Co zwiedzić w Zakopanem?

dodano: 2018-05-08

Zakopane zawdzięcza swoją ogromną popularność niezwykle atrakcyjnemu położeniu u podnóża Tatr. Przyciąga przede wszystkim turystów spragnionych tatrzańskich widoków oraz amatorów śnieżnego szaleństwa na stokach. Jednak Zakopane to nie tylko góry, lecz także samo miasto, które z roku na rok stara się dostarczyć odwiedzającym go turystom coraz więcej atrakcji. Ponadto posiada ciekawą historię, którą warto poznać. Zatem przedstawiamy krótki przewodnik po tym, co zwiedzić w Zakopanem.

 

Panorama Zakopanego
 
 

1. Muzea i galerie

  Muzeum Tatrzańskie
 • Muzeum Tatrzańskie im. Chałubińskiego, które jest jednym z najstarszych muzeów regionalnych. Składa się z 11 filii, z czego 7 mieści się na terenie Zakopanego tj.: Gmach Główny, dwa Muzea Stylu Zakopiańskiego, trzy Galerie Sztuki - Władysława Hasiora, Kulczyckich i XX wieku oraz Muzeum Kornela Makuszyńskiego.
 
 • Muzea biograficzne – Jana Kasprowicza w willi „Harenda” oraz Karola Szymanowskiego w willi „Atma”, które jest jedynym obiektem gromadzącym zbiory związane z kompozytorem.
 
 • Galerie: Antoniego Rząsy, Ryszarda Orskiego, Pegaz, Miejska Galeria Sztuki.
 
 
 

2. Zespół dworsko-pałacowy w Kuźnicach z wozownią oraz spichlerzem, które są udostępnione do zwiedzania za darmo, w środku mieszczą się ekspozycje. Ponadto znajduje się tutaj zabytkowa kaplica Zamoyskich MB Dobrej Rady.

3. Lapidarium TPN to ciekawa propozycja zarówno dla młodszych jak i starszych miłośników Tatr. Jest to odzwierciedlenie budowy geologicznej Tatr wraz z ich florą. Ekspozycja znajduje się w Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN.

4. Chata Sabay stanowi przykład najstarszego typu budownictwa domów mieszkalnych na Podhalu tzw. układ śląsko-spiski. Powstała na przełomie XVIII i XIX w. i znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej.

 

Chata Sabały
 
 

5. Kolejka linowa na Kasprowy Wierch, linowo-terenowa na Gubałówkę oraz krzesełkowa na Butorowy Wierch, Polanę Szymoszkową i Harendę. Są to kolejki, z których można korzystać cały rok.

6. Skocznia Wielka Krokiew to największa skocznia narciarska w Polsce, będąca każdej zimy areną zawodów Pucharu Świata. Warto zwiedzić ten obiekt również latem, wyjechać kolejką linową i udać się na punkty widokowe.

 

skocznia Wielka Krokiew
 
 

7. Miejsca kultu wśród obiektów sakralnych na szczególną uwagę zasługują małe, drewniane kościółki w zakopiańskim stylu:

 • Kościół Świętej Rodziny łączy w sobie style neoromański, zakopiański Witkiewicza oraz tzw.sposób zakopiański.
 • Sanktuarium MB Fatimskiej na Krzeptówkach.

 

Kaplica Jaszczurówka
 
 
 • Sanktuarium MB Objawiającej Cudowny Medalik na Olczy.
 • Kaplica Najświętszego Serca Jezusa w Jaszczurówce – zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza w zakopiańskim stylu. Wewnątrz znajdują się zdobienia pod postacią drewnianych rzeźb oraz drewnianego żyrandola.
 • Kościół Świętego Jana Apostoła i Ewangelisty na Harendzie – ten mały kościółek został przewieziony koleją do Zakopanego z okolic Kalwarii Zebrzydowskiej. Jego złożenie trwało 2 lata. W środku podziwiać można XVIII-wieczne barokowe ołtarze.
 • Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Zakopanem wraz z Cmentarzem Zasłużonych na Pękasowym Brzysku – są to najstarsze obiekty tego typu w Zakopanem. Na cmentarzu pochowane są znane osobistości, które przysłużyły się Zakopanemu i Tatrom. Wewnątrz drewnianego kościółka znajdują się rzeźby oraz ludowe malowidła, dach kryty jest gonem, a ołtarz wykonany został przez lokalnego rzeźbiarza. Ponadto przy kościele znajduje się kaplica śś. Andrzeja i Benedykta, która jest najstarszym obiektem sakralnym Zakopanego.
 • Kościół NMP Królowej Świata – kolejny drewniany kościółek, z pięknymi witrażami, prezbiterium oraz kameralną atmosferą.

Jeśli do tej pory nie byliście pewni co zwiedzić w Zakopanem to teraz już wiecie! Zapraszamy na Podhale!