Apartamenty Kościelisko

dodano: 2017-09-29

Kościelisko to malownicza miejscowość podhalańska, która ciszy się ogromną popularnością wśród turystów. Bogate krajobrazowo tereny zachęcają licznymi szlakami turystycznymi oraz zapierającymi dech w piersiach widokami na panoramę Tatr. Wycieczki rowerowe, spacery wśród wyjątkowej flory oraz fauny gwarantują w pełni satysfakcjonujący wypoczynek. Licznie położone w okolicy stoki narciarskie zadowolą również wszystkich sympatyków zimowego szaleństwa. Gmina Kościelisko to również jeden z najwyżej położonych obszarów Polski. Większość jej terenu stanowi Tatrzański Park Narodowy.

Zarówno sezon zimowy, jak i letni niesie za sobą ciekawą i pełną wrażeń ofertę noclegową. Podczas rodzinnych wyjazdów w góry z całą pewnością warto spróbować tutejszej kuchni. Liczne karczmy oraz restauracje posiadają w swoim menu góralskie potrawy, którym nie sposób się oprzeć. Tradycyjne, pyszne potrawy takie, jak: moskale, kwaśnica, czy słynny oscypek z żurawiną to dania godne polecenia. Kuchnia podhalańska w dużym stopniu związana jest również z rybami, a w szczególności pstrągiem po góralsku, który uważa się za wyjątkowy i najlepszy. W przeszłości przyrządzania potraw wyglądało nieco inaczej. Używano przede wszystkim mąki jęczmiennej, owsianej i kukurydzianej, a z nabiału stosowano serwatkę, maślankę i żętycę. Ze względu na gorszą sytuację materialną górali królowały takie potrawy, jak gotowane ziemniaki zwane grulami oraz bryjka lub jej gęstsza postać – kluska.Często spożywano również smalec. Popularne i ogólnodostępne obecnie sery, dawniej uznawane były za przysmak, który serwowano jedynie w święta oraz ważne okazje. Z całą pewnością kuchnia regionalna Podhala jest treściwa, prosta a zarazem bardzo smaczna.

To właśnie ze względu na charakterystyczną, pyszną i niepowtarzalną kuchnię coraz większym zainteresowaniem cieszą się obiekty noclegowe, które dodatkowo posiadają możliwość wykupienia wyżywienia. Kościelisko posiada wiele miejsc noclegowych w formie pensjonatów, domów wypoczynkowych, czy apartamentów. Coraz częściej pojawiają się również karczmy, które oprócz bogatego menu posiadają w swojej ofercie przytulne, regionalne pokoje. Z pewnością jest to wygodna propozycja dla rodzin, niwelująca konieczność dojazdów. Komfort, który niesie za sobą wybrana opcja pozwala na spokojny wypoczynek i poświęcenie zaoszczędzonego czasu dla rodziny lub znajomych.

Kościelisko to miejscowość, w której znajdziemy również zabytki kultury ludowej oraz pasterskiej zlokalizowane na terenie gminy Kościelisko. Dzięki pamięci oraz trosce o dobro kulturowe zachowało się tu wiele zabytkowych domów, kościołów, kapliczek, czy tradycyjnych dzwonnic oraz kuźnic.Dzięki bogatej infrastrukturze Kościelisko to miejscowość, która z pewnością sprawdzi się jako cel wakacyjnego lub zimowego wypoczynku. Bogata infrastruktura pozwala na dobranie idealnego miejsce, według indywidualnych potrzeb, aby upragniony urlop był zadowalający. Mieszkańcy Kościeliska bardzo chętnie przyjmują przejezdnych turystów i zabawiają ich góralską muzyką oraz niepowtarzalnym regionalnym folklorem.

 Polana Szymoszkowa na granicy Zakopanego i Kościeliska

 Jesień w Kościelisku, fot. Adam Brzoza

 Jesień w Kościelisku, fot. Adam Brzoza