Ekskluzywne apartamenty

dodano: 2017-10-16

Zakopane słynie z pięknej zabudowy. Styl zakopiański, to styl architektoniczny wprowadzony przez Stanisława Witkiewicza w latach 90. XIX wieku. Witkiewicz dążył do stworzenie podstawy dla nowoczesnej polskiej architektury narodowej na podłożu sztuki Podhala. Styl zakopiański, zwany także witkiewiczowskim znajdziemy nie tylko w budownictwie, ale również w ubiorze, w wyrobach z porcelany, w meblach czy w instrumentach muzycznych.

Budynki, które budowane są w tym stylu charakteryzują się skośnymi dachami, wysokimi kamiennymi podmurówkami z łamanego kamienia. Ściany stawiane są z drewnianych płazów, czyli drewnianych pni przeciętych wzdłuż na pół, często z rytymi zdobieniami, liczne skosy, uskoki urozmaicają bryłę budynku. Witkiewicz wykorzystał wiele ozdób charakterystycznych dla podhalańskiego budownictwa. Dachy zdobił pazdurami, a szczyty, okna i drzwi słoneczkami. Innym wyróżniającym się elementem projektowanych domów przez Witkiewicza była umieszczona pod wysuniętym okapem na południowej elewacji odkryta weranda, nazywana przyłapem, wsparta na łukach kamiennej podmurówki oraz małe pokoiki na poddaszu zwane wyględami.

Styl architektoniczny wprowadzony przez Witkiewicza nie tylko zyskał sobie duże uznanie wśród ówczesnej klasy inteligenckiej, ale nawet uznany został za styl narodowy, a propagowanie go stało się niemalże patriotycznym obowiązkiem.

Pierwszy budynek w stylu zakopiańskim powstał w 1893 roku dla Zygmunta Gnatowskiego. Była to słynna Willa Koliba. W czasie wojny mieściła się tam siedziba Hitlerjugend i przetrwała ten czas bez zniszczeń. Obecnie znajduje się tam Muzeum Stylu Zakopiańskiego i można ją zwiedzać od środy do niedzieli.

 Drewniana willa Koliba

 

W stolicy pod Tatrami znajduje się wiele budowli zaprojektowanych w stylu witkiewiczowskim. Z tych bardziej znanych są to: Willa pod Jedlami przy ulicy Chałubińskiego 5. Willa Atma, znajduje się tam muzeum Kasprowicza przy ulicy Kasprusie 19, Kaplica na Jaszczuróce, Kaplica św. Jana Chrzciciela na Krupówkach, Muzeum Tatrzańskie czy Schronisko nad Morskim Okiem.

Za ramy czasowe , gdzie styl zakopiański był bardzo popularny, uważa się lata 1981-1914. Popularność stylu zakopiańskiego zaczęła zanikać jeszcze za życia Witkiewicza. Po jego śmierci styl witkiewiczowski okazał się zjawiskiem związanym przede wszystkim z osobowością jego twórcy. Próby jego rozwinięcia, zastosowania dla nowych potrzeb były mało udane.

Apartamenty Zakopiańskie Tarasy 

W Zakopanem przybywa co raz więcej nowych budynków, również nawiązujących do stylu Zakopiańskiego. Przykładem mogą być Zakopiańskie Tarasy, które zostały wybudowane w 2016 roku. To trzy budynki z ostrymi, spadzistymi dachami, pokrytymi gontem oraz z rzeźbionymi drewnianymi balustradami na balkonach czy tarasach. Niewątpliwie wewnątrz budynku, również nie zabrakło akcentów tradycji góralskiej. Strefa Spa, która znajduje się w przyziemiu mocno nawiązuje do krajobrazu Tatrzańskiego Parku Narodowego. W apartamentach, zdobienia góralskie zobaczymy między innymi na drewnianych meblach, ścianach czy dodatkach takich jak poduszki, narzuty i obrazy.

 Apartamenty Zakopiańskie Tarasy

 

Aparthotel Giewont 

Innym wyjątkowym ap artamentowcem jest Aparthotel Giewont, oferujący ekskluzywne apartamenty. Znajduje się zaledwie 80 metrów od słynnych zakopiańskich Krupówek. Z zewnątrz jego fasada to połączenie drewna i kamienia. Zdobione drewniane balkony, przysłonięte spadzistymi daszkami przyciągają uwagę przechodniów. W podziemiu budynku znajduje się strefa spa&wellness z niepowtarzalnym basenem, wokół którego rozpościera się podświetlana fototapeta przedstawiająca krajobraz Tatr. Znajdziemy tu również sauny oraz grotę solną. Apartamenty zostały zaprojektowane, tak aby były funkcjonalne, nowoczesne, ale nawiązujące tematyką do regionu.

 Aparthotel Giewont

 

Polana Szymoszkowa SKI Resort 

Jedna z najnowszych inwestycji w stolicy Podhala robi ogromne wrażenie estetyczne. Polana Szymoszkowa Ski Resort, powstała w 2017 roku i oferuje wyjątkowe luksusowe apartamenty. Jest to kompleks trzech budynków na kamiennych podmurówkach, z ostrymi spadzistymi dachami. Co wyróżnia ten obiekt? Na pewno piękne widoki na Tatry ze Śpiącym Rycerzem na czele. Każdy apartament został wyposażony w najnowsze sprzęty wysokiej jakości. Architektura budynku nawiązuje do stylu góralskiego i nowoczesnego, dzięki czemu apartamenty są funkcjonalne, ale również mocno przyciągają nasza uwagę zdobionymi drewnianymi elementami, lnianymi materiałami czy dodatkami ze specyficznymi zdobieniami góralskimi.

 Polana Szymoszkowa SKI Resort