Home » Bez kategorii » ATRAKCJE PRZYRODNICZE W ZAKOPANEM

ATRAKCJE PRZYRODNICZE W ZAKOPANEM

Zakopane zimowa stolica Polski to najbardziej znany ośrodek turystyczny na Podhalu. Wysokie szczyty, malownicze jeziora i niespotykana nigdzie indziej szata roślinna powoduje, że są to tereny często odwiedzane przez turystów. Tatry są najmłodszymi górami, z charakterystyczną rzeźbą polodowcową i roślinnością. Występuje tu roślinność endemiczna i reliktowa, np. skalnica tatrzańska , ostnica tatrzańska. W Tatrach można spotkać kozice, niedźwiedzia i świstaka.

Miejsca warte zobaczenia:

Kominiarski Wierch

Jest to stok w Tatrach Zachodnich, który jest wyśmienicie widoczny pośród innych wzniesień. Góra jest otoczona dolinami:
Chochołowską, Kościeliska, Iwanowska, Dudowa oraz Lejowa. Ściany masywu kryją wejścia do wielu jakiń- w tym jednej z najgłębszych w Polsce, nazwanej Bandziochem Kominiarskim.
Aktualnie na stoku rośnie las, natomiast dawniej były tam wypasane owce. W przeszłości były wydobywane rudy żelaza. Teraz na Kominiarskim Wierchu występuje bogata flora. Masyw porasta szarotka górska, goździk wonny oraz wiele bardzo rzadko występujących jedynie w Tatrach roślin takich jak: starzec pomarańczowe, ostrołódka Hallera, mietlica alpejska i inne.

Hala z pasącymi się owcami

fot. Adam Brzoza

 

sokolica , pieniny wschod slonca,

fot adam brzoza,

 

Wzgórze Anatałówka

Widok z drona w dole las a w tle przebijające się przez chmury promienie słoneczne

fot. Adam Brzoza

Anatłówka to malownicze wzniesienie znajdujące się w Zakopanem. Zachodnie stoki porośnięte są świerkowym lasem, a na południowym stoku wybudowano wyciąg.
Zarówno latem, jak i zimą ze szczytu Antałówki rozciąga się przepiękny widok na Zakopane, Tatry oraz Gorce. Warto wejść na ten naturalny punkt widokowy, ponieważ będziemy mogli podziwiać przepiękne widoki. Możemy wybrać szlak żółty – przy ulicy Jagiellońskiej lub ulicy Droga na Antałówkę. Obydwie trasy są bardzo proste i nie wymagają właściwie żadnego większego przygotowania.

Ośrodek Czynnej Ochrony Płazów i Gadów

Ośrodek powstał w miejscu dawnych basenów termalnych w Jaszczurówce. Można tu zobaczyć rzadkie i zagrożone gatunki płazów: salamandry, traszki i żaby, oraz gadów: jaszczurki i węże.
Ośrodek działa od 2003 roku. Ośrodek jest miejscem życia wielu gatunków płazów a także gadów. Nazwa Jaszczurówka pochodzi od licznie występujących w tym miejscu salamander, które to Górale nazywali- ,,Jaszczurkami”.
Na terenie ośrodka jest ścieżka dydaktyczna, w której w skład wchodzi 5 przystanków. Ośrodek jest idealnym miejscem zarówno dla dzieci jak i dorosłych na wypoczynek w Tatrach.

Dolina Pięciu Stawów

morskie oko Zakopane w tle góry

fot. Adam Brzoza

Morskie Oko jest dobrym wyborem na rozpoczęcie wędrówki po Tatrach, jako,że prowadzi z niego wiele szlaków turystycznych, m.in. niebieski przez Świstową Czubę i żółty przez Przełęcz Szpiglasową do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Swoją nazwą wzięła ona od największych, występujących w niej stawów: Przedniego, Małego, Wielkiego, Czarnego i Zadniego. Nietrudni dojrzeć w niej kozicę, która ma swoja ostoję na Miedzianym, czy niedźwiedzia , który ma w dolinie swojej gawry.
Dolina Pięciu Stawów uważana jest za jeden z najcenniejszych przyrodniczo obszarów Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Wodospad Siklawica

dol roztoki, siklawa, piec stawow, krzyzne,, lato, wodospad, ludzie, turysci

Jest to naturalny, tatrzański wodospad znajdujący się około 10 minut drogi od Polany Strążyńskiej, pod północną stronę Giewontu.
Ten przepiękny, 23-metrowy wodospad opada z dwóch pionowych ścian. Spływająca woda, zatrzymuje się jeszcze na skalnej półce, w wydrążonym przez wodę kotle eworsyjnym, znajdującym się pomiędzy ścianami.

Przełęcz Krzyżne

dwójka turystów na szlaku

To początek lub koniec słynnej Orlej Perci. Jest to najtrudniejszy do pokonania, oznaczony szlak w Tatrach. Samą przełęcz można w miarę szybko osiągnąć. Po wjechaniu kolejką górską na szczyt Kasprowego Wierchu idąc ciągle żółtym szlakiem , przy punkcie widokowym na Krzyżnem można stanąć po nieco ponad 4 godzinach marszu.
Na szczycie można podziwiać Tatry Wysokie i Dolinę Pięciu Stawów Polskich. Ceniących florę mogą zachwycić skalnice odgiętolistne i rogownice jednokwiatowe: rzadkie wysokogórskie okazy. Na przełęczy stał kiedyś murowany schron dla turystów- jego pozostałości stoją do dziś.

Sarnia Skała

Sarni Skała - widok skał porośniętych roślinnością

Jest to szczyt o wysokości 1377 m n.p.m. Znajduje się w Tatrach Zachodnich, pomiędzy Doliną Strążyską, a Doliną Białego.
Zbudowana jest z wapieni dolomitowych, długości około 300 m. Turyści chętnie wybierają ten szlak z kilku powodów. Przede wszystkim dlatego, że jest on w bliskiej lokalizacji Zakopanego, podejście nie jest zbyt trudne, natomiast ze szczytu można podziwiać piękne górskie widoki. Jeśli spojrzymy na północ możemy podziwiać panoramę Zakopanego i Podhala. Na zachód widzimy Łysanki i Kominiarski Wierch, a na południe Suchy Wierch oraz 600- metrową północną ścianę Giewontu.
Sarnia Skała jest obiektem zainteresowań botaników. Na Sarniej Skale rośnie wiele rzadkich gatunków roślin takie jak: sosna drzewokosa, ostrożeń głowacz, jarząb nieszpułkowy , irga kutnerowata , rośliny wapieniolubne: dębik ośmiopłatokowy i dzwonek jednostronny, wierzba alpejska, omieg kozłowiec, różeniec górski i jaskier alpejski.
Trasa na Sarnią Skałę przebiega przez las, a następnie podążamy drogą przez polanę, która jest porośnięta kosodrzewiną. Jeśli pogoda dopisuje możemy podziwiać piękne widoki na tatrzańskie szczyty. Trasa nie jest trudna jedynie na końcowym etapie na samym szczycie jest dość stromo.

Comments are closed.