Home » Turystyka » BEZPIECZEŃSTWO W GÓRACH, TOPR I GOPR NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

BEZPIECZEŃSTWO W GÓRACH, TOPR I GOPR NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Para stojąca na skale i szukająca czegoś na mapie, w tyle zielona dolina

Bezpieczeństwo w górach to bardzo ważny temat. Przed wyruszeniem na szlak bardzo istotne jest poznanie najważniejszych zasad bezpieczeństwa, które zmniejszają ryzyko niewłaściwych zachowań w górach i niewłaściwego przygotownia.

Kobita z plecakiem patrząca na góry

Turystyka górska ciągle się rozwija i z roku na rok zwiększa się liczba turytów wybierających się na szlak. Niestety wiele osób zapomina jak bardzo ważne jest bezpieczeństwo i nie bierze tego pod uwagę przygotowując się na wyjście na szlak.

Bardzo często docierają do nas z mediów informacje o lekkomyślności turystów, co często może prowadzić do nieszczęścia. Aby ograniczyć liczbę wypadków bardzo istotna jest edukacja – jak zachować się w sytuacji gdy jest wypadek oraz jak w ogóle przygotować się do wypadu w góry. Odpowiednie wyposażenie, sprawdzenie prognozy pogody oraz dokładne zaplanowanie trasy to tylko część elementów o których warto pamiętać.

JAK ZADBAĆ O BEZPIECZEŃSTWO W GÓRACH

 1. Zaplanuj wycieczkę w góry. Należy przygotować podstawowe informacje dotyczące czasu przejścia , trudności, szczegóły trasy, możliwości powrotu itp.
 2. Zabierz mapę, przewodnik lub inny opis trasy, który pomoże w bieżącej orientacji na trasie. Zwykły kompas też może okazać się bardzo użyteczny.grupa ludzi w lesie spoglądają na mapę jedna dziewczyna pokazuje jakieś miejsce na mapie
 3. Ustal trasę odpowiednią do swoich możliwości i aktualnej kondycji fizycznej, warunków pogodowych oraz pory roku. Trasa musi być dostosowana do każdego uczestnika wycieczki, jeżeli idziesz większą grupą.Dziewczynka na szlaku uśmiechająca się do osoby robiącej zdjęcie
 4. Miej ze sobą telefon ( z naładowana baterią i zabezpieczony przed zamoknięciem dodatkowo możesz zabrać naładowany powerbank) z wpisanymi odpowiednimi numerami alarmowymi.
  1. TOPR (Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe) – numer alarmowy: 985
  2. GOPR (Górskie Ochotnicze Pogotwoe Ratunkowe) – numer alarmowy: 601 100 300 lub 985
 5. ICE ( In Case of Emergency, w nagłym wypadku), kontakt do najbliższych osób, które powinny być poinformowane przez ratowników w pierwszej kolejności o wypadku lub mogą udzielić dodatkowych informacji o poszkodowanym takich jak: grupa krwi, zażywanych lekach, przebytych chorobach. Dwie formy:*numery zapisane jako nazwy kontaktów (ICE 1, ICE 2 …) w książce adresowej naszego telefonu*karta ICE : nazwisko, imię i telefon kontaktowy zapisany na karcie ICE( karta wielkości wizytówki, posiada zabezpieczone przed zniszczeniem pola, w których można zapisać kontakt do 3 osób.
 6. W trakcie wędrówki bądź świadomy, w którym miejscu się znajdujesz i czy Twój telefon ma zasięg. Niestety bardzo często wzywający pomocy nie są w stanie określić gdzie się aktualnie znajdują i wtedy ratownicy mają utrudnione zadanie i może to opóźnić akację ratunkową.
 7. Wychodząc na trasę poinformuj najbliższe osoby o planowanej trasie wędrówki. Ustal godzinę alarmową, czyli taką po której minięciu właściwa osoba poinformuje odpowiednie służby o ewentualnym problemie.
 8. Zabierz apteczkę przystosowaną do planowanej wycieczki.
 9. Obowiązkowo zabierz leki indywidualne.
 10. Przed wyruszeniem sprawdź prognozę pogody.
 11. W góry wychodź wczesnym rankiem.
 12. Przestrzegaj zasady: razem wychodzimy – razem wracamy!grupa trzech osób wędrująca z kijkami w górach
 13. Ubezpieczenie- szczególnie ważne, jeśli wybierasz się w Alpy, Tatry Słowackie lub jakiekolwiek inne niż polskie góry.
 14. Zabierz odpowiedni wyposażenie: buty na twardej podeszwie, okrycie (kurtka, polar itp.).zdjęcie przedstawia ekwipunek w góry: buty trekkingowe, mapa, plecak z niezbędnymi rzeczami, mata, woda i kijki
 15. Zabierz odpowiednią ilość płynów i coś do zjedzeniarodzina siedząca przy drewnianym stoliczku i spoglądająca na mapę, mężczyzna nalewa napój z termosu
 16. Nie pij alkoholu w górach! Powoduje on zaburzenia równowagi  refleksu, rozszerzenie naczyń krwionośnych co prowadzi do szybkiego wychłodzenia organizmu i problemów z krążeniem.
 17. Jeszcze jedna mała uwaga: nie śmiećmy! Wszystkie przyniesione opakowania, butelki bierzemy ze sobą z powrotem.

Comments are closed.