Home » Turystyka » Tatrzański Park Narodowy wczoraj i dziś – historia

Tatrzański Park Narodowy wczoraj i dziś – historia

Tatrzański Park Narodowy to najczęściej odwiedzany park narodowy w całej Polsce. Co roku przybywa tu około 3 mln turystów. Dlaczego ten zakątek Polski jest tak wyjątkowy? Otóż na to pytanie postaram się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule.

Aby jak najlepiej zrozumieć wyjątkowość tego miejsca musimy przenieść się w czasy, kiedy to padły pierwsze pomysły utworzenia parku. Potrzebę ochrony Tatr dostrzeżono z końcem XIX wieku, gdzie w 1889 roku hrabia Władysław Zamoyski kupił na licytacji zniszczone dobra zakopiańskie i przeprowadził znacznym nakładem pracy i pieniędzy zalesienie zdewastowanych terenów. Obszar ten stał się podstawą do utworzenia TPN-u. Jednak największy rozkwit prac związanych z utworzeniem parku nabrał rozpędu dopiero po I wojnie światowej, kiedy powstała Państwowa Rada Ochrony Przyrody. Niestety, gdy trwała II wojna światowa doszło do masowych wyrębów lasów przez Niemców. Po kolejnej wojnie kontynuowano starania w celu utworzenia w Tatrach parku narodowego. W końcu w 1954 roku po prawie 70 latach wielkich starań, utworzono Tatrzański Park Narodowy, włączono również w jego obszar własność Wspólnoty Leśnej Uprawnionych Ośmiu Wsi- dolinę Chochołowską i Lejową. W chwili utworzenia Tatry były zdewastowane, liczebność dzikich ssaków była niska, a drzewostan w opłakanym stanie.

Dzięki inicjatywie założenia Parku zamysł ratowania biosfery Tatr powiódł się i dzięki jego działalności przywrócono równowagę dzikich zwierząt i stopniowo odbudowano lasy, dodatkowo TPN nie zamknął turystom dostępu do zwiedzania Tatr, odwiedzający mają do dyspozycji 275 km oznakowanych szlaków o różnych stopniach trudności.

Tatry

Kozica w Tatrach

Kozica w Tatrach

Tatry uznawane są za najpiękniejsze polskie góry. Piękne krajobrazy, bogata fauna i flora zachwycają każdego, kto przemierza górskie szlaki. Na terenie Parku znajduje się wiele jezior, jaskiń, wodospadów i formacji skalnych, które przyciągają swoim pięknem. Najczęściej odwiedzanymi zakątkami Tatr są Morskie Oko, Giewont, Wielka Siklawa czy Dolina Pięciu Stawów Polskich.

Trasy narciarskie

Zimą część szlaków jest zamykana, ze względu na niebezpieczeństwo zejścia lawiny. Musimy również pamiętać o tym, aby dostosować szlak do naszych możliwości. Zimą na terenie TPN-u działają wyciągi narciarskie w Dolinie Goryczkowej czy Kotle Gąsienicowym,a na sam szczyt Kasprowego Wierchu, można wjechać kolejka linową, która jest czynna przez cały rok. Świetnie przygotowane trasy narciarskie w otoczeniu pięknych widoków, spełnią oczekiwania każdego narciarza. Na obrzeżach parku, w rejonie Krokwi umiejscowiono uchodzący za najciekawiej wkomponowany w realia gór zespół skoczni narciarskich, tras biegowych i tor lodowy. Nieopodal na Nosalu czynny jest stok slalomowy, kolej krzesełkowa i wyciąg orczykowy. Dla czynnej turystyki narciarskiej wytyczono kilkadziesiąt kilometrów atrakcyjnych tras. Poza czysto sportowymi park ma też swoje obiekty zabytkowe , które stanowią pozostałości dawnego górnictwa i hutnictwa w Kuźnicach, Dolinie Kościeliskiej i Dolinie Chochołowskiej, szałasy, niektóre schroniska i obiekty sakralne.

Tatrzański Park Narodowy

Przez ponad 60 lat Tatrzański Park Narodowy ewaluował i z każdym kolejnym rokiem wprowadza nowe działania związane z ochroną fauny i flory, odnowieniem szlaków turystycznych czy zapewnieniem bezpieczeństwa turystom.

Tatry w zimowej scenerii

Tatry w zimowe scenerii

Tatrzański Park Narodowy nie tylko inwestuje w poprawę stanu samego parku, inwestuje również w edukację turystów. Zaczynając od samego oznakowania szlaków, tablic informacyjnych z zagrożonymi gatunkami zwierząt i roślin, a skończywszy na aplikacjach internetowych, które można ściągnąć na smartfony. Te ostatnie są bardzo przydatne, informują nas na bieżąco o stanie pogody, zagrożeniach lawinowych czy innych komunikatach turystycznych. Dodatkowo poprzez takie aplikacje łatwo możemy się połączyć z Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Jeśli nie posiadamy smartfona, koniecznie wpiszmy numer alarmowy TOPR-u (985 lub +48 601 100 300). Wychodząc w wyższe partie gór, warto wcześniej się ubezpieczyć. Na terenie Polski akcje ratunkowe, koszty leczenia czy akcje poszukiwawcze są pokrywane z budżetu państwa. Natomiast wędrując w pasie przygranicznym ze Słowacją, to my płacimy z „własnej kieszeni” ratownikom ze Słowacji. Dlatego wybierając się w góry trzeba się ubezpieczyć. Wtedy koszty akcji ratunkowej pokryte zostaną z naszej polisy. Ofert ubezpieczeń jest naprawdę wiele, każdy może dopasować je do swoich wymagań.

Ubezpieczenie

Taterniczka wspinająca się w zimie w Tatrach

Zimowa wędrówka

Zwykłym turystom wystarczy podstawowy pakiet do 50 tys. zł, w którego skład wchodzi transport do kraju, pokrycie kosztów poszukiwania i ratownictwa w górach, łącznie z użyciem śmigłowca. Koszt takiego ubezpieczenia dla osoby na jeden dzień to 3,5 zł. Ceny idą w górę, gdy na przykład chcemy się wspinać. Wówczas jeden dzień ubezpieczenia to koszt 21 zł. Obowiązuje ono na wytyczonych szlakach dla taterników, którzy dodatkowo powinni należeć do klubu wysokogórskiego. Kupno ubezpieczenia nie powinno sprawić żadnego kłopotu. Można to zrobić w prawie każdym biurze podróży, agencji ubezpieczeniowej czy w kasie kolejek górskich na Słowacji.

Więcej informacji na stronie: www.tpn.pl

Każdemu kto chciałby przyjechać do Tatrzańskiego Parku Narodowego zachęcam, aby zaznajomił się ze świetnie przygotowaną stroną internetową, gdzie znajdziemy odpowiedź na wszelkie pytania, dotyczące najnowszych komunikatów, poradników czy wystaw organizowanych przez TPN.

Przez ponad 60 lat Tatrzański Park Narodowy ewaluował, troszcząc się o świat zagrożonych gatunków. Z każdym nowym rokiem podejmowane są nowe działania związane z ochroną środowiska, konserwacją szlaków turystycznych oraz bezpieczeństwem w Tatrach. Wszystkich miłośników górskiej przyrody serdecznie zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.