Zakopane kwatery prywatne

dodano: 2017-10-27

Zakopane to nie tylko stolica polskich Tatr, to również kolebka góralskiej tradycji. Górale, to popularne określenie mieszkańców górskich terenów, wyróżniających się specyficznymi elementami kultury materialnej takiej jak budownictwo, gospodarka pasterska, przetwórstwo mleka, wełny oraz skóry, rzemiosło, strój oraz społecznej (prawo zwyczajowe, silne rodowe więzi, poczucie odrębności terytorialnej i grupowej), a także kultury duchowej (gwara, tańce, zwyczaje).

 Górale w tradycyjnych strojach

Przyjeżdżając na Podhale częstym widokiem są mieszkańcy ubrani w strój regionalny. Prawdziwy Góral nosi płaski czarny kapelusz z filcu, którego główkę otaczają muszelki zwane kostkami naszyte na czerwoną wstążkę. Białą lnianą koszulę z szerokimi rękawami zdobi przy szyi metalowa spinka przystrojona łańcuszkami i koralikami. Góralskie spodnie, czyli portki szyte z białego płótna, mają rozcięcia w pasie i u dołu nogawek. Wzdłuż nogawek biegną lampasy z kolorowego sznurka, dół spodni zdobią pomponiki, a górę - barwny haft zwany parzenicą. Noszony na spodniach skórzany pas bacowski jest bogato zdobiony wyżłobieniami, metalowymi ćwiekami i guzami. Kierpce, szyte ze skóry, przywiązuje się do nóg rzemykami zwanymi nawłokami. Cucha, zarzucana na ramiona jak peleryna, jest okryciem wierzchnim. Zdobi ją wielobarwny haft, rozmaite aplikacje, obszyte tasiemką boki oraz czerwona wstążka, służąca do wiązania. Uzupełnieniem stroju jest laska z toporkiem – ciupaga. Kobiety nakrywają głowy kolorową chustą zwaną szmatką. Wiosną i latem dziewczyna chodzi z odkrytą głową, wplatając we włosy kwiaty dla ozdoby. Na batystową koszulę, ozdobioną białym haftem i kryzką, wkłada aksamitny gorset podszyty płótnem i wyszywany barwnym haftem. Wstążka służąca do sznurowania gorsetu jest długa, najczęściej czerwona, związana na dole w kokardę. Jej długie końce swobodnie spływają na spódnicę uszytą z tybetu, którą zdobi kwiecisty motyw ułożony w koronę. Pod spódnicą dziewczyna nosi białą halkę zwaną fartuchem, na nogach kierpce, a na szyi sznury czerwonych korali.

Często możemy zobaczyć w karczmach i restauracjach obsługę w stroju regionalnym, jednak znacznie większe wrażenie odczujemy, kiedy wybierzemy się do kościoła w niedzielę czy uczestnicząc w świętach państwowych, gdzie przebrani w kolorowe stroje z dumą kroczą przez Zakopane.

Mieszkańcy Podhala są bardzo gościnni i często oferują prywatne kwatery do wynajęcia w Zakopanem. Wiele z nich mieści się w zabytkowych budynkach w stylu góralskim. Jednak znajdziemy również nowe mieszkania, w nowym budownictwie, często z regionalnymi akcentami. Oprócz kwater prywatnych warto zastanowić się nad wynajęciem mieszkania na czas pobytu w stolicy polskich Tatr. Rynek zakopiański oferuje takich wiele w różnej lokalizacji. Jeśli chcemy wypocząć z dala od zgiełku miasta, polecam wybrać Kościelisko, które jest położone w niedalekiej odległości od Zakopanego. Również w centrum miasta znajdziemy ciche zakątki, gdzie nasze oko będzie cieszyć Śpiący Rycerz za oknem. Przestronne, nowoczesne, ale nawiązujące do tradycji góralskich z pewnością sprawią, że pobyt w Zakopanem stanie się niezapomniany.

 

 Apartament Taternik

 Apartament Taternik