Kościelisko Noclegi

dodano: 2017-07-28

Kościelisko to malownicza wieś podhalańska położona w Rowie Kościeliskim oraz na południowych stokach Podgórza Gubałowskiego. Składające się aż z 21 osiedli „serce Podhala” to z pewnością miejscowość o charakterze wypoczynkowym. Sporą jej część zajmują Tatry Zachodnie, tutaj znajdują się dwie największe doliny Tatrzańskie: Chochołowska i Kościeliska. Początki gminy Kościelisko sięgają roku 1867 roku. Tworzyła ona wtedy niewielką osadę, która znacznie zmieniła swoje granice administracyjne. Rzeźba terenu, jaką widzimy dzisiaj ukształtowała się nie tylko w sposób naturalny, ale również poprzez intensywny udział górników oraz poszukiwaczy złota.

Niepowtarzalne widoki na panoramę Tatr, wyjątkowa flora oraz fauna terenu bez wątpliwości spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających turystów. To jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce zachwyca łonem natury, gdzie pojawiające się wiosną na Planie Chochołoweskiej krokusy, dzikie zwierzęta i sama bliskość z tak świeżym, krystalicznym powietrzem poprawia samopoczucie przebywających tam osób. Czekające tu widoki, o każdej porze roku zachwycą nie tylko oko, ale również serce. Bez względu na okres roku malowniczość terenu zachwyci Państwa odcieniami zieleni wiosną oraz latem, ciepłymi kolorami jesieni oraz białą odsłoną zimą.

Gmina Kościelisko to również jeden z najwyżej położonych obszarów Polski. Większość jej terenu stanowi Tatrzański Park Narodowy. Ciekawostką dla odwiedzających z pewnością będą liczne zabytki kultury ludowej oraz pasterskiej zlokalizowane na terenie gminy Kościelisko. Dzięki pamięci oraz trosce o dobro kulturowe zachowało się tu wiele zabytkowych domów, kościołów, kapliczek, czy tradycyjnych dzwonnic oraz kuźnic. Jednym z nich z pewnością będzie Kościół pod wezwaniem Św. Kazimierza Królewicza w Kościelisku. Wpisany w krajobraz podtatrzański są również chałupy góralskie, które wyróżniają się wśród innych typów zabudowań. Dla odwiedzających Kościelisko turystów czeka wiele form spędzania wolnego czasu. Na terenie gminy znajdą Państwo stoki narciarskie, trasy biegowe oraz różnego rodzaju wydarzenia organizowane w przeciągu całego roku. Śmiało można powiedzieć, że to właśnie Kościelisko jest kolebką narciarstwa biegowego. Z miejscowości pochodzi aż 30 olimpijczyków uprawiających tę dyscyplinę sportu. Ukształtowanie terenu wsi sprzyja powstawaniu tras biegowych, a dodatkowe atuty, jak piękne widoki oraz doskonałe warunki klimatyczne sprzyja rozwojowi tras. W Kościelisku znajdą Państwo 10 km trasę biegową, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem, zarówno profesjonalistów, jak i amatorów zimowego sportu.

Dzięki bogatej infrastrukturze Kościelisko to miejscowość, która z pewnością sprawdzi się jako cel wakacyjnego lub zimowego wypoczynku. Ogrom miejsc noclegowych w pensjonatach, domach wypoczynkowych, czy domkach letniskowych pozwoli na dobór wymarzonego miejsc na odpoczynek. Mieszkańcy Kościelisk bardzo chętnie przyjmują przejezdnych turystów i zabawiają ich góralską muzyką oraz niepowtarzalnym regionalnym folklorem. Liczne restauracje oraz karczy pozwolą na skosztowanie typowej, góralskiej kuchni, która podbija serca miliona Polaków już od setek lat.

 Polana Szymoszkowa na granicy Zakopanego i Kościeliska

 Jesień w Kościelisku, fot. Adam Brzoza

 Jesień w Kościelisku, fot. Adam Brzoza