Zakopane noclegi tanie

dodano: 2017-07-11

Miasto zakopane od zawsze było nie tylko stolicą polskich Tatr, ale również stolicą artystów. Literaci, malarze czy muzycy przyjeżdżali tu, aby zaczerpnąć spokoju i natchnienia. Jednym z większych i pierwszych artystów był Stanisław Witkiewicz, który jest uznawany za prekursora stylu zakopiańskiego. Spod jego ręki wyrosły zakopiańskie wille, takie jak „Koliba”, „Pod Jedlami”, „Atma”, „Ornak”, „Czerwony Dwór” czy „Harenda”. Z miastem związany był tez jego syn Ignacy Witkiewicz- Witkacy. Malarz, dramaturg, pisarz i filozof to jedna z barwniejszych postaci mocno wpisana w historię Zakopanego. Był założycielem Teatru Formistycznego, a następnie Firmy Portretowej St. I. Witkiewicz. Co ciekawe, niektóre portrety namalowane przez Witkacego nadal znajdują się w Zakopanem, bowiem obecnie przechowywane są w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego.

W Zakopanem mieszkał również Kornel Makuszyński. Z początku odwiedzał tylko Zakopane, aż w końcu tak je pokochał, że osiedlił się tu na stałe. Po pierwszej wojnie światowej, częstym bywalcem stolicy tatr był Stefan Żeromski. Wielkim miłośnikiem Tatr i folkloru góralskiego również był Kazimierz Przerwa Tetmajer, słynny twórca cyklu opowieści „Na skalnym Podhalu” i tatrzańskiej epopei „Legenda Tatr”. Na miejscowym cmentarzu tak zwanym Pęksowym Brzysku, zostało pochowanych wiele wpływowych artystów, malarzy, czy śpiewaków.

Zakopane to miasto tętniące życiem. Przez cały rok odbywa się wiele festiwali i imprez plenerowych. Zimą Zakopane opanowują miasto narciarze zjazdowi i biegowi oraz skoczkowie. Odbywające się na początku roku zawody Pucharu Świata w Skokach Narciarskich przyciągają kibiców i skoczków z całego świata. Również popularną imprezą, która zrzesza co raz większą ilość uczestników jest między innymi Bieg Gąsieniców oraz dla najmłodszych- Puchar Koziołka Matołka. Niesamowitym zainteresowaniem cieszą się największe w Europie Środkowej zawody freeskiingowe The North Face Polish Feesking Open, w której bierze udział około 100 zawodników. Bliżej wiosny w drugi dzień Świąt Wielkanocnych, na Polanie Kalatówki organizowany jest bardzo popularne Zawody o Wielkanocne Jajo im. Krystyny Behounek na starym sprzęcie.

Na wiosnę pod Tatrami rozbrzmiewa Jazz, a to wszystko dzięki zakopiańskiej Wiośnie Jazzowej. Festiwalowi co roku towarzyszy Tatrzański Zlot pojazdów Zabytkowych. Podczas majówki na terenie Podhala jest organizowanych mnóstwo imprez plenerowych. Pokazy kowalstwa, góralskiej ciesielki, występy folklorystyczne to jedne z niewielu atrakcji jakie można spotkać w tym regionie.

W okresie wakacji powstaje Miasteczko Filmowe w ramach projektu „Orange Kino Letnie Sopot-Zakopane”. Codziennie dla kinomaniaków, na wolnym powietrzu prezentowane są polskie i zagraniczne pokazy filmowe. Natomiast najbardziej wyczekiwaną imprezą roku jest Międzynarodowy festiwal Folkloru Ziem Górskich, odbywający się od 1968 roku. Zespoły rywalizują o Złotą, Srebrną i Brązową Ciupagę. Festiwal otwiera Msza Święta Ekumeniczna i barwny pochód zespołów głównymi ulicami miasta, który przyciąga turystów i mieszkańców Zakopanego. Podczas festiwalu towarzyszą pokazy wesela góralskiego, Dni Narodowe i kiermasz sztuki regionalnej.

Przyjeżdżając do Zakopanego o dowolnej porze roku warto wcześniej zarezerwować sobie nocleg. Pod Tatrami górale oferują tanie noclegi w Zakopanem, często również z wyżywieniem. Żeby trafić na dobrą i tanią ofertę noclegów, trzeba pomyśleć o tym już kilka miesięcy wcześniej. Czy wybierzemy hotel, pensjonat, a może kwaterę prywatną to już od nas samych zależy. Zakopane oferuje mnóstwo tanich noclegów, a wybierając kwatery prywatne poczujemy prawdziwą gościnność górali.

Serdecznie zapraszamy!


 Młoda dziewczyna w galerii

 Dwie młode kobiety

 Kobieta w kinie