Zakopane - Dolina Kościeliska

dodano: 2017-10-30

Dolina Kościeliska to malowniczy teren położony w Tatrach Zachodnich o powierzchni 35 km2. Jest jedną z największych w polskich Tatrach doliną. Większa część (dolna oraz środkowa) zbudowana jest ze skał osadowych, górna jednak posiada inny budulec, którym są skały krystaliczne. Sama rzeźba terenu została ukształtowana w tak zwanej epoce „lodowcowej”. Te piękne tereny przyciągają ogromne ilości turystów.

Połowę obszaru stanowią lasy, między innymi zanikające w obecnych czasach fragmenty lasów urwiskowych. Spacerując tymi urokliwymi szlakami z całą pewnością doświadczymy zapierających dech w piersiach widoków, bogatej flory i fauny oraz przyjemnego, czystego powietrza. Wzdłuż Doliny Kościeliskiej płynie potok, który dodatkowo umili chwile spędzone na szlaku. Obszar ten związany jest również z jaskiniami, których tu nie brakuje. Znajdzie tu coś dla siebie każdy sympatyk eksplorowania tego, co nieznane. Kilka z jaskiń udostępniane jest turystycznie: Jaskinia Mroźna, Jaskinia Raptawicka, Jaskinia Obłazkowa, czy Jaskinia Smocza Jama.

Dolina Kościeliska posiada również interesującą historię. W przeszłość wykorzystywana była do celów pasterskich oraz przemysłowych. Przy dnie biegł trakt kupiecki, a co za tym idzie rozwinięta tu była działalność zbójników. Wśród wielu opowiadań krążą informację, ze dolina posiada ukryte skarby. Szlak prowadzący przez jedną z najbardziej malowniczych dolin tatrzańskich rozpoczyna się w Kirach – osiedlu leżącym w obrębie miejscowości Kościelisko. Podczas trasy będziemy mieli okazję zobaczyć wiele interesujących obiektów przyrodniczych, między innymi zbudowaną z wapienia numulitowego Jarcową Skałkę, czy Niżniej Kościeliskiej Bramy, która jest pięknym przewężeniem skalnym zwanym również Bramą Kantaka. Sama trasa, którą w sezonie spacerują turyści jest komfortowa oraz średnio wymagająca. W odcinku prowadzącym do schroniska swobodnie poruszać się może również osoby na wózkach inwalidzkich, czy rodziny z małymi dziećmi. Warto również wspomnieć, że opisane tereny to również ogromna inspiracja dla wielu poetów oraz artystów. Inspirujące widoki przyczyniły się do powstania wielu dzieł artystycznych.

Dla wszystkich kochających polskie Tatry oraz niezapomniane, zielone tereny zapraszamy do odwiedzin tego wyjątkowego miejsca. Aktywny wypoczynek na krystalicznie górskim powietrzu to gwarancja udanego wypoczynku oraz niezapomnianych wspomnień. Aby w pełni cieszyć się bogactwem jakie oferuje nam region Podhale zachęcamy do skorzystania z naszej oferty noclegowej, gdzie znaleźć można liczne luksusowe, oryginalne apartamenty, góralskie domki oraz ekskluzywne wille nawet dla 14 osób! W pełni wyposażone wnętrza, najwyższej jakości sprzęty AGD oraz regionalne akcenty dekoracyjne umilą wspólnie spędzane wieczory po pełnym wrażeń dniu. Dzięki bogatej ofercie noclegowej możemy zaoferować zarówno apartamenty w centrum Zakopanego, jak i te przy stokach narciarskich, a nawet w Kościelisku. Nie czekaj i zarezerwuj już dziś!

 Apartament Tatra View

 Apartament Pajo III SKI Resort

 Apartament Taternik