiatrem to priorytetowy ekwipunek. Nie zapomnijmy o wystarczającym prowiancie, wodzie oraz w pełni naładowanym telefonie komórkowym w przypadku nagłego wypadku. Podróżując w większej grupie, całą rodziną pamiętajmy o dostosowaniu tempa marszu do najmniej zaprawionego uczestnika. Zapewniajmy odpowiednio długie przerwy. Dzięki temu pozwoli nam to na pełną koncentrację podczas wędrówki. Jest to istotny element nawet w przypadku najłatwiejszych tras. Zabierając w góry swojego zwierzaka trzymajmy go na smyczy, zachowajmy ciszę oraz czystość i porządek. W przypadku spotkania z miejscowym zwierzęciem unikajmy konfrontacji i trzymajmy nasze pupile z dala od zagrożenia, nie drażnijmy napotkanych mieszkańców gór. Często na szlakach turystycznych możemy spotkać zwierzęta hodowlane. W przypadku towarzystwa krów, koni lub owiec zachowajmy spokój, zachowujmy się naturalnie. Trzymajmy się wyznaczonych tras, nie pozwólmy by nasze zwierzęta urządziły sobie polowanie na pasące się owce. Niektóre ze zwierząt hodowlanych potrafią być agresywne, w sytuacji, gdy to nasz pies zostanie zaatakowany dla własnego bezpieczeństwa powinniśmy spuścić go ze smyczy. Szczególną uwagę należy zwrócić na zwierzynę leśną. Tu przede wszystkim pamiętajmy, aby trzymać się wyznaczonego szlaku. Zamieszkujące lasy jelenie oraz sarny nie czują zagrożenia w pobliżu istniejących ścieżek. Skracając sobie drogę zmuszamy je do wyczerpującej ucieczki. Szczególnym zagrożeniem dla ptaków wysiadujących jaja są psy, które powinny bezwzględnie iść przy naszej nodze, na smyczy.

Podziwiając piękno gór pamiętaj o bezpieczeństwie

Podziwiając piękno gór pamiętaj o bezpieczeństwie

Podziwiając piękno gór pamiętaj o bezpieczeństwie

Najważniejszą zasadą wybierając się w góry jest zachowanie zdrowego rozsądku i rozwagi. Dzięki temu unikniemy większości zagrożeń, które wiążą się z tego typu wyprawą. Przy korzystaniu z ubezpieczeń sztucznych trzymajmy się zasady jedna osoba na jednym odcinku łańcucha, co wykluczy wytrącenie z równowagi którejś z osób. Nie strącajmy kamieni, narażamy tym na niebezpieczeństwo innych turystów. Miejsca oznaczone tego typu zagrożeniami pokonujmy szybko, ale uważnie. Obierając sobie za cel wyższe partie gór należy pamiętać o aklimatyzacji. Organizm człowieka stopniowo przyzwyczaja się do coraz większych wysokości i zmianach w gęstości powietrza. Nie bójmy się używać przewodnika, a także korzystać z informacji turystycznych. Dzięki temu unikniemy powrotu do schroniska po zmierzchu. Zawsze organizujmy wyprawę pozostawiając co najmniej dwugodzinny zapas na nieprzewidziane sytuacje. Dokładne poznanie trasy oraz odpowiednie dokształcenie umożliwi nam szybsze zejście w dół w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych, czy złego samopoczucia. Zawsze przed wyjściem zapoznajmy się z panującymi warunkami oraz prognozą pogody. Unikajmy wędrówek nie tylko podczas deszczu, ale i po odpadach ze względu na śliskie kamienie co może przyczynić się do przykrych kontuzji. Największe zagrożenie w górach powoduje burza, zwłaszcza na szczycie lub w lesie. W takiej sytuacji należy jak najszybciej zejść ze szczytu. Pamiętajmy jednak, aby nie opuszczać przy tym oznakowanej ścieżki. Unikajmy drzew oraz miejsc ze sztucznymi ubezpieczeniami, jak łańcuchy, klamry, drabinki. Należy bezwzględnie wyłączyć telefony komórkowe. W celu zapewnienia sobie bezpieczeństwa należy przybrać pozycję po „turecku” oraz usiąść na plecaku. Jeśli podróżujemy w grupach starajmy się rozproszyć. Dzięki temu, w przypadku porażenia piorunem pozostałe osoby będą miały możliwość na szybką reakcję oraz wezwanie pomocy. Przy załamaniu pogody nie bójmy się zawrócić z wyznaczonej trasy. Z pewnością nie jest to oznaka tchórzostwa, a jedynie odpowiedzialności i zdrowego rozsądku.

zagrożenie lawinowe

Tatry

Tatry

Większego zaangażowania i rozwagi wymagają wycieczki w góry zimową porą. Tutaj oprócz wspomnianych wcześniej zagrożeń czeka na nas również zagrożenie lawinowe. Strome stoki, oblodzenia oraz ekstremalne warunki atmosferyczne w znacznym stopniu ograniczają widoczność i utrudniają orientację w terenie. Przed wyprawą sprawdźmy dokładnie stopień zagrożenia lawinowego. Unikajmy miejsc, gdzie jest ono wysokie. W tym okresie termos z ciepłą herbatą, napoje izotoniczne, koc termiczny i wysokokaloryczne jedzenie to „must have”, które należy ze sobą zabrać. Podczas intensywnego wysiłku bardzo łatwo o odwodnienie organizmu. Zwracajmy uwagę na tablice ostrzegawcze spotykane na szlakach, w przypadku zagrożenia- zawróć! Gdy zgubimy się na trasie, o ile to możliwe wróćmy po własnych śladach, nie zbaczajmy z trasy. Grozi to nie tylko zgubieniem się ale również upadkiem w wysokości, zwłaszcza, gdy skały są oblodzone.

TOPR – Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

Jeżeli zdarzy się wypadek należy przede wszystkim zachować spokój. Poszkodowaną osobą ułóż w bezpiecznej pozycji, w widocznym miejscu, zapewniającą mu opiekę. Pamiętajmy aby w naszym wyposażeniu znalazła się latarka. Przyjętym w górach sygnałem jest dowolny sygnał optyczny lub akustyczny powtórzony 6 razy na minutę, po czym minuta przerwy. Pozwala to na wezwanie pomocy TOPR – Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Numerów ratunkowych należy używać rozważnie, w przypadku zdarzenia się wypadku, nie >należy ich nadużywać. W przypadku zagrożenia pomocy należy wzywać pod numerem alarmowym: TOPR 985 , +48 601 100 300.

http://www.topr.pl/

Jak sami widzicie wypad w góry to odpowiedzialna i wymagająca wielu starań aktywność. Warto się jednak odpowiednio przygotowań na zwiedzanie naszych pięknych Tatr. Niezapomniane widoki pozwolą nam na chwilę ciszy oraz spokoju. W tak zabieganych czasach, wśród zatłoczonych ulic ta zielona kraina pozwoli nam oddech pełną piersią oraz zgromadzenie energii na kolejne miesiące. Z tego miejsca polecamy również apartamenty Zakopane dostępne pod tym linkiem.

Comments are closed.