Zakopane pensjonaty

dodano: 2017-07-16

Zakopane - stolica polskich Tatr urzeka swoim charakterem, tradycjami i architekturą. Już w XIX wieku miastowi przyjeżdżali do Zakopanego by odpocząć w otoczeniu przyrody. Wtedy to Stanisław Witkiewicz - artysta i teoretyk sztuki, architekt samouk, zafascynował się góralskim budownictwem i rzemiosłem. Zaczął wykorzystywać te elementy, projektując domy dla przyjeżdżających. Dzięki Witkacemu powstał nowy styl w architekturze - styl zakopiański.

Pierwszą willą w Zakopanem w stylu zakopiańskim jest willa „Koliba”, położona przy ulicy Kościeliskiej, najstarszej ulicy miasta, gdzie możemy podziwiać liczne zabytkowe domy i zagrody góralskie. Powstała w roku 1893, jej nazwa pochodzi od słowa „koleba”, co oznacza rodzaj pasterskiego szałasu. Pierwotnie wyposażona była w stylowe meble i sprzęty, piece kaflowe, karnisze, a nawet klamki. Pierwszym właścicielem był Zygmunt Natowski, który chlubił się bogatą etnograficzną kolekcją, którą możemy oglądać do dziś. Burzliwe były dzieje „Koliby”, która przechodziła z rąk do rąk nowych właścicieli, którzy nie doceniali piękna i kunsztu wykonanych przedmiotów. Po licznych remontach zmieniono drewniane podłogi i ściany, większość mebli została wyrzucona. Od 1993 roku mieści się tu Muzeum Stylu Zakopiańskiego.

Kolejną willą wartą zobaczenia jest willa „Pod Jedlami”, powstała w 1897 roku i również ją zaprojektował Witkiewicz. Niestety nie można zobaczyć jej w środku. Od czasu kiedy powstała należy do rodziny Pawlikowskich, którzy do dnia dzisiejszego w niej mieszkają. Willa „Atma” stanowi dziś muzeum Karola Szymanowskiego, niegdyś pełnił funkcję pensjonatu w Zakopanem. Z czasem zrekonstruowano pomieszczenia willi nadając im klimat dwudziestolecia międzywojennego.

Nie lada atrakcją jest sam nocleg w willi w stylu zakopiańskim. Takie usługi oferuje pensjonat Willa „Ornak”. Cała willa zachowała swój charakter przez lata. Wewnątrz pomieszczenia wykończone są w drewnie, misternie rzeźbione i ozdabiane meble, drzwi i framugi. Drewniany dyktant przełamują secesyjne lampy, wysokie kaflowe piece i wzorzyste dodatki.

Nawiązując do zakopiańskich zabytkowych willi nie możemy zapomnieć o słynnej willi Czerwony Dwór, inaczej nazywany willą Przy Kasprusiach 27. Historia domu jest bardzo bogata, a po pokojach willi przechadzali się między innymi Artur Rubinstein, Stefan Żeromski i Irena Goszczyńska.

Najsłynniejszą willą zdecydowanie jest willa „Harenda”. Związana jest z osobą Jana Kasprowicza, który spędził tu ostatnie dni swojego życia. Po śmierci poety dom był ośrodkiem życia kulturalnego, gdzie spotykali się ówcześni artyści. W tym momencie możemy zwiedzać to zabytkowe miejsce, gdyż znajduje się tu muzeum Jana Kasprowicza.

W Zakopanem znajdziemy wiele innych willi w stylu architektonicznym stworzonym przez Stanisława Witkiewicza. Przyjeżdżając do Zakopanego można udać się na wycieczkę, która obejmuje szlak po zakopiańskich willach. Jeśli wybieramy nocleg pod Tatrami, polecam wynająć miejsce w pensjonacie w Zakopanym. Jest to jedna z najkorzystniejszych opcji, gdyż wielu górali posiada swoje pensjonaty czy kwatery prywatne. Oferują oni również wyżywienie, więc nie musimy się kłopotać z organizowaniem jedzenia, a dodatkowo zasmakujemy regionalnych potraw.

Serdecznie zapraszamy do Zakopanego!

 Panorama Zakopanego

 Rusinowa Polana w Zakopanem

 Najsłynniejsza ulica Zakopanego - Krupówki